Ariel Sigler. Fotografie kubánského disidenta před uvězněním a po propuštění z vězení

Ariel Sigler. Fotografie kubánského disidenta před uvězněním a po propuštění z vězení | foto: AP

Disident a bývalý boxer se vrátil z kubánského vězení jako troska

  • 427
Před sedmi lety byl Kubánec Ariel Sigler úspěšným sportovcem. Pak ale skončil společně s dalšími disidenty v komunistickém žaláři, kde onemocněl a zhubl na polovinu své váhy. Díky vyjednávání katolické církve s komunistickou mocí se ale nyní dostal na svobodu a naděje svitla i dalším vězňům svědomí.

Šestačtyřicetiletého disidenta a jednoho z vůdců nezávislého hnutí Opción Alternativa (Alternativní volba) Siglera propustily úřady o víkendu. Před novináři se objevil zlomený muž na invalidním vozíku s ortopedickým límcem, který mu podepíral ochablé krční svaly.

Bojovník za lidská práva na "ostrově svobody", který byl za nelegální činnost odsouzen na dvacet let, vážil pouhých osmačtyřicet kilogramů a nic na něm nepřipomínalo někdejšího boxera ze západokubánské provincie Matanzas.

Na svobodu ho dostali katolíci

"Lidé, kteří mě znají, se při pohledu na mě neudrží a rozpláčí se," řekl v telefonickém rozhovoru pro španělský server ABC. "Přirovnávají mě k donu Quijotovi nebo k bývalým vězňům z koncentračních táborů," pokračuje unaveným hlasem vysoký muž, který ještě před sedmi lety vážil přes 90 kilogramů.

Ariel Sigler. Fotografie kubánského disidenta před a po propuštění z vězeníVytvořit z bývalého sportovce lidskou trosku trvalo kubánským dozorcům sedm let. Stejně jako řada dalších patřil i on k těm, které komunistický režim pozatýkal v průběhu tzv. "černého jara" v roce 2003. Za mřížemi tehdy po masivním zatýkání skončilo přes 70 disidentů, nezávislých novinářů a umělců. Dosud jich v žalářích zůstává dvaapadesát, včetně Arielova bratra Guida.

K Siglerovu propuštění přispěly nedávné rozhovory zástupců kubánské katolické církve s prezidentem Raúlem Castrem (více o jednání Castra s katolickou církví zde).

Castro se rozhodl vyjednávat

Tento komunistický vůdce, jenž převzal moc po nemocném bratru Fidelovi před čtyřmi lety, kardinálovi Jaimemu Ortegovi a arcibiskupovi Dionisovi Garciovi koncem května slíbil, že se postará o zlepšení podmínek v káznicích s politickými vězni. Několik z nich už nechal přemístit do věznic, které se nachází blíž k jejich domovům (o přesunu vězňů blíž domů zde).

Castro si totiž pomalu uvědomuje, že mu nezbývá než začít jednat. Hospodářská situace v zemi je kritická. Poté, co v únoru zemřel politický vězeň - něco podobného se nestalo čtyřicet let - se ostrov dostal do mezinárodní izolace. Svět Kubu kritizuje za to, že se nezlepšuje situace v oblasti lidských práv: za mřížemi pořád zůstává na dvě stě odpůrců režimu.

Jenže jednat s USA nebo s EU se kubánskému prezidentovi příliš nechce. Je pro něj snazší vyjednávat s církví. A ta slovy kardinála Ortegy "doufá v propuštění dalších vězňů". Zatím se podařilo propustit prvního z nich. Zdali nebude na dlouhou dobu poslední, se ještě ukáže.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video