Dhammazediho zvon byl původně instalován do Zlaté pagody v Rangúnu. | foto: Wikimedia commons

Bájný barmský zvon ožije, z řeky ho chce vylovit kontroverzní byznysmen

  • 9
Bájný Dhammazediho zvon se zřejmě probudí ze spánku na dně jedné z barmských řek. Největší zvon na světě totiž plánuje vyzvednout zámožný barmský podnikatel a chce ho také vrátit do honosné Zlaté pagody v Rangúnu.

Gigantický zvon o hmotnosti 294 tun již stovky let odpočívá na dně barmské řeky protékající hlavním městem Rangún. Přesnou polohu historici neznají, a i proto mnoho dobrodruhů při snahách o jeho nalezení selhalo. Barmský podnikatel Khin Šwe se však neúspěchy svých předchůdců odradit nenechal a do vyzvednutí legendárního zvonu chce investovat až deset milionů dolarů (asi 186 milionů korun).

"Již jsme najali velké lodě, které by měly zvon vyzvednout. Pokud se nám to podaří, vrátíme ho tam, kam patří – do Zlaté pagody," uvedl Šwe pro server independent.co.uk. Šwe se ve své vlasti neproslavil jen jako podnikatel. Místní ho znají i jako úspěšného politika. Pověst zde však nemá nejlepší, jeho stavební firma Zay Kabar Company totiž v minulosti spolupracovala s vojenskými juntami, které dříve Barmě vládly.

Ruský velikán

Jedním z největších a nejslavnějších zvonů na světe se mohou chlubit také v Rusku. Car Kolokol III. vystavený v moskevském Kremlu váží 201,92 tun a měří 6,14 metrů na výšku a 6,6 metrů v průměru. Byl odlit v Kremlu po 1,5ročních přípravách z bronzu zvonaři Ivanem Motorinem a jeho synem Michailem 25. listopadu 1735 za 1 hodinu a 12 minut. Následovalo dlouhé chlazení a práce na jeho výzdobě zabrala dva roky. 

Zdroj: Wikipedia.org

Bájný zvon je od nepaměti součástí barmských legend. Podle pověstí byl odlit na počátku roku 1484 za neobvyklých okolností. Barmský král Dhammazedi tehdy nařídil provést sčítání lidu. Jeho poddaní však záměr nepochopili přesně a v rámci sčítání lidu všechny obyvatelé Barmy rovnou obrali o jednorázovou daň, čímž získali téměř 300 tun mědi.

Dhammazedi s počínáním poddaných nesouhlasil a nashromážděný kov použil netradičně. Měď nechal roztavit a odlil z ní obrovský zvon bohatě zdobený drahokamy. Hotové dílo pak instaloval ve Zlaté pagodě v Rangúnu, která v té době platila za vůbec nejhonosnější stavbu v zemi.

Krádež pohřbila zvon na dno řeky

Roku 1584 navštívil Rangún benátský obchodník Gaspero Balbi. Když v pagodě spatřil velký zvon, do svého deníku si zapsal: "V pagodě jsem spatřil obrovský zvon, který byl široký více než sedm kroků." Další zahraniční setkání se však zvonu stalo osudným. V roce 1608 se ho totiž pokusil ukrást portugalský dobrodruh De Brito, převoz však skončil neúspěchem a zvon od té doby odpočívá na dně místní řeky.

Zvon od té doby hledalo mnoho dobrodruhů. Jedním z nich je i americký potápěč Jim Blunt, který v letech 1995 až 1997 pod patronací barmský úřadů a s pomocí dalších 116 kolegů po zvonu pátral. Ve svém dokumentárním filmu dokonce uvedl, že se zvonu dotkl a on ho odměnil jasným kovovým zvukem. Vyzvednutím však jeho dobrodružství neskončilo. "Po asi deseti ponorech mi místní řekli, že místo, kde se zvon údajně nachází, je prokleté. Od té doby zemřelo několik potápěčů," uvedl svého času Blunt.

Zatím poslední snahou o nalezení a vyzvednutí zvonu je pokus australského filmaře Damiena Laye, který se do Barmy původně vypravil pátrat po ztraceném letounu Lady Southern Cross, který patřil slavnému australskému letci Charlesi Kingsfordu Smithovi. Zvon však odolal i jemu. Na tahu je tak nyní zámožný barmský podnikatel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video