Angelina Jolie a její matka Marcheline Bertrandová (2001) | foto: Reuters

Díky Angelině Jolie snad budou ženy ostražitější, věří lékaři

  • 150
Čin americké herečky Angeliny Jolie, která si kvůli vysokému riziku rakoviny nechala preventivně odstranit prsní žlázy, nejspíš povzbudí další pacientky i u nás. A první se už českým lékařům začínají ozývat. U žen, které mají mutaci genu BRCA1, se může mastektomií snížit riziko až o desítky procent.

V e-mailové schránce oddělení lékařské genetiky Fakultní nemocnice v Hradci Králové ve středu přistála zpráva. Pacientka se primářky Márie Šenkeříkové ptala na genetické vyšetření. Bojí se, že má vrozené sklony k rakovině prsů.

Podobných dotazů teď bude zřejmě přibývat. Lékaři čekají, že případ hollywoodské superstar Angeliny Jolie, která v úterý zveřejnila, že si kvůli rizikovým genům vyvolávajícím rakovinu dala preventivně odstranit oba prsy, podnítí u žen větší ostražitost.

"Je ještě příliš brzy, ale pozitivní vzor slavného člověka na ostatní vždy působí. A to je dobře. Nádory z těchto genetických mutací jsou velice agresivní. I když se zachytí včas, musí žena projít chemoterapií, což ji vyřadí na delší dobu z práce. Možná i proto herečka zvolila radikální zákrok," míní náměstek Masarykova onkologického ústavu v Brně Marek Svoboda.

Tam od roku 1997 geneticky vyšetřili 3 900 rodin kvůli zvýšenému riziku nádoru prsu. A 928 z nich bylo pozitivních na mutaci. "Vyšetření přijde na pár desítek tisíc a hradí ho zdravotní pojišťovny. Geny zkoumají i soukromé společnosti, ale tam hrozí, že nebudou vyšetřeny kompletně všechny, které způsobují rakovinu," upozornil Svoboda.

Podle Šenkeříkové by se o testy měly zajímat ženy, v jejichž rodinné anamnéze se rakovina objevila. "Genetik pacientky na základě různých kritérií zařadí do konkrétní rizikové skupiny. Samotné vyšetření se dělá nejčastěji z krve odebrané do zkumavky," popsala primářka.

Pokud je nález pozitivní, žena stojí před obtížným rozhodnutím: Buď se spokojí se zvýšenou kontrolou, nebo si nechá prsy odstranit a časem rekonstruovat.

Rekonstrukce prsu po rakovině u nás hradí pojišťovny

Na klinikách plastické chirurgie jsou na tyto pacientky připraveni. Operaci, které se podrobila Angelina Jolie, dělají prakticky ve všech velkých nemocnicích, ale leckde jsou čekací lhůty. "Odhaduji, že u nás je těchto zákroků tak patnáct za rok," sdělil primář kliniky plastické chirurgie Nemocnice Na Bulovce Martin Molitor.

Podle Romana Šmuclera z privátní kliniky Asklepion začíná být při rekonstrukci prsu trendem využití vlastního tuku. "Implantáty jsou jako cizorodá látka i ve světě na ústupu. Zejména u onkologických pacientek je lepší, když vyspravíme ženu jejím vlastním tukem, protože tkáň je poškozená rakovinou či ozářením. Jedinou nevýhodu vidím v tom, že tuk se trošku ztrácí, zatímco když tam dáme implantát 220 milimetrů, tak v tomto objemu zůstane," popsal Šmucler.

Nejlevnější implantáty platí pojišťovna, ale na náhradu vlastním tukem musí pacientky leckde doplatit i pár desítek tisíc. Na klinice Asklepion, která se na rekonstrukce prsu specializuje ve spolupráci s Institutem onkologie a rehabilitace Na Pleši, proto založili fond, z něhož budou chudším pacientkám na tyto zákroky připlácet.

14. května 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video