Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Diskriminace rozdělila zemi, pro polovinu Čechů je to zásadní problém

  • 490
Zdá se, že otázka diskriminace českou společnost ostře rozděluje. Pro polovinu lidí znamená obrovský problém, zbytek ji naopak řadí na úplný okraj místních problémů. Průzkum agentury STEM také ukázal, že diskriminaci lze omezit podle naprosté většiny dotázaných, za předem prohraný boj ji má jen desetina.

Skoro to vypadá, že v Česku žijí dva různé druhy lidí: 49 procent obyvatel považuje znevýhodnění minorit za zcela zásadní problém české společnosti, 51 procent vnímá naopak situaci jako bezproblémovou. Nic na tom nezměnilo ani deset let, které uplynuly od předchozího průzkumu STEM na toto téma.

Rozdíly v názorech překvapivě nejdou po linii věku, pohlaví nebo vzdělání, nýbrž politické orientace a finančního zázemí.

graf

Za problém označují diskriminaci častěji příznivci levice, konkrétně nadpoloviční většina (57 procent) stoupenců KSČM a také 55 procent sociálně slabších. Odlišný postoj si udržuje většina sympatizantů ODS a lidé dobře nebo průměrně situovaní.

Česká republika sice jako jediná v EU dosud nepřijala antidiskriminační zákon, který má šance znevýhodněných zlepšit, ve srovnání s dobou před deseti lety se přesto pro polovinu lidí nic nezměnilo. Pouze pětina má pocit, že diskriminace ubylo a zhruba čtvrtina veřejnosti si myslí pravý opak.

Sociologové si nicméně všimli jednoho pozitivního trendu. Daleko více lidí dnes věří tomu, že diskriminace buď zůstává stejná (nárůst o 11 procent), nebo dokonce ubývá (o 5 procent). Přesvědčení o růstu diskriminace ve společnosti ve srovnání s hodnotami z roku 1999 naopak ubývá.

graf

I tady ale existují rozdíly u politických stoupenců i lidí s různě velkým majetkem. Voliči ODS jako jediní častěji zatrhli odpověď, že diskriminace u nás ubývá (32 procent), než že jí přibývá (16 procent). Podobné rozložení sil panuje i v táboře příznivců zelených. U voličů lidovců, socialistů a především komunistů je podíl obou názorů přesně opačný.

Totéž analytici zaznamenali také u lidí s horším materiálním zajištěním. Podle 13 procent z nich diskriminace v Česku ubývá, dvě pětiny špatně zajištěných nebo chudých mají za to, že diskriminace v poslední dekádě přibývá.

Řešení diskriminace je reálné podle poloviny dotázaných - znevýhodnění podle ní potlačit sice nelze, ale je možné je aspoň omezit. Třetina lidí si dokonce myslí, že míru diskriminace lze značně snížit a podle každého patnáctého i zcela odstranit. Desetina veřejnosti zůstává pesimisty - podle nich je boj s diskriminací marný.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video