Každých dvacet hodin v České republice zemře jedna žena na rakovinu děložního čípku, varuje exministryně USA.

Každých dvacet hodin v České republice zemře jedna žena na rakovinu děložního čípku, varuje exministryně USA. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Diplomatka Albrightová proti rakovině: Češky, nechte se očkovat

  • 56
Bývalá ministryně zahraničí USA a rodačka z Čech Madeleine Albrightová je opět v Praze. Převzala zde záštitu nad seminářem o rakovině děložního čípku, kterou ročně v Česku onemocní přes tisíc žen a 400 na ni umírá. Očkování už existuje, ale je drahé a neproplácí je pojišťovna.

"Je zde ale naděje, že se očkování stane součástí veřejného zdravotnického systému," řekla Albrightová v rozhovoru pro MF DNES. Před zahájením sexuálního života vakcína chrání 100 procent očkovaných dívek, u žen do 26 let má 70procentní účinnost.

Proč jste přijela hovořit na toto téma právě do Prahy?
Celý svůj život se zajímám o takzvaně ženská témata. Teď je aktuální téma rakovina děložního čípku a já bojuji za to, aby se proti této nemoci ženy očkovaly. Byla jsem na mnoha místech a jsem přesvědčena o tom, že o tomto tématu musíme hovořit všude. Do Prahy jezdím ráda a co nejčastěji – každá příležitost je dobrá. V oblasti rakoviny děložního čípku má ale zpoždění.

Jak by se podle vás měl přístup Česka k očkování změnit?
Očkování by mělo být zahrnuto do národního programu, který jsem již prosazovala v mnoha zemích. Mělo by patřit do skupiny proplácených vakcín, což by umožnilo více ženám, aby se nechaly očkovat. Konference se účastnila i ministryně zdravotnictví Dana Jurásková a v minulosti jsem také hovořila se členy bývalé české vlády. Je reálná naděje, že se očkování proti rakovině děložního čípku stane součástí veřejného zdravotnického systému. Je čas přidat se k těm zemím (18, včetně Francie či Slovenska – pozn. red.), které to již udělaly.

Proč by měl stát platit vakcíny?
Platí, že prevence je mnohem levnější než léčba. A chtěla bych zdůraznit i to, že pokud ženy nejsou zdravé, tak to vždy podtrhne i jejich ekonomickou produktivitu ve společnosti. Navíc – když něčemu můžeme předejít, tak proč to neudělat?

Proč vás tolik zaujalo téma rakoviny děložního čípku? Setkala jste se s ní v rodině či v okruhu svých přátel?
Naštěstí ne, ale jako každého mě rakovina zajímá. A to, co mě nyní naplňuje nadějí, je, že u rakoviny děložního čípku právě existuje možnost očkování. Můj otec zemřel na rakovinu slinivky břišní a nedalo se s tím absolutně nic dělat. Takže když jsem slyšela, že se rakovině děložního čípku dá předejít, začala jsem se tím intenzívně zabývat.

Rakovina děložního čípku se výrazněji dostala do povědomí evropských žen poté, co na ni zemřela britská hvězda reality show Big Brother Jade Goody ve věku 27 let. Právě její příběh přispěl k tomu, že se vloni nechalo očkovat rekordních 70 tisíc mladých Britek. U 1 300 z nich se však objevily vedlejší účinky. Není to podle vás znepokojující?
Tak za prvé, o tom jsem neslyšela. Ale velmi často si lidé spojují různé příznaky s věcmi, které s tím nijak nesouvisí. Takže těm dívkám se možná projevily potíže, které už měly a nebo by nastaly i bez vakcíny. Ale já nejsem lékař. Nicméně podle všeho, co jsem o zmíněném očkování slyšela, je zcela bezpečné. A také velmi důležité, každých dvacet hodin v České republice zemře jedna žena na rakovinu děložního čípku.

Zdá se vám, že jsou české ženy málo informované?
Určitě. O možnosti očkování média informují minimálně. A také si musíme přiznat, že všichni nežijí v Praze či Brně, a musíme dát pozor na to, aby se informace o této problematice dostaly i k těm, co žijí například na venkově.

Poslední dobou jste v Praze opravdu často. Máte pro to i jiné důvody než pracovní?
Já jsem tu strašně ráda. Využívám všechny možné příležitosti, když mě lidé zvou na různé akce do Čech. Jezdím sem na konference nebo z obchodních důvodů, a chystám se přijet v listopadu na oslavu 20. výročí sametové revoluce.

Jaké jsou vaše další plány, ať už "žensky zaměřené" nebo jiné?
Hodně času trávím tím, že se snažím dostat více žen do politiky a do byznysu. Jsem předsedkyní neziskové organizace Národní demokratický institut pro mezinárodní vztahy, který se zaměřuje na školení žen. Více než polovina obyvatelstva jsou ženy a věřím, že společnost je mnohem stabilnější, když jsou ženy politicky a ekonomicky aktivní. Opravdu si myslím, že by se měly ženy angažovat, a jsem ráda, že jsem tu hovořila s ženskou reportérkou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video