Senátor za ČSSD Jiří Dienstbier vidí tři způsoby, jak by se spor o výklad imunity mohl dostat k Ústavnímu soudu. ČSSD vadí, jak se k imunitě postavil Nejvyšší soud.

Senátor za ČSSD Jiří Dienstbier vidí tři způsoby, jak by se spor o výklad imunity mohl dostat k Ústavnímu soudu. ČSSD vadí, jak se k imunitě postavil Nejvyšší soud. | foto: Petr Topič, MAFRA

ČSSD pobouřil výklad imunity. Chce spor o ni dostat k Ústavnímu soudu

  • 88
Široký výklad imunity na projevy ve Sněmovně, díky němuž byli propuštěni na svobodu exposlanci za ODS Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa, je podle ČSSD nepřijatelný. "Je třeba se zabývat tím, jak tuto věc předat k Ústavnímu soudu," řekl v pátek senátor Jiří Dienstbier. Připustil, že by to mělo smysl spíš do budoucna, na jiné kauzy.

"Je tu možnost podat návrh na zrušení ustanovení trestního řádu, podle nichž rozhodoval Nejvyšší soud. K výkladu imunity by se mohl Ústavní soud vyjádřit v rámci svého rozhodnutí," zmínil Dienstbier. Druhou teoretickou možností je podle něj stížnost ministryně spravedlnosti pro porušení zákona, ale ta by, jak řekl, nemohla být v neprospěch obviněných.

Třetí možnost je kompetenční spor. "Na Ústavní soud by se kvůli této věci mohlo obrátit státní zastupitelství nebo Poslanecká sněmovna," uvedl Dienstbier. Podle Nejvyššího soudu je i vzdání se poslaneckého mandátu projevem poslance, na který se vztahuje absolutní imunita.

Nejvyšší soud vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení exposlance ODS Marka Šnajdra a Petra Tluchoře, viněné z korupce. Ta podle státního zástupce spočívala v tom, že kývli na přijetí pozic ve státních firmách, a rezignovali proto na poslanecký mandát. Šnajdr a Tluchoř spolu s Ivanem Fuksou svým odchodem ze Sněmovny umožnili, aby byl schválen daňový balíček bývalé vlády Petra Nečase, s nímž kabinet spojil hlasování o důvěře. Exposlanci se už v úterý dostali z vazby.

Místopředseda Sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek po jednání vedení strany řekl, že se cítí osobně poškozen výrokem Nejvyššího soudu. "To, jak vyložil ústavu, jak vykládá projevy poslanců, z nich dělá nadlidi," řekl Zaorálek. Podle něj je výklad Nejvyššího soudu, co je projevem ve Sněmovně, i v rozporu s Listinou základních práv a svobod. "Je nepřijatelné, aby se právo zastavilo na stěnách Sněmovny, nestojím o tak absolutní imunitu. Domnívám se, že Nejvyšší soud selhal," prohlásil místopředseda Sněmovny a ČSSD Zaorálek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video