Fiktivní vydání International Herald Tribune, s nímž přišlo hnutí Greenpeace, si bere na mušku i českého prezidenta Klause (18. června 2009).

Fiktivní vydání International Herald Tribune, s nímž přišlo hnutí Greenpeace, si bere na mušku i českého prezidenta Klause (18. června 2009). | foto: Profimedia.cz

Díky oteplování bude mít Česko pláže, libuje si „Klaus v novinách“

  • 136
I kdyby se hladina oceánů kvůli "takzvanému globálnímu oteplování" zvedla, Čechům by to jen prospělo. Moře by totiž zaplavilo "historické nepřátele" Česka a v zemi by se mohla objevit luxusní přímořská letoviska a pláže. Ve smyšleném rozhovoru pro fiktivní International Herald Tribune, který vydalo hnutí Greenpeace, to tvrdí prezident Klaus.

Speciální vydání International Herald Tribune vyšlo už nyní s datem 19. prosince 2009. Píše se v něm, jak by mohla vypadat situace po plánované globální klimatické konferenci v Kodani. Ta se uskuteční letos od 6. do 18. prosince.

"Naše IHT jsme vydali nákladem 50 tisíc kusů a distribuujeme ho v Evropě, Asii i Severní Americe," přiblížil Steve Erwood z organizace Greenpeace.

Brouzdání vodou posiluje kardiovaskulární systém

"Říkejte mi pane prezidente. Jsem stále prezident," vyzývá Klaus na úvodní dotaz novináře, který o něm začal hovořit pouze jako o "panu Klausovi". A samozřejmě jako o posledním státníkovi, který je po odchodu George Bushe z úřadu amerického prezidenta i nadále skeptický k boji proti klimatickým změnám.

"Můj drahý přítel George Bush věděl, co má udělat s těmi takzvanými vědeckými výzkumy (dokazujícími změny klimatu). Právě kvůli tomu na klávesnici existuje klávesa ´delete' (smazat)," říká Klaus.

Smyšlený rozhovor s Václavem Klausem na stránkách fiktivního International Herald Tribune vydaným Greenpeace (18. června 2009)
Celý International Herald Tribune si otevřete klidnutím na obrázek

Hlava českého státu také v "rozhovoru" upozorňuje, že by média neměla "démonizovat" oxid uhličitý, který je odborníky považován za hlavní skleníkový plyn. "Je to velmi užitečný plyn," tvrdí naopak prezident. "Potřebují ho rostliny, my ho vydechujeme a můžeme ho také nalézt v sodovce," poučuje novináře Klaus.

Na dotaz, jak vyřešit situaci s obyvateli třeba Marshallových ostrovů nebo Malediv, které může moře v důsledku klimatických změn připravit o střechu nad hlavou, Klaus upozorňuje, že "brouzdání vodou posiluje kardiovaskulární systém".

Nápad se zrodil v Praze

Nápad uspořádat fiktivní rozhovor s Václavem Klausem se zrodil v Praze. Každá kancelář Greenpeace totiž měla možnost přijít s návrhem, co by se do speciálního čísla IHT hodilo. "Zpovídat největšího euroskeptika a klimaskeptika se tak jen nabízela," řekla MF DNES tisková mluvčí hnutí Greenpeace v ČR Lenka Boráková s tím, že mezinárodní kancelář organizace tento návrh uvítala s radostí.

"Každá země má svého dominantního odpůrce klimatických změn a celá Evropa ví, že Václav Klaus se tímto přímo profiluje. Proto výběr zrovna našeho prezidenta byl jednoznačný," dodala.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video