Jedním ze zabavených děl je kubistický obraz Emila Filly Dvě ženy (1913),

Jedním ze zabavených děl je kubistický obraz Emila Filly Dvě ženy (1913), zapůjčený ze sbírek Moravské galerie v Brně. | foto: Moravská galerie v Brně

Diag Human nechal kvůli miliardovému sporu zabavit české obrazy

  • 344
Vídeňský soud na návrh Diag Human provedl exekuci tří uměleckých děl, která Česko zapůjčilo do rakouské metropole na výstavu. Firma tak tlačí na splacení 10 miliard korun za zmařený obchod s krevní plazmou v České republice. Spor se vleče už patnáct let.

"Česká republika má nyní čtyři týdny na podání námitek," řekl právní zástupce Diag Human Jan Kalvoda týdeníku Ekonom.

Exekuce se týká obrazů malířů Emila Filly (Dvě ženy), který byl zapůjčen z Moravské galerie v Brně, a Vincence Beneše (Tanečnice) a plastiky od Otto Gutfreunda Objetí. Rakouský soud o ní rozhodl 18. května, na dnešek nařídil vykonání. Firma souhlasila s pokračováním expozice až do 29. května, pak budou díla převezena z galerie Belvedere do soudního skladu. V jiném obchodním sporu Rakušané před pár dny zabavili českou lokomotivu.

O co ve sporu jde

Společnost Diag Human usilovala počátkem 90. let o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Z obchodu ale sešlo. Firma před třemi lety vyhrála arbitráž s Českem - rozhodci určili, že jí stát má zaplatit přes osm miliard korun a úroky za škodu, kterou jí způsobil vytlačením z trhu. ČR peníze platit nechce, Diag Human naopak věří tomu, že firmě náleží suma zhruba o tři miliardy korun vyšší, než společnosti přiznali původní rozhodci, kteří měli všichni české občanství. Obě strany se proto proti nálezu odvolaly.

Poslední vývoj zaskočil právního zástupce ministerstva zdravotnictví Tomáše Sokola. "Je to překvapivé. Ale pokud Diag Human vyvolal v zahraničí dojem, že věc je skončena a nález právoplatný, soud může návrhu na exekuci vyhovět. A bude na aktivitě České republiky dokázat, že to tak není," zamýšlí se Sokol.

Zvrat v patnáct let trvajícím sporu o náhradu škody za překažený obchod s krevní plazmou se opírá o aplikaci Newyorské úmluvy. Tato mezinárodní smlouva zaručuje, že o vyrovnání ve sporu se státem lze požádat v jakékoli jiné zemi, která se dokumentem také řídí. Takových států je v současnosti 142.

To všechno ale platí jen v případě, že konkrétní arbitráž již skončila a rozhodnutí je platné. A o to teď bude ve Vídni sveden boj.

Diag Human se bude snažit prokázat, že rozhodčí nález ze srpna 2008, který nařídil státu zaplatit firmě náhradu škody 8,9 miliard korun, již nabyl právní moci, protože odvolání ČR bylo neplatné. Česká republika bude dokazovat opak.

Pokud uspěje firma Čechošvýcara Josefa Šťávy, bude Česká republika na základě mezinárodní smlouvy a výsledku arbitráže povinna zaplatit více než deset miliard korun, které si nyní Diag Human včetně úroků a penále nárokuje.

"Je mi nesmírně líto, že jsem po dvaceti letech pokusů musel vzdát naději na to, že se s pomocí práva domohu doma v ČR spravedlnosti. Mohu už jen doufat, že konfrontace se skutečně nezávislou zahraniční justicí, u které si obě strany mohou být jisty, že se neohne před korupcí a politickými tlaky, pomůže otevřít oči alespoň některým. Od této chvíle máme konečně rovné podmínky," řekl sám Šťáva.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video