Majitel mladoboleslavského hotelu Bat se kvůli šest let trvající kauze s

Majitel mladoboleslavského hotelu Bat se kvůli šest let trvající kauze s „diskriminací“ dětí rozhodl podnikání ukončit. | foto: Hotel Bat

Zákaz vstupu s dětmi, vyvěsil na dveře restauratér. Kvůli pokutě končí

  • 2287
Šest let se podnikatel Milan Janků dohaduje s obchodní inspekcí, jestli může zakázat dětem vstup do své restaurace, aby nerušily hotelové hosty. Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že jde o diskriminaci. Restaurace je zavřená, hotel na prodej a majitel chce z Česka odejít. Úřady mu prý zničily život.

„Mladá Boleslav není žádná rekreační zóna. Jezdí k nám jen lidé, kteří pracují ve Škodovce, Faurecii, TRW a podobně,“ jmenuje Milan Janků firmy, jejichž zaměstnanci a manažeři tvoří drtivou většinu klientely místních hotelů. Vesměs jde o spolupracovníky a dodavatele dílů pro boleslavskou automobilku, leckdy přijíždějí ze zahraničí.

Z podniku vyhoďte jen konkrétní zlobivce, radí soud

Podle Nejvyššího správního soudu nebyl plošný zákaz vstupu pro děti dostatečně odůvodněný. Majitel podle soudců jen obecně konstatoval, že v jeho hotelu bydlí převážně spolupracovníci automobilky, kteří potřebují po práci klid.

To však podle soudu nestačí. „Nelze než konstatovat, že žalobce nedoložil, že by se specializoval na určitou konkrétní skupinu zákazníků,“ stojí v odůvodnění rozsudku.

Nejvyšší správní soud také dospěl k názoru, že ani restaurace specializované na obchodní klientelu nemohou plošně zakázat vstup dětem. Měly by vykázat pouze ty, které skutečně zlobí a už při vstupu do restaurace je zřejmé, že v klidu nevydrží.

„Ráno v šest hodin vstanou, přijedou v devět večer a ještě mají v restauraci jednání, tak tady chtějí mít klid,“ líčí majitel bývalého penzionu U Netopýra denní režim svých někdejších hostů. Zpočátku o ně neměl nouzi, pak k němu postupně jezdit přestali. Vadilo jim neustálé povykování dětí, které přes sádrokartonové příčky pronikalo až do hotelových pokojů.

Servírky navíc v restauraci zakopávaly o pohozená autíčka, jedna kvůli nim dokonce rozbila talíře s jídlem. Občas se strhla i hádka mezi otrávenými hosty a maminkami zlobivých návštěvníků. Jedna z nich dokonce své nemluvně přebalila na jídelním stole.

„Přišli jsme o klientelu a museli propouštět zaměstnance,“ vzpomíná Janků. Odliv zahraničních manažerů, kteří si při večeři nelámali hlavu s útratou, měl na jeho podnikání drtivý dopad „Maminky přišly, daly si na terase kávu a zmrzlinu a seděly tam třeba tři hodiny, dětem daly vlastní pitíčka z domova,“ vysvětlil iDNES.cz, proč návštěvy rodičů s dětmi jeho podnik nespasily.

Měly by mít restaurace právo zakázat vstup rodičům s malými dětmi?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 16. listopadu 2014. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 26590
Ne
Ne 2976

Problémy nakonec vyřešil cedulkou na dveřích. „Tato restaurace není vhodná pro děti do 6 let v doprovodu rodičů z důvodu rušení ostatních a hotelových hostů,“ stálo tam. Na dohled od cedule se přitom tyčila dřevěná věžička, pozůstatek dětského koutku.

„Snažil jsem se, aby se děti něčím zabavily a nezlobily v restauraci. Bohužel musím konstatovat, že dětský koutek sloužil jako úschovna dětí. Byly ještě hlasitější, protože se jim rodiče nevěnovali,“ vysvětluje majitel. Někteří návštěvníci navíc podle něj na „odložené“ děti zapomínali, opíjeli se a dokonce s nimi poté z restaurace odjížděli autem. Někdejší dětský koutek teď slouží jen vnukovi majitele, který si tam hraje s kamarády.

Šest let po inspekci: Hotel je na prodej a soudy pokračují

Během půl roku se do pokojů vrátili hosté a podnik začal opět vydělávat. Pak ovšem přišla Česká obchodní inspekce a pravidla, které Milan Janků na svém pozemku stanovil, se kontrolorům vůbec nelíbila. Cedulka podle nich děti diskriminuje. Podnikatel dostal desetitisícovou pokutu, nepomohlo ani odvolání k vyššímu inspektorátu.

Dítě nesmí tam, kde nemá co pít

Majitel restaurace by podle soudců mohl přiměřeně omezit vstup dětí třeba v případě, kdy by stavební řešení jeho podniku neumožňovalo bezpečný pohyb s kočárkem.

Soud by rovněž připustil zákaz vstupu do míst, kde se prodává výhradně zboží, které dětem do rukou nepatří. V restauraci jsou ovšem k dostání třeba i nealkoholické nápoje.

Majitel restaurace se odvolával na velkoplošné televize s nevhodnými filmy. Inspekce ovšem tento argument nepřijala. Naopak míní, že když manažery může rušit televize, strpí i děti.

Rozhodnutí i pokutu nakonec zrušil Městský soud v Praze, obchodní inspekce však podala kasační stížnost. Spor se tak dostal až k Nejvyššímu správnímu soudu, který na konci října rozhodl, že Milan Janků návštěvníky s dětmi diskriminoval. Pražský soud teď musí rozhodovat znovu, tentokrát však v souladu s názorem správních soudců. Od začátku sporu přitom uplynulo už šest let, z penzionu U Netopýra se mezitím stal hotel Bat.

Aby se majitel vyhnul další pokutě, děti do restaurace znovu pustil. Během pár měsíců se však dostal do stejných problémů. Restaurace je teď proto zavřená a slouží pouze hotelovým hostům. „Přicházím o zisky a čekám, až mi konečně někdo řekne, že jsem nic špatného neudělal,“ zlobí se Janků. Hotel je na prodej, majitel zrušil i svou stavební firmu a do konce roku chce podnikání v Česku pověsit na hřebík. „Zničili mi život, podnikání i majetek,“ říká.

Do problémů se prý dostal hlavně proto, že jednal otevřeně. Podniků, kam děti nesmí, je totiž podle něj v Česku spousta, jen se k tomu veřejně nehlásí. „Všichni to řeší cedulkami reservé, nebo rodinám s dětmi říkají, že mají v hotelu obsazeno. Myslel jsem si, že můžu jednat čestně. Bohužel se mi to vymstilo,“ dodává Janků. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video