Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu během rozhovoru pro...

Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu během rozhovoru pro iDNES.cz (18. 8. 2015) | foto: Yan Renelt, MF DNES

Dienstbier: ČR musí projevit solidaritu. Tisíce migrantů zvládla i dříve

  • 665
Česká republika je podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera schopná přijmout sedm až patnáct tisíc uprchlíků. I v případě, že česká vláda nepřijme kvóty navrhované Evropskou unií, by podle něj měla nabídnout podstatnou pomoc a projevit solidaritu. Dienstbier to řekl na středeční tiskové konferenci.

Přijmutí necelých čtyř tisíc lidí, o kterých se mluvilo v souvislosti s kvótami, podle ministra Jiřího Dienstbiera (ČSSD) není problém. Česko by zvládlo i několikanásobné množství. Česká vláda kvóty na přerozdělení uprchlíků odmítá, volá například po důsledné ostraze vnější schengenské hranice.

Má Dienstbier tak velký byt? ptá se Chovanec

„Byli bychom schopni přijmout i násobné množství, sedm až patnáct tisíc lidí. Česká republika i při různých migračních vlnách v minulosti takové množství uprchlíků bez problémů přijala,“ řekl Dienstbier s odkazem na migrační vlny v devadesátých letech. Připomněl, že české firmy jsou schopny nabídnout pracovní místa až pěti tisícům migrantů ze Sýrie, což v pondělí prohlásil Svaz průmyslu a obchodu.

„Vyžadovalo by to spolupráci průmyslových firem, ale i obcí, ve kterých mají fabriky. Je třeba zajistit ubytování, výuku jazyka a celou řadu dalších otázek. Byl by to ale dobrý předpoklad. To, že má někdo práci, je jeden ze základních integračních předpokladů,“ řekl Dienstbier.

Česko podle něj musí ukázat podstatnou míru solidarity. „A nemusí to být nutně v rámci povinných kvót. Myslím, že v našich silách je nabídnout více, než kolik by stanovily kvóty,“ řekl Dienstbier. „Všichni by měli, pokud se chtějí hlásit k evropským hodnotám, nabídnout dostatečně podstatnou pomoc partnerským zemím, které čelí největšímu náporu,“ dodal.

Je otázka, zda uprchlíky držet v detenčních zařízeních

Ministr též prohlásil, že nesouhlasí s vybíráním uprchlíků podle náboženského klíče. „Hysterie, která tady už řadu měsíců přetrvává, je naprosto nepochopitelná. Protože se domnívám, že většina lidí, kteří ji vytvářejí, v naprosté většině případů zkušenost s muslimy nemá,“ řekl Dienstbier. Připomněl, že malá muslimská komunita již v Česku dlouhodobě žije.

Nevládní organizace kritizují podmínky v detenčních zařízeních, kde jsou uprchlíci na území Česka zadržováni. Rodiny jsou v táborech rozdělovány, trpí nedostatkem jídla a po propuštění zůstávají bez peněz (více čtěte zde).

Podle Dienstbiera je problém především v přetížené kapacitě těchto zařízení. „Je otázka, jestli vůbec je právní základ pro to, aby tito lidé byli zadržováni v detenčních zařízeních v situaci, kdy po necelých třech měsících jsou ze zařízení stejně propuštěni a mohou odejít v zásadě kterýmkoli směrem se rozhodnou,“ řekl ministr.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video