Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Diskuse naštvaných klientů se mazat nemusí, je to svoboda projevu

  • 39
Diskusní vlákna na internetu, v nichž si nespokojení klienti stěžují na praktiky konkrétní firmy, nemusí provozovatel mazat. Vyplývá to z rozhodnutí Vrchního soudu v Praze. Výjimkou jsou příspěvky, v nichž diskutéři vybízejí ke genocidě nebo k rasismu. Jinak je chrání svoboda projevu.

Realitní firma Prolux Consulting si stěžovala, že ji před pěti lety v diskusi pod článkem na serveru Měšec.cz uživatelé zahrnuli ostrou kritikou. Její praktiky označovali jako podvodné a bezcharakterní, realitka podle nich "lže jak svině". Prolux chtěl, aby provozovatel stránek diskusi smazal.

Městský soud v Praze loni v březnu dal Proluxu za pravdu a nařídil provozovateli příslušné vlákno diskuse smazat. Následovalo odvolání a Vrchní soud v Praze měl opačný názor. Společnost Internet Info, která server provozuje, může diskusi na internetu nechat. Jen musí vymazat právě výraz "svině" v titulku jednoho z příspěvků.

Soudci zjišťovali, jestli ostrá kritika, kterou uživatelé realitku zahrnuli, nevybočila z mezí svobody projevu. "Senát Vrchního soudu v Praze shledal na rozdíl od soudu prvního stupně, že o takové vybočení nejde," řekl České televizi mluvčí soudu Jan Fořt. "Rozhodnutí je poměrně diskutabilní, v písemné podobě nebylo dosud vyhotoveno, záleží tam na každém slovu," dodal.  Z rozhodnutí nicméně vyplývá, že příspěvky v diskusích chrání ústavně zakotvená svoboda projevu, nepřípustné je pak jen její zneužívání.

Advokátka Proluxu Jana Kudrnová se odmítla vyjádřit k rozsudku i k možnosti, že by podala dovolání k Nejvyššímu soudu.

Realitka má pověst kontroverzní firmy, soudy řeší stovky žalob nespokojených klientů. Mnoho z nich s firmou podepsalo smlouvu na prodej nemovitosti, ale nakonec ji prodali sami. Posléze po nich Prolux vymáhal vysokou pokutu za porušení exkluzivity.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video