Josef Šťáva, bývalý majitel společnosti Diag Human

Josef Šťáva, bývalý majitel společnosti Diag Human | foto: ČTK

Diag Human už nepatří Šťávovi. Prodal ho do zahraničí, cenu tají

  • 100
Podnikatel Josef Šťáva prodal společnost Diag Human, která se soudí se státem o více než devět miliard korun. Její akcie nově patří zahraničnímu konsorciu. Arbitráž ale kvůli změně vlastníka nekončí.

"Společnost Diag Human SE oznamuje, že Josef Šťáva přijal obchodní nabídku a akcie společnosti prodal mezinárodnímu konsorciu institucionálních investorů," stojí v prohlášení, které firma uveřejnila na webových stránkách.

Cenu transakce společnost nesdělil. Stejně jako to, které konsorcium nyní Diag Human vlastní.

Šťáva podle vyjádření firmu zcela opouští. Nebude se proto dál jakkoliv angažovat v arbitráži, kterou Diag Human vede s Českou republikou.

"Pan Josef Šťáva s okamžitou platností přestává mít cokoliv společného se společností i s vymáháním pohledávky. Žádným způsobem nadále nereprezentuje společnost Diag Human," uvedla společnost s tím, že se k dalším věcem už nebude vyjadřovat.

Prodej firmy může být od česko-švýcarského podnikatele a majitele bechyňského zámku Štávy logickým krokem. Kvůli jeho přátelství se současným ministrem financí Miroslavem Kalouskem na něj byla upírána větší pozornost médií. Nad Kalouskem zase visí otazník, zda se neocitl ve střetu zájmů. Ministr totiž v minulosti do sporu s Diag Human dvakrát vstoupil a pokoušel se ho urovnat.

"To, že se logicky známe třicet let – jsme v Bechyni sousedé přes řeku – ještě neznamená, že bych si přál, abych mu musel něco platit. To on velmi dobře ví," řekl Kalousek minulý týden v rozhovoru pro MF DNES.

"Tohle je prostě soukromoprávní spor mezi Šťávou a Českou republikou. Já pevně doufám, že uspěje republika. Doufám, že ani on si to nebere osobně, že jako ministr vlády fandím České republice, a ne jemu. To jsem mu říkal stokrát a on to tak nebere," dodal.

Česko podá odvolání kvůli rakouské hrozbě exekuce tří děl

Dosud neukončený spor se opět rozhořel před několika dny, kdy Diag Human oznámil, že jeden z vídeňských soudů uznal miliardovou pohledávku a zakázal předběžně Česku nakládat s třemi uměleckými díly. O několik dnů později uznal nárok Diag Humanu také soud v Paříži.

Galerie okamžitě začaly stahovat značnou část umění, které Česko má rozpůjčované. Podle zjištění iDNES.cz se do České republiky už první díla vrátila.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových ve středu oznámil, že již má k dispozici rozhodnutí rakouského soudu. Jeho spolupracovník pořídil kopii ze spisu a úřad nyní pracuje na překladu rozhodnutí. "Čtyřtýdenní lhůta pro odvolání běží a my jí určitě využijeme," řekla iDNES.cz mluvčí úřadu Jana Rennerová.

Na odvolání by mělo spolupracovat také ministerstvo zdravotnictví, úřad nevylučuje, že si najme také externí advokáty se znalostí rakouského práva.

Diag Human tvrdí, že arbitráž, ve které jde o více než devět miliard, je od roku 2008 skončena. Česká republika ale hovoří o opaku, protože se ve sporu odvolala a nyní čeká, až vznikne přezkumný senát. O jeho složení má začátkem září jednat Městský soud v Praze.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video