Diskuze

V Hebronu se střílelo

Prudká přestřelka mezi izraelskými a palestinskými jednotkami se v noci na pátek strhla v rozděleném městě Hebron na západním břehu Jordánu. Ke střetu došlo poté, co palestinští ozbrojenci postřelili dva židovské osadníky. Informovali o tom očití svědkové.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Rostislav Vysloužil

18. 7. 2001 22:34
Kteří jsou hodní a kteří jsou zlí ?
Pokusím se ve stručnosti odpovědět na váš příspěvek: 1)Za socialismu byli podle sdělovacích prostředků hodní Palestinci,protože komunismus ve své podstatě je antisemitský(antisionistický) a Izrael byl blízkým spojencem USA. Není pravda, že za kapitalismu jsou hodní Izraelci a Palestinci ti zlí. Světové sdělovací prostředky, přinášející zprávy z Blízkého východu jsou tendenční a vesměs stojí na straně Palestinců. Zprávy jsou zkreslené, bagatelizují teroristické útoky Palestinců a zdůrazňují reakce Izraelců, vytvářejí dojem, že Izrael je ve své vlastní zemi jaksi neprávem a že vlastně okupuje cizí území a tudíž Palestinci mají právo po- užít všech dostupných tj. teroristických prostředků k dosažení svého cíle tj. vyhnání Židů z jejich vlastní země. 2)Stát Izrael vznikl na území, na kterém existovalo Izraelské království už kolem r.1OOO př.n.l. a na , kterém žila většina Židů až do r. 7o n.l.,kdy byl Jeruzalém dobyt Římany a většina obyvatelstva byla odvedena do otroctví nabo rozptýlena do ce- lého světa. Současný blízkovýchodní konflikt je možno vidět z několika pohledů. Např. Palestinci, za nimiž stojí celý arab- ský a islámský svět považují Izrael za prodlouženou ruku zá- padu především USA, což je v rozporu s islámem. Západní země, především EU jsou zaměřeny vesměs protiizraelsky, protože je- jich ekonomika je závislá na arabské ropě. Arabské země to velmi dobře vědí a proto ceny ropy a její dodávky určují podle vztahů těchto zemí k Izraeli. Vzniká tak na první pohled velmi složitý politický problém, který až tak složitý ve skutečnosti zase není. Jde jen o to uznat právo Izraele na jeho vlastní zemi a tím i na jeho sebeurčení a existenci. Pokud svět tento fakt neuzná, boje na Blízkém východě nnikdy neskončí.
0 0
možnosti

František Dobrota

13. 7. 2001 10:08
Kteří jsou hodní a kteří jsou zlí ?
Jsem zmaten. (1)Za socilasmu byli hodní palestinci, kteří kameny bojovali za svou zem a SVATÁ práva. (2)Za kapitalismu jsou hodní izraelci, kteří také bojují za svou zem a SVATÁ práva. Vzhledem k tomu, že kapitalismus zvítězil nad socialismu, tak teď asi platí pravda č.(2) (dějiny přeci píší vítězové). Izraelci se po 2. světové válce rozhodli, že se zabydlí na území, které historický (kolem roku 1) patřilo jim (nebo římanům ?) a svou SVATOU věc prosadily. Pro další expanzi použili metodu dosídlování dalších území stavěním osad pro nové imigranty. Palestincům se to nelíbí a tak vyhlašují SVATOU válku, kdy účel světí terorismus. SVATÉ myšlenky bojují proti SVATÝM myšlenkám. Jsem zmaten. Kdo je hodný a kdoje zlý? Najde se někdo kdo mi to vysvětlí?
0 0
možnosti

bml

13. 7. 2001 12:42
Re: Kteří jsou hodní a kteří jsou zlí ?
Jak vlastně vznikl dnešní izraelský stát? Po válce kdy toto území bylo briskou kolonií, sami Židé uvažovali o vlastní zemi, ale v úvahu připadala například část Argentiny. Proč tedy Izrael? kupříkladu z historických nároků, ale nakolik jsou relevantní? Vždyť kdyby se tyto nároky dodržovali důsledně, témeř celá Evropa by se stěhovala zpátky do Asie. Důvody ale mohou být i jinde. Správně jste podotknul, že dějiny píší vítězové. A tady se z pohledu mocností rýsoval nový ekonomicky i jinak silný, bohatý a přes veškeré rozdíly pospolitý blok islámských zemí. A potřebovali mocnosti novou konkurenci? Určitě ne. Navíc již po 1.sv.v. kdy Turecko patřilo k poraženým, došlo k rozkouskování části islámského území, na kterých posléze vznikli státy Jordánsko, Sýrie... A čím menší kousky, tím lépe. No a po 2.sv.v. dostali Židé vlastní kus země. Vlastní zemi!! Bohužel, obklopenou islámem. A tak zatímco se po desetiletí státy tohoto regionu utápí v otevřených i studených válkách, dochází tím k jejich stálému oslabování. Co by si mohli ostatní mocnosti více přát, zvláště pokud tuto třecí plochu pomáhají udržovat mohutnými investicemi do zbrojení, ale i do obnovy zničených území. Pomohou tím nejvíce sobě a ještě se ji daří udržovat region na uzdě. Mimochodem jestli pak uhádnete kdo je největším spojencem Izraele? Na druhé straně, který stát je významným spojencem Saudské Arábie, na jehož území má dokonce rozmístěny vojenské základny? I proto smutné osudy lidí na rozdělených územích bohužel ještě dlouho budou naplňovat stánky zpravodajství. A je přitom jedno k jakému náboženskému směru se hlásí. To bude pokračovat patrně do té doby až tlak veřejného mínění ve světě bude silnější než pokrytecká ekonomická výhodnost a udržitelnost tohoto stavu. Snažil jsem se zde oprostit od přílišné demagogie, ale je to můj názor a já se těším na odpovědi.
0 0
možnosti