Dilema královopolských zaměstnanců

- Zaměstnanec Královopolské (v této chvíli není podstatné, o zaměstnance které společnosti se konkrétně jedná)se z hlediska posouzení stavu společnosti, ve které pracuje orientuje obtížně. Jeho vnímání je rozporuplně vymezeno názory medií a komentáři vedení společnosti na straně jedné, vlastními informacemi a postřehy na straně druhé:
  1. z pohledu mediálního je prezentováno současné sdružení společností Královopolské jako velmi úspěšné.V průběhu roku 1999 bylo dosaženo změny trendu v hospodaření (červená čísla se změnila v čísla černá), jednotlivé společnosti jsou konsolidovány,nebo těsně před završením konsolidace. Těchto jinak procesních a složitých změn bylo dosaženo nenásilnou formou, zásluhou odbornosti a nasazení prozíravých manažerů. Zaměstnancům společností sdružení jsou vypláceny mzdy,dokonce platíme za nákup energií. Závazky vůči Konsolidační bance vyřeší jejich kapitalizace s přesunem akcií na FNM.Předluženost vyřeší soudní vyrovnání.Vše je dokonale připraveno, je třeba pouze dodržet klidnou, ničím nerušenou atmosféru. Stát najde investora (zájemců je mnoho) a zdárným zítřkům nestojí nic v cestě. Dne 22.2.2000 je vyhlášen konkurz na Královopolskou, a.s a je okamžitě posouzen jako nečekaná, neoprávněná až nečistá aktivita soudkyně - vše vyřeší odvolání a návazné zrušení konkurzu.
  2. v realitě každodenního života vidí zaměstnanec nevyužité výrobní haly, nejsou po něm vyžadovány žádné pracovní úkony, intenzitu práce si každý jednotlivec nastavuje dle vlastní životní filozofie, stanovuje si potřebu přesčasové práce. Nehospodárné, neodborné počínání v jeho okolí není nikým postihováno, stále častější jsou posuny v termínech výplaty mezd, mateřská společnost a společnosti dceřinné nejsou reálně řízeny. Od informovaných spoluzaměstnanců slyší o významných závazcích vůči zdravotním pojišťovnám, o neplacení sociálního pojištění, o daňových závazcích, o závazcích vůči dodavatelům energií a materiálu o závazcích z obchodních vztahů - suma sumárum řádově v stomilionových hodnotách. Provozní hospodářské výsledky v minulých obdobích a v roce 1999 pouze a jenom ztráty. Situace v zásobě práce pro období roku 2000 je kritická, manažerům jsou na rozdíl od jejich podřízených vypláceny platy v plných hodnotách, na základě manažerských smluv s formálními ukazateli jsou manažeři připraveni inkasovat roční odměny (v případě m.s. již zálohy na roční odměny za r.1999 obdrželi).

Shrnutí :

Je více než zřejmé,že společnosti Královopolské jsou ve stádiu klinické smrti, jejich další působení je umožněno pouze díky benevolenci věřitelů, především finanční správy a státem ovládaných dodavatelských společností. Prezentovaná změna trendu hospodaření je výsledkem účetní operace snížení daňových nákladů, není reálnou změnou, zdroje peněžních prostředků nevytváří. Již řadu měsíců trvá rozpor mezi disponibilními kapacitami společností sdružení a dosahovanými výnosy, přičemž v posledním období se tento rozpor dramaticky stupňuje. Tomu všemu pasivně přihlížejí odbory, konání jejich předsedy lze pouze s notnou dávkou diplomacie nazvat “střetem zájmů” .

Dle stávajících zákonů je většina společností sdružení Královopolské již v kolizi se zákonem o konkurzu.Vedení společností nečinní nic pro změnu trendu hospodaření, pouze mlží ,optimisticky žvaní a přežívá. Jejich nekoncepčnost, diletantské, tendenční postupy mají jediný cíl - udržení si dobrých platů a požitků o další měsíc (je to jen další potvrzení faktu,jak špatným majitelem je stát). O odborné způsobilosti většiny manažerů lze oprávněně pochybovat, svým stávajícím postupem dokazují, že nedisponují ani požadovanými morálními vlastnostmi.Reakce vedení m.s. a vedení odborů na vyhlášení konkurzu postoupené médiím jsou primitivní, neetické, neobjektivní.

Předkládaná verze mimo jiné uvádí,že vyhlášení konkurzu přineslo odřeknutí zakázek za 350 mil.Kč,což je asi polovina roční výroby strategické dceřinné společnosti,důsledkem čehož je zrušení pracovních míst pro cca 700 pracovníků (mimo řadu jiných cílených nepřesností-ve sdružení Královopolské nepracuje v současné době 2000 zaměstnanců,ale pouze cca 1650,z toho ve strategické dceřinné společnosti 1100 zaměstnanců). Ing. Rada na ČT 2 manipuloval s upravenými hodnotami nabídek, nejedná se o smluvně podložené obchodní případy, přičemž dle statistik je úspěšnost nabídek do cca 5%. Strategická dceřinná společnost vyrobila v roce 1999 obchodní případy v hodnotě cca 460 mil.Kč.Zjednodušeně z hlediska smluvního zajištění připadají na 1 týden roku obchodní případy v hodnotě 8,8 mil.Kč.Období od konkurzu tj. 22.2.2000 do jeho vystoupení představuje 3 týdny. Z hlediska pravděpodobnostního počtu mohla dceřinná společnost přijít o zásobu práce v hodnotě 26 mil.Kč.Hospodářským výsledkem uváděné strategické dceřinné společnosti za období leden a únor r. 2000 je ztráta 29 mil.Kč,tato společnost nevyplácí v termínu mzdy za únor r.2000.

Uvedené údaje popisující stav části sdružení před vyhlášením konkurzu doplněné dalšími ( provozní hospodářské výsledky,vývoj existujících závazků vůči státu ,vůči zdravotním pojišťovnám,porovnání kapacit a reálné zásoby práce) umožňují konstrukci úplně odlišné verze - sestupný trend hospodaření v období působení ing.Rady (od 27.11.1998 místopředseda představenstva,od 18.2.1999 předseda představenstva) akceleruje , uvedená restriktivní opatření by musela být realizována i bez vyhlášení konkurzu.

Zákon nepožaduje po konkurzní správě znalosti řízení výrobních společností,ale určitě by měl těmito znalostmi disponovat legitimní generální ředitel společnosti a předseda představenstva v jedné osobě.Prostřednictvím odborů se výrobní společnosti řídit nedají.Nebo jinak dají,ale po velmi krátkou dobu,s výsledky jako v Královopolské


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video