Povstalci hlídají silnici na kontrolním stanovišti u Baní Valídu.

Povstalci hlídají silnici na kontrolním stanovišti u Baní Valídu.

Diplomaté v kuloárech potichu licitují o azylu pro libyjského despotu

  • 135
Režim libyjského diktátora Muammara Kaddáfího se zhroutil a poušť brázdí karavany jeho věrných, kteří unikají před pomstou povstalců. Na útěku je i excentrický vůdce a diplomaté se mu zřejmě snaží umést cestu do africké země, kde bude moct v klidu rozbít své beduínské ležení.

Střípky pochybností, že diplomaté vstoupili do tajných jednání o Kaddáfího bezpečném odchodu z Libye, se poprvé objevily včera, když nigerskou poušť rozvířila karavana 250 aut a po ní do země vstoupil konvoj s libyjským zlatem a penězi. (více čtěte zde)

Zda byl v konvoji Kaddáfí nebo někdo z jeho rodiny, není jasné, téměř jistě v něm ale byli členové Kaddáfího nejbližšího vedení. To však probudilo otázku, jak je možné, že si strůjci režimu svobodně putují pouští a nejsou terči letounů NATO, které ovládají libyjské nebe.

Francouzi horovali za bezpečí karavany

Mluvčí NATO to vysvětluje lapidárně. "Naším úkolem je ochraňovat civilisty a ne stopovat a zneškodňovat stovky prchajících stoupenců režimu, žoldáků a vojenských velitelů." Zákulisní vyjednávání ale ukazují, že v kuloárech za bezpečí karavany horovali Francouzi.

Kaddáfí utíká na jih

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí pravděpodobně opustil město Baní Valíd a za pomoci loajálních kmenů směruje na jih k hranicím s Čadem, nebo Nigerem. Oznámili to povstalci, kteří tvrdí, že libyjský vůdce mohl být před třemi dny asi 950 kilometrů jižně od Tripolisu a asi 300 kilometrů severně od hranic s Nigerem. Povstalci proto vyslali do Nigeru zvláštní delegaci s žádostí o zajištění hranic, které by mělo zastavit jakýkoli pokus Kaddáfího nebo jeho rodiny o útěk. Podle Spojených států je ale Kaddáfí stále v Libyi. Tvrdí to také mluvčí nové armádní komise v Tripolisu, podle něhož rebelové Kaddáfího obklíčili. To, kde se nalézá, ale Anís Šaríf nesdělil.

Autor: ČTK

"Francouzi byli v NATO velmi aktivní, aby zajistili, že sledovaný konvoj nebude terčem leteckého útoku nebo jiné akce, která by mu zabránila opustit zemi," uvedl diplomatický zdroj britského deníku The Daily Telegraph.

Vysocí vojenští činitelé v Paříži navíc tvrdili, že si Kaddáfí a jeho synové do poslední chvíle nechávali otevřenou možnost, že se ke konvoji připojí a zmizí směrem k Burkina Fasu. To ovšem naznačuje, že jsou jednání o Kaddáfího bezpečném odchodu ze země v plném proudu.

Podle britského listu The Times s jednáním o odchodu souhlasí i povstalci, protože to zabrání dalšímu krveprolití v zemi, kde Kaddáfího nohsledi ovládají už jen poslední tři velká města - Syrtu, Sabhá a Baní Valíd.

Azyl pro Kaddáfího hledají i Jihoafričané

Podle zdroje z tajných služeb, který citoval list The Times, zprostředkovala dohodu o Kaddáfího odchodu z Libye přes Niger do Burkina Fasa Jihoafrická republika. Podle tohoto zdroje byl Kaddáfí i jeho syn Saj Islám v Nigeru už v neděli.

Tuto informací popírají Spojené státy, NATO, Niger, mluvčí Kaddáfího režimu a také představitelé Burkina Fasa, jež Kaddáfímu před čtrnácti dny nabídlo azyl. "Nemůžeme mu garantovat azyl, protože s ním poslední tři roky nemáme dobré vztahy," vysvětlil mluvčí vlády v Burkina Fasu Alain Traore.

Burkina Faso vskutku není pro pouštního beduína ideálním útočištěm, a to hned z několika důvodů. Země podepsala spolupráci s Mezinárodním trestním tribunálem, který na Kaddáfího i jeho syna vydal zatykač, a měla by tak vůdce vydat do Haagu.

Burkina Faso by azyl libyjského beduína neustálo

A především není silnou zemí, která by odolala ekonomickému tlaku Západu, pokud by se libyjský vůdce skutečně v zemi objevil. Jeho hospodářství je totiž i přes štědré dary z Libye závislé na ekonomické pomoci Francie.

Alžírský azyl

Někteří členové Kaddáfího rodiny minulý týden dostali azyl v Alžírsku. Diktátorova žena Safíjá, dcera Ajša a synové Muhammad a Hannibal jsou nyní podle nejmenovaného diplomata nejspíš v nějakém komplexu pro vysoce postavené osoby nedaleko alžírské metropole. Před zvídavými pohledy je tam chrání vysoké zdi a zároveň jsou tam pod kontrolou alžírského režimu.

Zdroj: BBC

"Nevidíme důvod, proč bychom za něj měli nasazovat krk a přidělávat si problémy," podotkl mluvčí kabinetu. Jaké má tedy Kaddáfí další možnosti? Petrodolary si v devadesátých letech po odklonu od arabského světa nadělal přátele v mnoha afrických zemích.

Afričtí lídři ho nazývali "Králem králů" a politici včetně Nelsona Mandely ho označovali za "Bratrského vůdce". Dveře má otevřené v Čadu, Súdánu, Zimbabwe, Angole i Jihoafrické republice. Proti souzení Kaddáfího v Haagu se ostře postavila i Africká unie.

Ostatně skvělou možnost utéct z Libye dostal Kaddáfí od Africké unie, která chtěla vyřešit vleklou krizi, už minulý měsíc. V Tunisku na něj čekala dvě jihoafrická letadla, která by vládce okamžitě dopravila do Angoly nebo Zimbabwe. Únikové cesty do Tuniska ale tehdy odřízli rebelové táhnoucí na Tripolis.

Kaddáfí by mohl utéct z Libye přes Niger do Burkina Fasa.

Kaddáfí by mohl utéct z Libye přes Niger do Burkina Fasa.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video