Dík věcné Americe

  • 1
Dnes je to na den přesně půl roku. Teroristické útoky na New York a Washington 11. září vzaly životy tisícům lidí a zdevastovaly americké ikony. Americká ekonomika balancovala po dlouhých letech prosperity na hraně krize už před atentáty. Američané, a celý svět s nimi, se báli, že jim islámští teroristé kromě životů a pocitu bezpečí vzali i prosperitu. Ve vzduchu viselo nebezpečí globální hospodářské krize. Nejtěžší od třicátých let minulého století. Za půl roku je vše jinak. Krize se nekoná.

Spojené státy v těžkých časech prokázaly, proč jsou nejsilnější ekonomikou světa.
Newyorský starosta Rudolph Giuliani vyzval Američany hned druhý den po útocích k návratu k normálnímu životu. Přijeďte k nám do New Yorku, vaše peníze teď potřebujeme víc než kdy jindy, znělo jeho poselství do celého světa. Giuliani si v těžkých chvílích udržel smysl pro věcnost a chladnou hlavu.

Spojené státy ho následovaly. Právě proto krize končí dřív než začala. Giulianiho recept postavil Ameriku na nohy. První, koho krize poznamenala, byly letecké společnosti. Americký prezident George Bush jim pomohl okamžitou finanční injekcí. Tím však nostalgie nad ztrátou byznysu skončila. Za Atlantikem je státní pomoc firmám výjimečnou záležitostí. Doba však výjimečná byla.

Do problémů se postupně dostaly další firmy. Rychle se přizpůsobily klesajícímu zájmu o jejich zboží. Masivně propouštěly, méně vyráběly. Díky tomu i při propadu ekonomiky rostla produktivita práce. V časech krizí věc nevídaná.

Právě proto se Americe vrátila síla. Propad trval přes všechny pesimistické odhady jen čtvrt roku. Spojené státy znovu prosperují. Evropa, kam se problémy přes Atlantik rozšířily, tak věcně nejednala. Propouštění a ubrání plynu je v Německu či ve Francii složitější. Věcné chování často naráží na odpor politiků i odborů. Proto se Evropa již roky Americe marně snaží vyrovnat. I teď si na návrat prosperity počká nejméně do konce roku.

Pár dní po úspěšném vstání z krize však George Bush přichází s krokem, který se zcela vymyká všem principům amerického úspěchu. Přitlačen ke zdi silnou hutnickou lobby, chce chránit domácí oceláře před konkurencí vysokými cly. Kdyby podobným tlakům podlehl už po 11. září, svět by už nejspíš zmítala silná hospodářská krize.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video