Syrská armáda pózuje fotografům na jednom z oficiálních snímků. | foto: AP

Díky dohodě se vyhneme válce, chválí Asadova vláda rusko-americký pakt

  • 131
Sýrie je spokojena s dohodou, kterou v sobotu uzavřeli ministři zahraničí USA a Ruska a která má zajistit, že v zemi nebudou do poloviny příštího roku žádné chemické zbraně. Syrský ministr pro národní usmíření Alí Hajdar v neděli prohlásil, že dohoda jeho zemi umožní vyhnout se válce.

"Tu dohodu vítáme. Na jedné straně pomáhá Syřanům dostat se z krize a na straně druhé umožnila vyhnout se válce proti Sýrii. Vzala totiž argumenty těm, kdo chtěli válku rozpoutat," řekl syrský ministr pro národní usmíření Alí Hajdar v rozhovoru s ruskými médii.

Podle rámcové dohody, ke které dospěli americký a ruský ministr zahraničí John Kerry a Sergej Lavrov, má Damašek mimo jiné týden na to, aby předložil seznam svých chemických zbraní. Do konce prvního pololetí příštího roku by tyto otravné látky měly být zničeny (více o dohodě zde).

Rezoluce musí obsahovat sankce

Chystaná rezoluce OSN o Sýrii musí obsahovat i možnost sankcí pro případ, že Damašek nebude dodržovat americko-ruskou dohodu o kontrole a likvidaci chemických zbraní. V televizním rozhovoru to v neděli prohlásil francouzský prezident François Hollande. Hrozbu vojenského úderu proti Sýrii je přitom podle něj nutné zachovat, jinak tlak na režim syrského prezidenta Bašára Asada poleví.

Dohoda oddálila hrozbu vojenského úderu, k němuž se chystaly Spojené státy v reakci na údajný chemický útok z konce srpna nedaleko Damašku. Rusko přičítá zodpovědnost za tento útok protivládním povstalcům v Sýrii, USA naopak režimu prezidenta Bašára Asada.

"Ta dohoda mohla vzniknout díky diplomacii a ruské vládě," zdůraznil Hajdar. Rusko je jedním z posledních spojenců režimu syrského prezidenta, jemuž dodává zbraně. A prezident Vladimir Putin dlouhou dobu tvrdě odmítal útočnou reakci Západu proti svému spojenci, když vyšlo najevo, že v Sýrii byly použity chemické zbraně.

Syrská opozice je k dohodě skeptická

Amerika nicméně slovy Pentagonu nehodlá nijak měnit rozložení svých vojenských sil v regionu. Podle analytiků tím dává najevo svou obezřetnost a jasně režimu vzkazuje, že pokud dohodu nesplní, hrozba úderu nepomine.

Barack Obama uvedl, že USA budou spolupracovat s Ruskem a dalšími, aby zajistily, že dodržování kontroly bude možné ověřovat. Ruské diplomatické úsilí ale v neděli přivítal. Podotkl přitom, že si kvůli Sýrii vyměnil dopisy s novým íránským prezidentem Hasanem Rúháním, i když přímo prý spolu nehovořili.

Skeptická je syrská opozice. Sobotní dohoda se jí prý netýká, protože byla uzavřena s Ruskem. V neděli opozice vyzvala svět, aby zakázal Damašku používat balistické střely a letectvo proti civilistům během více než dvouletého občanského konfliktu. V něm se jedním z představitelů opozičníků nově stal umírněný islamista Ahmad Tumah, který byl v sobotu zvolen prozatímním premiérem opozice.

Syrské chemické zbraně zničíme, shodly se velmoci a odvrátily útok:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video