Obří plakáty oslavující Bělorusko jsou v Minsku na mnoha domech. | foto: Martin Dvořák, iDNES.cz

Diktaturu v Bělorusku za pár dní nenajdete

  • 345
Bělorusko platí za poslední diktaturu v Evropě. Pod tímto označením si každý zřejmě představí přísný a krutý režim, který šikanuje a tyranizuje obyvatele. Z pohledu několikadenního návštěvníka působí ale země docela jinak.

Když letadlo přistává v metropoli Minsku, jsou z okna vidět rozestavěné domy na předměstích. Po ulicích chodí lidé oblečení podle poslední módy, na silnicích jezdí nejnovější auta.

Z rádia znějí moderně střižené písně v ruštině a také poslední hity západních interpretů důvěrně známé i posluchačům našich rádií. Mladí se večer baví v klubech nebo u sklenky.

Dopravní policista v Minsku

Oproti Praze je v ulicích vidět jen větší počet mužů v uniformách - milicionářů a vojáků. Kdo by ale čekal diktaturu vyznačující se portrétem Alexandra Lukašenka na každém rohu, bude překvapen. Lukašenkovy podobizny v nadživotní velikosti by hledal marně. Maximem je jeho orámovaný portrét v kanceláři státní turistické agentury.

Návštěvník pátrající po prvcích totalitního režimu příliš neuspěje ani u obyčejných Bělorusů. Na každém domě je satelitní anténa, sledování zahraničních programů nikdo nebrání. Když se Bělorusů zeptáte, zda existuje alespoň něco jako cenzura internetu, s nechápavým výrazem vám odpoví otázkou, proč by to tak mělo být. Stát nepotírá ani náboženství, pravoslavné kostely jsou hojně navštěvované.

Tradiční dřevěný domek na běloruském venkově

Jen peněz by mohlo být víc
Rozhovor s obyčejnými lidmi ve vás zkrátka nezanechá dojem, že by žili v nějaké nesvobodě. O politiku se většinou příliš nezajímají. Stěžují si snad jen na nízké platy a vysoké ceny v obchodech. Průměrný plat je v Bělorusku zhruba 650 tisíc rublů měsíčně, litr benzinu stojí 2200 a dvoulitrová lahev coca-coly necelé tři tisíce. Kdo má peníze, může nakupovat jakékoli valuty a cestovat, kam chce.

"Na štíru je to tu hlavně se svobodou slova," popisuje diktaturu český diplomat v Minsku. Opozice v zemi existuje, ale nemá příliš velkou sílu. S finanční podporou z EU vychází i nezávislý tisk, který kritizuje prezidenta Alexandra Lukašenka.

Leninova socha před budovou vlády

Kritizovat se ho nebojí, minimálně v rozhovoru s cizinci, ani obyčejní Bělorusové. Říkají, že Lukašenkovi jde hlavně o vliv v ekonomice. I když je drtivá většina společností v zemi soukromých, důležité firmy prý ovládají s Lukašenkem spříznění lidé.

I to je možná důvod, proč Bělorusové ani příliš netouží po změnách. "Kdyby přišel někdo jiný, změnil by všechno zas jen ve svůj prospěch," říkají. "Potřebují práci a peníze," říká o obyčejných občanech český diplomat s tím, že Lukašenkův režim jim obojí poskytuje.

Běloruská ekonomika, která žije hlavně ze zemědělství, lesnictví a průmyslu, je poměrně soběstačná. Na pultech obchodů je k dostání i zahraniční zboží, není však pro každého. Průměrný Bělorus si raději koupí domácí, a tedy hlavně levnější produkty například v tržnici.

Tržnice Komarovskij rinok

Češi? Taky jste Slované
Česká diplomacie finančně i jinak podporuje běloruskou opozici. Představa, že by Česko a Češi byli v očích Bělorusů nepřáteli, ale není pravdivá. Jen loni vydala česká ambasáda v Minsku 25 tisíc víz. Když se zeptáte Bělorusů, co si o Češích myslí, většinou řeknou, že Češi jsou stejně jako oni Slované. Někteří znají české pivo, jiní dokonce i Karla Gotta.

Stížnosti tak míří spíš na styl vládnutí a rozhodování prezidenta Lukašenka. "Prostě podepíše dekret a je to," popisuje jeden z obyvatel Minsku. Tomu vadí například to, že Lukašenko poměrně často mění v metropoli jména ulic. "Mění se skoro každý rok," říká Bělorus Vadim.

Řidiči zase nemají příliš velkou radost z Lukašenkova cestování po Minsku. Kdykoli se může stát, že jejich vůz zastaví u vjezdu na hlavní silnici milicionář. "Jede prezident Lukašenko," popsal tuto situaci taxikář Sergej. Po pár minutách čekání auta opět rozjela. Kolona po hlavní neprojela, Lukašenko asi zvolil jinou cestu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video