Studio digitálního Rádio Česko

Studio digitálního Rádio Česko | foto: Technet.cz

Digitalizace rozhlasu nabírá skluz, ohrožuje prý demokracii

  • 2
Poslanci zatím zablokovali novelu zákona o rozhlasovém vysílání, která měla usnadnit přechod na digitální vysílání a posunout "analogovou tmu" do roku 2025. Takový návrh podle poslanců na trhu zvýhodňuje pouze silné hráče.

Původně dnes měli poslanci rozhlasovou diginovelu odmávat k závěrečnému hlasování. Alespoň tak si to představoval její předkladatel Petr Pleva z ODS.

Místo toho ji členové garančního a kulturního výboru i mediální komise musí přepracovat. Poslanci dali na komunistku Ivanu Levou, jejího kolegu Vladimíra Koníčka a Jaroslava Plachého (ODS).

Ten podle serveru Česká média upozornil na fakt, že by takto předložená novelizace mohla narušit podmínky hospodářské soutěže a prý i zlikvidovat regionální vysílání.

"Demokracie stojí a padá se svobodou médií. Svoboda médií zase stojí a padá s pluralitou nabídky. Likvidujeme kus demokracie v České republice," řekl Plachý.

Napadl tak Plevovu myšlenku otevřít cestu ke kompenzačním licencím ekonomicky silným společnostem, které by "bez problémů zvládly přechod k digitalizaci". "To je šílený nesmysl," reagoval na Plachého slova.

Pleva v předloženém návrhu posunul platnost kompenzačních licencí do 10. října 2025. Za to by společnosti dobrovolně přešly z analogového na digitální vysílání. Podobně stát přistoupil k digitalizaci televizního vysílání. Zatím tedy platí datum 2019.

Národní rozhlasová asociace (NRA) rozhodnutí Poslanecké sněmovny přivítala. "Je to racionální a moudré řešení situace v době, kdy se několik provozovatelů snaží prakticky převzít kontrolu nad rozhlasovým trhem a legalizovat odpojení celoplošných stanic," reagoval její předseda Pavel Foretník.

Zaúřadovali komunisté a lobbisté, zlobí se Pleva

Rozhodnutí jeho kolegů z poslaneckých lavic ho evidentně zaskočilo. "Vyhověl jsem všem připomínkám vlády, zohlednil i námitky větších a menších broadcasterů. Ale zřejmě zapracovala sociální demokracie a komunisté se řídili doporučením svých dvou členů v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání," sdělil Pleva iDNES.cz.

Socialisté podle něj hlasovali podle přání lobbistů najatých majiteli rozhlasových sítí.

Privátní rádia nemají kam spěchat. Přijetí plánu přechodu z analogového na digitální vysílání je pro ně další finanční zátěž, musejí nakoupit potřebnou techniku.

Navíc nevědí, jakou technologii vláda vybere. Český telekomunikační úřad teprve v květnu vypíše tendr na provozování multiplexu T-DAB. Ten podobně jako televizní multiplex nabídne další doprovodné služby. Vejít by se do něj mělo až deset celoplošných stanic a dalších čtyřicet regionálních.

Kdy ovšem skutečně dojde k těmto krokům, je ve hvězdách. Poslanec Pleva by rád další návrh novely zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání předložil na další schůzi. "Není jisté, zda vůbec další bude," připomněl pád Topolánkovy vlády.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video