Diskriminace lidí bez práce trvá

Ostrava - Někteří nezaměstnaní to už dobře znají: přijdou se ucházet o místo, ale dozvědí se, že ačkoli mají potřebnou kvalifikaci, nevyhovují. Jsou prý příliš staří nebo mají doma malé děti či jsou zdravotně postižení. Zákon už sice neumožňuje zaměstnavatelům uvádět do inzerátů požadavky na pohlaví, věk, národnost či sociální podmínky uchazečů, diskriminace některých skupin nezaměstnaných ale existuje i nadále. Komentář k diskriminaci nezaměstnaných čtěte - ZDE

Ačkoli v posledních měsících počet lidí bez práce v kraji mírně klesá, někteří nezaměstnaní mají stále horší šanci najít si místo. "Jsem přesvědčen, že diskriminace existuje. Již se sice v inzerátech neudává věk, ale když na některý odpovím, mám dojem, že i když splňuji kvalifikační požadavky a navíc i praxi, nejsem vybrán vzhledem k mému věku. Mám padesát let," tvrdí například Jaroslav Hotárek, který je tři měsíce nezaměstnaný.

Tvrdí, že na rozdíl od dob, kdy zaměstnavatelé uváděli přímo v inzerátech věkovou hranici, teď existuje jiné, legální upozornění pro starší zájemce o práci. "Je to poněkud slušnější forma. V inzerátu stojí, že se jedná o práci v mladém kolektivu," uvedl Hotárek. Připouští, že padesátníci mohou mít oproti mladším zaměstnancům o něco méně sil, na druhou stranu ale nabízejí spoustu zkušeností.

Nezaměstnanost v kraji:
(Pramen: Český statistický úřad, pobočka Ostrava)

rok (květen)

 míra (%)

počet nezaměstnaných

1996

4,82

29 218

1997

6,13

38 307

1998

8,35

52 053

1999

12,75

80 130

2000

14,79

92 666

2001

14,42

89 943

"Ptala jsem se na práci a když jsem odpověděla na otázku, kolik mám dětí, že mám dvě, personalista vyjekl: Tolik? Tu práci jsem nedostala," říká Hana Rajdusová z Havířova. Čtyřiačtyřicetiletá žena hledala práci dva roky, nyní se jí to podařilo. "Nemyslím si, že bych měla hodně dětí. Pro některé zaměstnavatele to ale je veliká překážka," říká Hana Rajdusová.

Ředitel bruntálského úřadu práce Oldřich Přikryl připouští, že diskriminace, byť skrytě, stále některé nezaměstnané postihuje. "Je ale velký problém něco takového zaměstnavateli prokázat. Když za ním pošleme kontrolora, nikdy neprozradí skutečný důvod toho, proč někomu nedal práci. Vždycky si může najít legální důvod," řekl Přikryl.

Uvedl, že úřad zatím udělil jen jednu pokutu za to, že zaměstnavatel výslovně požadoval na práci pouze ženy, i když ji mohli bez problémů vykonávat i muži. "Takové omezení lze pochopit například u horníků, kde by těžko mohla v dole pracovat žena. Tento případ to ale rozhodně nebyl," řekl Přikryl.

Právníci ministerstva práce a sociálních věcí řešili několik podnětů poukazujících na diskriminaci uchazečů o zaměstnání, ani jednou ale nerozhodli ve prospěch nezaměstnaných. "Diskriminaci je těžké prokázat. Když zaměstnavatel chce, může se pro něj nevhodného uchazeče o práci zbavit pod nejrůznějšími záminkami," řekla ředitelka metodiky a správního řízení Ladislava Steinichová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video