Prezidentský kandidát Jiří Dienstbier a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve

Prezidentský kandidát Jiří Dienstbier a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve volebním štábu v Lidovém domě v Praze. (12. ledna 2013) | foto: Petr Topič, MAFRA

Začleňování zůstane pod Dienstbierem, řekl zaměstnancům Sobotka

  • 45
Nespokojenost zaměstnanců Agentury pro sociální začleňování s odvoláním jejího šéfa Martina Šimáčka neohrožuje zatím pozici ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera. Vyplynulo to z vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky pro iDNES.cz. Počítá s tím, že agentura zůstane pod Dienstbierovým úřadem.

„Diskuse není o postavení Dienstbiera ve vládě, ale o dobrém a funkčním uspořádání agentury a o pomoci chudým v sociálně vyloučených lokalitách,“ uvedl předseda vlády.

V aktuálním vydání časopisu Týden volil přitom premiér ostřejší slova. „Jsou určité limity pro řešení krize a Jiří Dienstbier by se tomu měl velmi pečlivě věnovat. Je to jeho kompetence, jeho odpovědnost a očekávám, že to bude schopen vyřešit v horizontu dnů,“ řekl v rozhovoru Sobotka.

Dienstbier ujišťuje, že je schopen splnit premiérovu podmínku, tedy že bude schopen řešit situaci v Agentuře pro sociální začleňování v řádu dnů. „Bude vybrán nový šéf agentury v řádném výběrovém řízení, do kterého se přihlásilo sedm kandidátů,“ uvedl v úterý ministr pro lidská práva.

Dienstbierova pozice v ČSSD přitom dlouhodobě spíše slábne. Politik, který byl v prezidentské volbě původním kandidátem strany na Hrad, než ve druhém kole podpořila Miloše Zemana, se dostal do křížku s koalicí kvůli služebnímu zákonu. A když se vláda shodla s ODS a TOP 09 na služebním zákonu, Dienstbier zůstal osamocen v postoji, že by mělo vzniknout generální ředitelství státní služby. Ostatní vládní politici se od návrhu odtáhli.

Dienstbier letos získal minimální podporu při volbě prvního místopředsedy ČSSD, když Sobotka radši podpořil ministra vnitra Milana Chovance. A problémy má ve Sněmovně i s prosazováním zákona o navyšování pravomocí veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové, s čímž mají kromě opozice problém i někteří vládní poslanci - z KDU-ČSL i z Dienstbierovy sociální demokracie.

Situace se zklidní, doufá premiér

Agentura pro sociální začleňování, jejíž zaměstnanci se vzbouřili proti odvolání Šimáčka, je jedním z odborů úřadu vlády, který je v Dienstbierově gesci. Premiér se se zástupci nespokojených zaměstnanců sešel a doufá ve zklidnění situace. Agenturu ale chce nechat pod Dienstbierovým úřadem.

„Po dokončení výběru nového ředitele odboru se chci za účasti ministra Dienstbiera se zástupci zaměstnanců sejít znovu, abychom pokračovali v diskusi o budoucí struktuře agentury, která zůstane součástí Úřadu vlády a jeho Sekce pro lidská práva,“ uvedl Bohuslav Sobotka. 

Zaměstnanci žádali nezávislost na Dienstbierovi a samostatnost pro svou instituci. Ministr plánoval kvůli služebnímu zákonu od července reorganizaci. Agentura jako jeden odbor se původně měla rozdělit na odbory dva. „Pan premiér několikrát zdůraznil, že chce, aby agentura zůstala pod ministrem Dienstbierem, ale ne dělená. Rozhodně to není zpráva, kterou by všichni zaměstnanci agentury přivítali. Velmi pomalu, ale posouváme se k cílům. Nemohu říct, jestli je to horší nebo lepší. Je to nějaké kompromisní řešení,“ řekl novinářům jeden z protestujících zaměstnanců Petr Čáp.

Agentura vznikla v březnu 2008. Její funkcí je spolupráce s městy a obcemi, které mají problém se sociálně vyloučenými lokalitami. Její poradci mají přispět k navázání kontaktů mezi místní radnicí, policií, školami či neziskovými organizacemi, které by se měly společně snažit situaci zlepšit. Agentura nyní působí ve 36 místech a má asi sedmdesát stálých zaměstnanců

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video