Dienstbier: V Kosovu je hůř než před nálety

- Zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva na Balkáně Jiří Dienstbier přednesl zprávu o aktuální situaci v regionu. Konstatuje v ní, že lidská práva jsou pošlapávána hůř než před rokem. Dienstbier v OSN ostře odsoudil nálety NATO v Jugoslávii, práci civilní správy OSN a činnost mezinárodních sil v Kosovu, tzv. KFOR. Zprávu sepsal na základě své nedávné cesty na území bývalé Jugoslávie.

Pro ČTK Dienstbier shrnul stav věcí v Kosovu a popsal svou zprávu, kterou v OSN přednesl.

Albánský spisovatel Izmail  Kadare požádal po přednesení zprávy Jiřího Dinstbiera o jeho odvolání. "Je velice prosrbský a protialbánský. Je nepřijatelné, aby byl zpravodajem pro lidská práva, když je jeho postak tak subjektivní," řekl Kadare.

"Mise civilní správy OSN a KFOR v Kosovu nebyla schopna dosáhnout jediného reálného cíle: ani bezpečí lidí, ani svobodného pohybu, nemluvě už o vytváření podmínek pro rozvoj demokratických institucí v multietnické společnosti," řekl v telefonickém rozhovoru.

Podle jeho slov je dnes "většina Kosova etnicky vyčištěná od nealbánského obyvatelstva, rozdělena a bez legálního systému. Vládnou zde ilegální struktury UÇK a velmi často soupeřící mafie".

Dienstbier zdůraznil, že ve zprávě, kterou předložil Komisi OSN pro lidská práva, označil situaci lidských práv v JSR za horší než před rokem. "Stupňují se útoky proti nezávislým sdělovacím prostředkům a proti odpůrcům Miloševiče, a to včetně fyzických napadení novinářů a advokátů."

Od ledna bylo například provedeno přes 200 zásahů bezpečnosti proti aktivistům studentského hnutí Odpor.

V zájmu zlepšení lidských práv v regionu Dienstbier navrhuje zrušit sankce proti Jugoslávii a přijmout strategii respektující úzkou propojenost balkánských problémů.

"Máme-li zlepšit stav lidských práv v celé oblasti, je podle mého názoru nezbytné přijmout rozumnou strategii a politiku založené na pochopení, že všechny balkánské problémy jsou vzájemně úzce propojeny. Jedině zrušení všech ekonomických sankcí podpoří demokratické síly a vytvoří podmínky pro překonání velké nezaměstnanosti a bídy, které jsou často využívány k diskriminaci na etnickém principu," konstatoval Dienstbier.

Současně poukázal na to, že "sankce jsou porušením lidských práv samy o sobě, protože nikdy netrestají vládce, ale vždycky ničí podmínky života obyčejných lidí".

Kosovo nesmí být samostatné
Podle mínění většiny mezinárodních činitelů i místních představitelů je hlavním problémem nejasnost mandátu mezinárodních organizací pracujících na místě.

Prvořadou přitom zůstává otázka budoucího statusu oblasti. Dienstbier v této souvislosti upozorňuje, že nezávislost Kosova by znamenala porušení "křehkého konsensu mezi velmocemi i uvnitř NATO a EU", ale zejména by vyvolala obavy, že "to je vlastně začátek rozšiřování konfliktu, protože cílem není nezávislé Kosovo, nýbrž Velká Albánie".

Zvláštní zpravodaj je přesvědčen, že jedinou možnou cestou ze slepé uličky v Kosovu je bez ohledu na vynaložené prostředky realizace rezoluce 1244 Rady bezpečnosti OSN, která předpokládá autonomii provincie, ale v rámci JSR.

"Nynější situace v Kosovu, spolu s trvajícími sankcemi proti JSR jen nahrávají režimu jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče v jeho boji proti srbské opozici," řekl Dienstbier.

"Rok po bombardování je jasné, že nálety nevyřešily žádný lidský problém, ale jen znásobily problémy existující a vytvořily i nové: způsobily destrukci srbské, černohorské a kosovské ekonomiky a poškodily ekonomiky celé balkánské oblasti," konstatoval bývalý československý ministr zahraničí v telefonickém rozhovoru pro ČTK.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video