Signatář Charty 77 Šimsa považuje trest za nespravedlivý a účelový. Ilustrační foto.

Signatář Charty 77 Šimsa považuje trest za nespravedlivý a účelový. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Disident žene potyčku s estébákem k Ústavnímu soudu

  • 57
Evangelický kněz a někdejší brněnský disident Jan Šimsa se obrátí na Ústavní soud. Chce u něj dosáhnout zrušení trestu z roku 1978. Ten mu soudy uložily za údajné napadení příslušníka komunistické StB při domovní prohlídce. Informují o tom Hospodářské noviny.

"Není to z pocitu ukřivděnosti, jde o princip," řekl deníku Šimsa.

Nejvyšší soud nedávno zamítl stížnost pro porušení zákona, kterou jako poslední možný prostředek k rehabilitaci podal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Šimsa považuje bezmála 30 let starý verdikt za nespravedlivý a účelový.

Potrestán byl rok poté, co podepsal Chartu 77. Coby její signatář se stal terčem domovní prohlídky. Jednomu z důstojníků StB se při prohlídce dostal do ruky osobní dopis od tehdy již zesnulého filozofa Jana Patočky, který rodina považovala za vzácnou památku.

Státní bezpečnost měla podle zákona právo si osobní dopisy pročíst, ale nikoliv je zabavit. Jeden z důstojníků se přesto rozhodl text odnést, což se stalo příčinou strkanice.

Podle Šimsových vzpomínek se pracovníci StB snažili vykroutit dopis z ruky jeho synovi, pak napadli jeho manželku. "Do jednoho z nich jsem strčil celým tělem, popsal bych to jako bodyček. Spadl na postel, samozřejmě se mu nic nestalo," popsal událost Šimsa.

Kolegové se prý mladému důstojníkovi StB smáli. "Dotklo se ho to, ačkoliv ho ´soudruzi´ přemlouvali, šel to hlásit. U soudu uváděl, že jsem ho opakovaně udeřil," dodal.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video