Obraz Dreadnoughtus, jehož kosti objevili vědci v Argentině.

Obraz Dreadnoughtus, jehož kosti objevili vědci v Argentině. | foto: AP

V Argentině objevili kosti největšího dinosaura. Vážil víc než boeing

  • 59
Vědci našli v Argentině kosti obrovitého dinosaura, který vážil okolo šedesáti tun a od hlavy k ocasu měřil 26 metrů. Jedinec pojmenovaný vědci Dreadnoughtus schrani podle analýzy navíc v době své smrti stále rostl.

Podle vědců nelze určit, jak by tento jedinec, který po Zemi kráčel před 77 miliony lety, mohl být v dospělosti velký. Už nyní však mohou říci, že vážil více než Boeing 737. Průzkum skal v Patagonii, kde vědci kosti nalezli, naznačuje, že jeho život ukončily katastrofické povodně.

Výzkum vede Kenneth Lacovara z Drexel University. BBC řekl, že velikost dinosaura byla až hrůzostrašná, a proto pojmenoval dinosaura po masivních bitevních lodí z počátku 20. století.

„Dreadnoughtus byl obrovský, v jeho prostředí nebylo nic, co ho ohrožovalo, byl imunní vůči jakémukoliv útoku. Co by bylo lepším jménem než „dread nought“ - ničeho se nebát,“ vysvětlil vědec.

Obrovský dinosaurus se živil rostlinami a podle paleontologů to bylo největší zvíře, co kdy chodilo po planetě Zemi. Jiní dinosauři, jako například Argentinosaurus, sice mohli vážit i sto tun, nicméně k tomu neexistuje dostatek důkazů. Vědci mají pouze půl tuctu obratlů ze střední části jeho zad, několik kousků kyčle a holenní kosti.

Přestože ani nyní vědci nenalezli celou kostru, mají téměř polovinu kostí. Objev podle nich nabízí bezprecedentní pohled do anatomie, biomechaniky a evoluce titanosaurů. Gigantické rozměry pradávného obyvatele naší planety dokazuje také snímek nalezených kostí, který na na svém twitterovém účtu Lacovara zveřejnil.

04.září 2014 v 15:05, příspěvek archivován: 04.září 2014 v 19:58

#Dreadnoughtus quarry with @kenlacovara pic.twitter.com/bu3Y6t0byA

„Z hlediska fyziologie se Dreadnoughtus, Argentinosaurus a někteří další velcí titanosauři museli blížit limitům růstu, nicméně nevíme, kde tato hranice ležela,“ dodal Lacovara.

Objev Dreadnoughtuse je významný objev i podle Paula Barretta z londýnského Muzea historie přírody. „Konečně se nám naskytl lepší pohled, jak byla tato zvířata stavěna. Díky němu můžeme poznat, jaké jsou limity pevnosti kostí, jak mohly udržet zvíře tak ohromné velikosti.“

Podle Barreta vědci nyní mohou vytvořit model jeho dýchání, krevního tlaku a vypočítat, kolik toho musel každý den sežrat. „Jakmile budeme vědět více o celkových proporcích a tvarech těchto zvířat - a Dreadnoughtus je velký krok tímto směrem - můžeme začít rozplétat tajemství biologie titanosaurů.“


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video