Bolivijský senátor Roger Pinto v brazilském domě svého advokáta poté, co ho z Bolívie vyvezl potají brazilský diplomat (26. srpna 2013) | foto: AP

Diplomat vyvezl potají bolivijského politika, jenž se skrýval na ambasádě

  • 6
Mezi dvěma latinskoamerickými sousedy, Brazílií a Bolívií, vypukl diplomatický skandál. A to poté, co jeden z brazilských diplomatů potají vyvezl ve svém autě ze země bolivijského politika, jenž dostal od největší jihoamerické země azyl a více než rok žil na brazilské ambasádě v La Paz.

Kvůli skandálu už rezignoval šéf brazilské diplomacie Antonio Patriota. Prezidentka země Dilma Rousseffová prohlásila, že novým ministrem zahraničí bude současný šéf brazilské mise u OSN Luiz Alberto Figueiredo. V podstatě se prohodí s Patriotou, který pro změnu přijal post vyslance u Organizace spojených národů.

Aféra má zajímavé, až akční pozadí. Vypukla v podstatě kvůli bolivijskému senátorovi Rogeru Pintovi, který podobně jako šéf serveru WikiLeaks Julian Assange strávil posledních skoro 15 měsíců na brazilském velvyslanectví v La Paz. S tím rozdílem, že Assange pobývá na ekvádorské ambasádě v Londýně.

Oba však v prostorách diplomatických misí zůstali uvězněni. Zatímco Assange se tam skrývá před vydáním do Švédska kvůli obviněním ze sexuálních deliktů, třiapadesátiletý senátor Roger Pinto se ukrýval před bolivijskou justicí, která ho viní z korupce a v jeho nepřítomnosti ho odsoudila k ročnímu vězení.

On sám prohlašuje, že obvinění jsou smýšlená a že je politicky perzekuován kvůli tomu, že osočil vládu levicového prezidenta Eva Moralese z korupce a z napojení na drogové kartely.

V každém případě o víkendu jeho příběh nabral dramatického rozuzlení, protože brazilský charge d'affaires v kolumbijské metropoli Eduardo Saboia využil své diplomatické imunity a během skoro celodenní cesty se mu Pintu podařilo ve svém autě s diplomatickou značkou vyvézt za hranice.

Rozhodl se mu údajně bez vědomí úřadů obou zemí pomoci proto, že Pinto podle něj trpěl depresemi. Projevilo se tak u něj zřejmě zhruba 450 dní, které strávil v izolaci od okolního světa, kdy byl odkázán pouze na malý pokoj na brazilské ambasádě.

"Rozhodl jsem se ochránit politicky pronásledovaného člověka, podobně jako byla kdysi perzekuována prezidentka Rousseffová," přiznal pomoc Pintovi Saboia a odkázal se přitom na minulost brazilské hlavy státu, která byla vězněna před desítkami let, kdy v Brazílii vládla vojenská diktatura.

Bolívie po jeho útěku obvinila Brazílii z porušení mezinárodních úmluv a žádá vysvětlení. Brazílie tvrdí, že o ničem nevěděla a celou kauzu označuje podle televize BBC za "pohromu". Rezignace ministra zahraničí by tak mohla roztržku trochu uklidnit, míní Reuters.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue