Diskuze

Den osvobození

Dnes přestáváme pracovat na stát. Je totiž den daňové svobody. Do konce roku zbývá čas vydělávat do vlastní kapsy. Vše, co až dosud mátožná ekonomika vyprodukovala, odvedla na daních. Teď se může vzpamatovávat. Není to zvláštní? Téměř půl roku nepracujeme pro vlastní blaho. Žijeme vůbec pro sebe? Nebo spíše pro stát? Odpovíme si snadno. Ještě za první republiky nás finanční úřady připravily jen o jeden měsíc v roce. Dalších jedenáct měsíců mohli naši předkové naplno nelenit. Věděli, že se jim to vyplatí. Na jejich příjem už nikdo ruce nevztáhl. Dnes ručí za životní úroveň mnohem víc politici. Komu je zle, tomu bude pomoženo, slibují. Sociálně slabá většina prý na tom vydělá.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Ivo Horák

8. 6. 2001 12:12
Ad Radan Breza
Kdyby bohatí dovedli v minulosti přistoupit na určitá omezení, nemusel možná svět zažít šílenství komunismu..., ale to jen tak na okraj. Podstatné je něco jiného. Stát prostřednictvím daní nepřevádí finanční prostředky schopných, vzdělaných a pracovitých lidí flákačům, lenochům a státním úředníkům (sic!). Stát převádí část zisků lidí, kteří jsou činni v oblastech, kde kyne velký profit, lidem, kteří dělají práci mnohdy důležitější, ale v neziskovém sektoru.
0 0
možnosti

Jindrová. Praha

9. 6. 2001 9:32
Re: Ad Radan Breza
Ale jděte. Jak vysvětlíte, že většina rodin s dětmi pobírá přídavky na dítě? Asi by bylo jednodušší jim ty peníze rovnou nechat (to však nelze připustit, protože bohatým by zůstalo víc). Takže se jim peníze seberou a pak zase přidělí. Uživí se tím ohromný státní aparát vymýšlečů zákonů a dávek, výběrčích, "správců" svěřených peněz, přerozdělovačů a úřednic, které prověřují ponížené supliky o příplatek na dítě. Zdá se, že přivést na svět děti je takřka zločin a stát musí rodičům peníze nejprve sebrat a pak je řádně prolustrovat, zda si příspěvek zaslouží. Nejde o daně, které slouží třeba k údržbě silnic, či financování nemocnic. Jde o kapric státu, který vyvolá v občanovi pocit, že bez jeho pomoci by ty drobečky neuživil. Ostatně - umíte si představit jaké sociální dopady by mělo propuštění příslušných úřednic? Vždyť by si chuděry musely hledat slušné zaměstnání. A také by možná zbylo víc na platy těch opravdu těžko postradatelných zaměstnanců státu, jako jsou učitelé, lékaři, zdravotní sestry , knihovníci a další desítky profesí, bez kterých se skutčně nelze obejít (a ani se o nich nepíše, protože nestávkují). Případů zbytečné státní péče je řada a o sociální solidaritě občanů si můžeme nechat jen zdát.
0 0
možnosti

Radan Breza

8. 6. 2001 8:56
Progresivni zdaneni
Progresivni zdaneni neni nic jineho nez kradez. Neni zadny duvod k tomu, aby schopnejsim, vzdelanejsim a pracovitejsim lidem stat ukradl penize a dal je flakacum, lenochu a statnim urednikum kteri se na teto kradezi uspesne prizivuji. Radan Breza Brno
0 0
možnosti

Ivo Horák

7. 6. 2001 9:47
Daně
Domnívám se, že výše daní je přinejmenším v pořádku. Jsem pro větší progresivitu zdanění. Starší a staří lidé dostávají za celoživotní práci důchody, které jsou ve flagrantním nepoměru nejen k EU (struktura výdajů se přitom přibližuje), ale především k příjmům kdejakého trouby, co se naučil "trochu v tom chodit", s počítačem apod. Je prostě jinak oprávněné chtít první, druhý i třetí pokoj k bydlení, než pokoje jedenáctý dvanáctý nebo třináctý... Lidé, kteří mají více dětí a pro budoucnost posilují zastoupení ekonomicky produktivních ročníků, jsou "biti" na úkor těch, kteří chtějí kupovat luxusní věci ještě o 20% luxusnější. Důstojný život starých lidí, kvalitní zdravotnictví a školství, dost peněz na udržování památek a kulturní projekty, na životní prostředí, na schopnou policii, dokonce i na armádu, která by nebyla evropskou popelkou, to jsou pro mě důležitější věci, než nárůst příjmů ekonomicky schopných jedinců. Jestliže máme pocit, že s výnosem daní se špatně nakládá, podívejme se více na práci politiků.
0 0
možnosti