Raketoplán Discovery

Raketoplán Discovery | foto: NASA

Discovery zradila jemná manévrovací tryska, u ISS ale přistál precizně

  • 6
Raketoplán Discovery se při přistání u stanice ISS musel obejít bez jemných manévrovacích trysek. Přesný manévr posádka provedla vůbec poprvé jen s pomocí hlavních, o hodně silnějších trysek. V předposlední srpnový den také Discovery oslavil 25 let od prvního startu do kosmického prostoru.

"Velitel Frederick C. J. Sturckow, kterého porucha přinutila použít velké manévrovací trysky místo jemných, obratně navedl raketoplán k bezchybnému přistání u ISS," informoval server Spaceflightnow.com o přistání, které v podobném scénáři astronauti zažili vůbec poprvé.

U více než třísettunové ISS, která je nyní dokončena z 83 %, zakotvil Discovery v 00:54 SELČ. Stanice i raketoplán přitom přelétaly nad Atlantickým oceánem.

Manévr ale nebyl úplně obvyklý. Kvůli selhání jedné z jemných předních manévrovacích trysek (ty mají tah 24 liber, tedy asi 11 kg) musela posádka použít mnohem větší hlavní manévrovací trysky o tahu 870 liber (395 kg). Astronauti se na podobný případ cvičí, posádka Discovery ale byla první, která ho ozkoušela v praxi, připomněl Spaceflightnow.com.

"Než se otevře průlez a budeme mít problémy tam nahoře najít C. J. (velitele Sturckowa), směna by mu ráda vzkázala, že na přistání udělal ohromnou práci. A rádi uslyšíte, že se to stalo při 25. výročí prvního letu Discovery," vzkázal na oběžnou dráhu z řídicího střediska Chris Ferguson.

Sturckow nicméně není ve vesmíru žádný zelenáč - jako první astronaut se k Mezinárodní vesmírné stanici podíval už počtvrté, napsal server.

"S malými tryskami máte přesnější kontrolu, takže lze říci, že (Sturckow) musel letět trochu jinak," řekl letový ředitel Tony Ceccacci s poukazem na to, že raketoplán musel pečlivěji kontrolovat přistávací rychlost. "Takže to bylo trošku složitější, ale posádka na to trénovala. Zrovna včera jsme s C. J. probírali důležité body, zvládl to skvěle," dodal.

Hlavním cílem mise je doprava 7,5 tuny vědeckého vybavení, systémů podpory života a zásob. Astronauta Tima Kopru vystřídá na palubě stanice Nicole Stottová. Posádka raketoplánu má v plánu celkem tři výstupy do volného prostoru.

RAKETOPLÁN DISCOVERY

Discovery poprvé letěl do vesmíru 30. srpna 1984 a nyní má nalétáno už přes 200 milionů kilometrů (36 misí). Jeho jméno je primárně odvozeno od lodě HMS Discovery námořního kapitána Jamese Cooka. Raketoplán dokonce svůj vzor překonal v délce služby - HMS Discovery, spuštěnou na vodu v roce 1774, rozebrali po 23 letech.

S raketoplánem Discovery se pojí několik milníku v historii NASA - vypustil Hubbleův vesmírný teleskop, vezl do vesmíru nejstaršího astronauta (Johna Glenna, prvního amerického astronauta vůbec - s Discovery letěl, když mu bylo 77 let). Když NASA po tragédiích Challengeru a Columbie obnovila vesmírné lety, mise "return to flight" neletěl nikdo jiný než Discovery.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video