Diabetikům může ulehčit nový objev

  • 2
Lidem, kteří trpí jedním z typů cukrovky, by mohl pomoci nový objev amerických vědců. Tým vědců z Institutu zdraví Howarda Hughese sídlícího v americkém Chevy Chase objevil, že určitý typ buněk dospělého člověka může být přeměněn na plně funkční buňky produkující inzulin.

Tento objev by tak mohl pomoci lidem, kteří trpí prvním typem cukrovky. Ten je způsoben tím, že jsou buňky speciální části slinivky, kde se inzulin produkuje, zničeny.

Tito lidé jsou tedy odkázáni na svou každodenní dávku inzulinu, která zajišťuje hladinu cukru v krvi, a musí se vyhýbat příliš sladkému jídlu.

Podle vědců, kteří se na výzkumu podíleli, se objevem otevírají nové perspektivy léčby - stačí nahradit nefungující buňky za funkční a tím se postižený vyhne pravidelným dávkám inzulinu zvenku.

Velkou výhodou celého postupu je, že nejde o transplantaci cizích buněk, které by mohly způsobit imunitní reakci organismu, ale že dárcem buněk je diabetik sám. Vedoucí týmu vědců k tomu řekl: "Pokud můžeme transplantovat buňky, které pocházejí přímo z pacientova těla, je negativní imunitní reakce vyloučena."

Tým vědců pracoval na výzkumu speciálního typu kmenových buněk. Ty jsou nerozlišené a dají se z nich "vypěstovat" takřka všechny typy tkáně, tedy i buňky produkující inzulin.

"Pokud jsou kmenové buňky hormonálně stimulovány, vytvářejí se z nich buňky produkující inzulin, takové buňky jsou pak plně funkční."

Vědci však mírní přehnané naděje - výzkum je teprve na počátku a na badatele čeká ještě mnoho práce, než se bude moci objev projevit v klinické praxi. Navíc, většina diabetiků trpí druhým typem diabetu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video