Barmská disidentka Su Ťij při schůzce s prezidentem Theinem Seinem

Barmská disidentka Su Ťij při schůzce s prezidentem Theinem Seinem | foto: AP

Disidentka Su Ťij se poprvé setkala s barmským prezidentem

  • 1
Vůdkyně barmské opozice Do Aun Schan Su Ťij udělala první krok k usmíření s režimem, který ji roky věznil. Setkala se s prezidentem Theinem Seinem. Režim si chce vstřícným gestem zřejmě získat sympatie Západu.

Držitelka Nobelovy ceny míru se s prezidentem sešla za zavřenými dveřmi jeho kanceláře v metropoli Nepjitu a tváří v tvář diskutovali přibližně hodinu. O obsahu jejich rozhovoru se toho ví pramálo.

Daleko důležitější je ale samotný fakt, že se vůdkyně opozice s nejvyšším členem vládní garnitury vůbec sešla. Je to poprvé od jejího propuštění loni v listopadu a podle analytiků může vstřícný krok znamenat oteplování vztahů.

Pobočník Su Ťij Khun Han Tha po schůzce prozradil, že se konala ve vřelé atmosféře a mohla by být prvním krokem na dlouhé cestě k národnímu usmíření. Zatím ale není jasné, jestli režim nechce vstřícnosti jen využít k ošálení Západu.

Vláda podniká vstřícné kroky. Kvůli Západu?

Daleko více než o demokratické reformy, které požaduje Su Ťij, mu totiž jde o zrušení sankcí, které mezinárodní společenství na zemi uvalilo. Představitelé současné vlády, kteří jsou jen loutkami generálů, dobře ví, že disidentce západní vlády naslouchají.

Historická schůzka ale není prvním vstřícným krokem kabinetu, který se ujal moci po loňských zmanipulovaných volbách. Tento týden po letech zmizela ze stránek novin pravidelná kritika západních médií a zazněly už i výzvy k rozhovorům s etnickými menšinami.

Su Ťij také mohla poprvé vycestovat za hranice Rangúnu a agitovat na politických mítincích. Ještě před pár měsíci přitom nejznámější disidentka světa pykala v domácím vězení. V internaci strávila 15 z posledních dvaceti let.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video