Diskuze

Zrušme ty dekrety!

Sudetští Němci a rakouský premiér se dožadují zrušení Benešových dekretů. Činí tak velmi zdvořile, vědomi si viny Němců za zvěrstva holocaustu. My, vědomi si vin Čechů a Moravanů za vraždění, okrádání a vyhnání nevinných lidí, můžeme udělat jediné: Lidský, logický i právní hnus, který podepsal chladný kalkulant a věčný kapitulátor Beneš, zrušit.
Měly by se zrušit Benešovy dekrety? Hlasujte v článku.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Wladyslaw Šumavský

5. 6. 2001 20:11
Dá se historie zrušit?
Proč demokratická SRN nezruší penze příslušníkům SS a gestapa? Proč nezruší rozsudky nad válečnými zběhy? Je to poctivá diskuse?
0 0
možnosti

Ivo Horák

5. 6. 2001 14:34
Šance na zrušení dekretů byla, ale už není.
Musím, žel, souhlasit s O. Miffekem co se týče neznalosti problému, jež z glosy M. Komárka přímo čiší. Podobně jako ČR nechce zrušit prezidentské dekrety E. Beneše (denunciační termín Benešovy dekrety neužívám), neuvažuje ani Německo o prohlášení Mnichovské dohody za neplatnou od samého začátku. Takové přístupy jsou sice ne dvakrát pěkné, ale běžné a zdůvodnitetelné. Poslední šance na průlom v dané věci byl možná roku 1990. Tehdy na něj bylo Československo připravenější než Německo (revoluce bývají zdrojem velkorysosti i naivity). Dnes jsme jen svědky lobbování bez šance na úspěch. Reprezentace sudetských Němců pokračuje dnes v činnosti jako firma, vymáhající ztracené pohledávky. Souhlasil bych s ní, kdyby místo zisku, který chce pro své většinou bohaté klienty, usilovala výlučně o portrestání žijících zločinců. Když může dostat doživotí devadesátiletý Malloth, mělo by být něco podobného možné i v případě českých vrahů.
0 0
možnosti

Otokar Löbl

5. 6. 2001 1:18
Zrušme dekrety
Mého názoru je nutné zrušit hlavně dekret o amestie zločinů napáchanych po 8. květnu 1945. Majetkové dekrety zrušit a nahradit novými zákony v rámci možností a s ohledem na stav současné ekonomické situace. Samotným zrušením by totiž nastávalo právní vakuum které by ohrožovalo exitenci ČR, což není zájmu nikoho. Ale rozumnou rehabilitaci a zapojením německých krajanů do zodpovědnosti dalšího vývoje ČR by se navázalo na demokratické a humanistické myšlenky T.G.Masaryka z dvacátych let minulého století. Propělo by to nejen dalšímu vývoji demokratie, ale i hospodárkému vývojy. Otokar Löbl Frankfurt am Main
0 0
možnosti

Ondřej Miffek

4. 6. 2001 21:47
Reakce na M.Komárka a DPR
Pokud byla slova pana Komárka myšlena jako ironie a nadsázka, moc se nepovedla. Myslel-li je však vážně, dělá se mi z Vás milý Martine špatně. I já jsem jednoznačně proti tomuto nešťastnémo dokumentu. Musím Vás však upozornit, že jste se patrně z nevědomosti (alespoň doufám) dopustil několika historických, věcných i lidských chyb, které jsou však neomluvitelné. 1) Mluvit o prezidentu Benešovi jako o chladném kalkulantovi a věčném kapitulantovi je hloupé. Právě Beneš byl jedním z těch, kterým můžeme vůbec za vznik republiky děkovat. A v roce 1938 byste se pane Komárku zachoval stejně jako já, to znamená jako Beneš. A rok 48 nebyl rozhodně chybou Beneše, ale pravicových demokratických stran neschopných zorganizovat převrat. 2)Dekrety prezidenta republiky, jak je uvádíte Vy, byly vydávány od roku 1940 do roku 1945 a celkově bylo vydáno 143 dekretů (např. o ustavení Státní rady, čs.polních soudech, prozatimním výkonu moci zákonodárné atd., více například práce Doc.PhDr.Krinese, Csc. aj.) Zrušení DPR by tedy vedlo k faktickému popření veškeré exilové činnosti, kterou vedli naši občané v Londýně v letech 1938-45. Zároveň by byly zrušeny dekrety o trestání nacistických zločinců a zrádců, došlo by k zpochybnění celého procesu znárodnění po roce 1945 (do 48) atd. Proto je potřeba důsledně vytičit myšlenkově pochody a vědět o čem mluvíte. Myslet si, že jsem snědl všechnu moudrost, je ošidné pane Komárku! 3) Ne všichni Němci byly ve společném státě od roku 1918 proti své vůli. To je dost trapný argument. Naopak většina Němců se s životem v ČSR smířila a rozhodně nebla do roku 1933 proti němu. 4) Dekret se nerovná týrání a okrádání. Dekret pouze vyřešil složitou poválečnou situaci. Chápu proč se k ní naše vláda (ovšem až poté co ji tuto myšlenku vnuknuly vítězné mocnosti) uchýlila, nesouhlasím s ní a jsem pro omluvu za tento dekret. Zrušíme-li však zpětně dekret jeden, dojde k nebezpečnému precendensu, který může zpochybnit celý právní systém naší země. Dekret byl pouze jednorázovou záležitostí a dnešní potomci odsunutých či vyhnaných jím nejsou dotčení. Jde spíše o gesto, než o nějakou normu, která je dnes na překážku. Kdo a jak týrá potomky odsunutých ? Nejste náhodou paranoik ? Docela by mne to zajímalo. 5) Fašistické jsou maximálně názory Vaše, ne názory lidí, kteří válku zažili, kteří prošli Osvětimí, Treblinkou, Sachsenhausenem, Terezínem..., kterým se nevrátili přatélé, příbuzní či známí díky zrůdnosti nacistického režimu. PS: Na Slovensku je takové přísloví Radšej hamovat ako banovat. U nás se říká mluviti štříbro, mlčeti zlato. Proto se dřive než něco vyslovíte, rozmylsete se, zda alespoň víte, o čem mluvíte. Ondřej Miffek Malkovského 595 Praha Letňany
0 0
možnosti

JV. Viden

5. 6. 2001 0:51
Re: Reakce na M.Komárka a DPR
Zajimave, ze v zemi kde se zadne zakony necti ,hlavne pak majetkove , zrovna tam je jeden dekret (podle ktereho se ukradlo 1/3 zeme) tak dulezity. Evropa hledi jak se Cesi s timto vyrovnaji.
0 0
možnosti