Lukašenko skládá prezidentský slib (21. ledna 2011)

Lukašenko skládá prezidentský slib (21. ledna 2011) | foto: AP

Diktátor Lukašenko se stal počtvrté prezidentem, Češi mu blahopřát nepřišli

  • 71
Alexandr Lukašenko se počtvrté ujal funkce běloruského prezidenta. Při okázalém ceremoniálu, který živě přenášely všechny běloruské televizní kanály, přísahal na ústavu země za přítomnosti poslanců obou parlamentních komor a stovek dalších hostů. Velvyslanci západních zemí včetně České republiky ceremoniál bojkotovali.

Inaugurace se podle agentury Belta zúčastnilo 32 velvyslanců, včetně šéfa ruského zastupitelského úřadu. Mezi 2 500 hostů ale nebyli velvyslanci žádné ze zemí Evropské unie, nedostavil se ambasador Spojených států ani sousední Ukrajiny.

Někteří diplomaté zemí EU se na protest proti průběhu prezidentských voleb místo inaugurace vypravili do sousední Litvy. Ve Vilniusu besedovali s posluchači Evropské humanitní agentury, vzdělávací instituce pro východní Evropu. Škola do roku 2004 sídlila v Minsku, než ji odtud běloruské úřady vyštvaly.

Alexandr Lukašenko při slavnostní inauguraci v Minsku (21. ledna 2011)

Alexandr Lukašenko se stal běloruským prezidentem už počtvrté (21. ledna 2011)

Lukašenko se na slavnostní ceremoniál v minském Paláci republiky dostavil po spanilé jízdě centrem města. Do paláce vstoupil v doprovodu svého syna Nikolaje po červeném koberci, když předtím vykonal přehlídku čestné stráže.

Lukašenko: Pro květinové revoluce tu není místo

V inauguračním projevu řekl, že ve volbách šlo nejen o post hlavy státu, ale "v sázce byl i celý další osud země", která se mohla dostat do "otrocké závislosti". Volební kampaň byla podle něj spravedlivá a otevřená, výsledek voleb "posvátný a nezvratný".

Alexandr Lukašenko podnikl před inaugurací spanilou jízdu městem (21. ledna 2011)

SANKCE PROTI BĚLORUSKU

Evropský parlament jen den před inaugurací přijal rezoluci, která vyzývá k přijetí sankcí proti Bělorusku a jeho nejvyšším představitelům za neprůhledný průběh voleb a tvrdý zásah proti opozici. O sankcích mají ministři zahraničí Evropské unie rozhodnout do konce ledna.

Pro šíření "nákazy květinových revolucí" v Bělorusku není místo, vzkázal prezident v narážce na oranžovou revoluci na Ukrajině z roku 2004, tulipánovou revoluci v Kyrgyzstánu z roku 2005 a gruzínskou revoluci růží z roku 2003, v nichž se veřejnost hlasitě postavila na obranu demokratických svobod. "Mohu se pevně zaručit, že zásoba revolucí a otřesů je vyčerpána," prohlásil.

Ruští komentátoři se pozastavují nad tím, jak rychle byl Lukašenko uveden do úřadu. Podle původních plánů se inaugurace měla konat až v polovině února. Spěch odůvodňují ruské zdroje snahou Běloruska potvrdit co nejdřív Lukašenkův mandát, který jak opozice, tak mnohé západní státy vážně zpochybňují.

Další demonstraci policie rozehnala

Běloruská policie v podvečer rozehnala demonstraci opozice a zadržela pět účastníků protestu v Minsku naproti vládnímu paláci, kde se konal Lukašenkův inaugurační ceremoniál.

Na výzvu internetových sociálních sítí odpovědělo asi 40 lidí, kteří odpor proti Lukašenkovi chtěli projevit na tiché demonstraci v centru města. Policie je rozehnala a pět lidí zadržela, mezi nimi i invalidu pohybujícího se jen s pomocí berlí. Demonstranti drželi v rukou svíčky a někteří měli na znak protestu zalepená ústa leukoplastí.

Slavnostní ceremonie se konala v běloruské metropoli Minsku

Slavnostní ceremonie se konala v běloruské metropoli Minsku

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video