Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Centrum proti terorismu vyvrátilo za rok 22 dezinformací. Má i jiné úkoly

  20:00
Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám vyvrátilo za více než rok svého působení dvacet dva dezinformací. Mezi nimi například zprávu o masových protestech u sochy maršála Koněva nebo plánovaný odchod Česka z Evropské unie. Podle šéfa odboru bezpečnostní politiky Davida Chovance je však potírání falešných zpráv jen částí pracovní náplně centra.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: montáž: Pavel Kasík, Technet.cz

„Centrum se za dobu své činnosti zabývalo stovkami tendenčních zpráv, které využívaly celé spektrum manipulativních technik. Nelze však přesně odhadnout, kolik dezinformací odhalilo, jelikož podstatná část z nich se netýkala oblasti působení centra, tedy vnitřní bezpečnosti,“ sdělil iDNES.cz ředitel odboru bezpečnostní politiky Chovanec.

Hoaxy, falešná obvinění a lži. Rusové stupňují dezinformace, varuje NATO

Pracovníci centra tak podle Chovance vyvrátili dvacet dva dezinformací, jež vyhodnotili jako závažné v oblasti vnitřní bezpečnosti. Mezi nimi například zprávu propagandistického serveru Sputnik.cz, podle níž v Praze demonstrovalo sto tisíc lidí proti úpravám pomníku maršála Koněva.

Centrum na Twitteru upozornilo, že účast na akci byla nepoměrně menší – protestu proti tabulím, které měly informovat, že kromě osvobození Prahy v roce 1945 vedl Koněv také sovětská intervenční vojska v Maďarsku, se totiž zúčastnilo jen pár desítek lidí. Sputnik pak v článku počet opravil.

22.listopadu 2017 v 13:36, příspěvek archivován: 19.března 2018 v 13:20

Podle informací PČR bylo na shromáždění u památníku maršála Koněva dne 21. listopadu 2017 přítomno cca 100 účastníků a cca 20 odpůrců, nikoliv „přes 100 tisíc obyvatel“, jak tvrdí Sputnik: https://t.co/pRY7gfgx59. https://t.co/MtySPLPTax

Pracovníci centra dále vyvrátili dezinformaci prokremelského webu Pravda.ru, že se Česko chystá k odchodu z Evropské unie. Ruský server se opíral o tvrzení někdejšího prezidenta Václava Klause, který se nechal slyšet, že „nastal čas začít připravovat odchod naší země z Evropské unie“. Centrum na Twitteru upozornilo na manipulativní titulek a názor bývalé hlavy státu doplnilo o oficiální stanovisko tehdejší vlády, jež považovala členství v Unii za prioritu.

14.června 2017 v 11:40, příspěvek archivován: 20.března 2018 v 09:37

Způsob, jakým pro-Kremelská média prezentují realitu. Učebnicový příklad dezinformace. https://t.co/e8KPJiEWSG

Centrum se ovšem nezabývá pouze vyvracením dezinformací, i když původně se o něm informovalo především v souvislosti s touto činností. Vedoucí centra Benedikt Vangeli loni odhal, že objasňování falešných zpráv tvoří jen pět až devět procent pracovní náplně.

Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH) zahájilo provoz na počátku roku 2017. S veřejností však začalo komunikovat už v říjnu 2016 prostřednictvím sociální sítě Twitter.

Tam také jeho pracovníci zpočátku reagovali především na kritiku, jež na nový úřad mířila ze strany veřejnosti i politiků – prezident Miloš Zeman označil centrum za „ministerstvo pravdy“ a varoval před jeho činností.

Pro centrum pracuje patnáct až dvacet zaměstnanců – přesný počet nelze podle mluvčího stanovit, neboť v rámci odboru využívá servis i od ostatních oddělení.

Jeho slova potvrzuje i odborník na terorismus a extremismus Miroslav Mareš. „Centrum není opravníkem hoaxů, jak se o něm zpočátku mluvilo. Tedy že by výrazně ovlivnilo vnímavost veřejnosti vůči fake news,“ uvedl Mareš.

Hlavním přínosem centra je podle Mareše zpracování odborných materiálů k problematice hybridních válek a terorismu. „Stojí za loňskou strategií k ochraně měkkých cílů, i když jejich rady pořadatelům koncertů byly později ironizovány,“ připomněl s tím, že ačkoli je centrum možná méně viditelné na veřejnosti, utvořila se v něm skupina lidí, kteří odvádějí dobrou analytickou práci a vytvářejí podklady k analýze šíření zpráv nebo k šíření hybridní kampaně. „Centra si všimli i na mezinárodní úrovni,“ dodal Mareš.

Centrum se podle něj zřejmě dostává i do oblastí práce, které spadají pod Bezpečnostní informační službu, proto je spousta výstupů neveřejná.

Chovanec doplnil, že kromě vyvracení dezinformací se centrum aktivně věnuje bezpečnosti civilního letectví, ochraně měkkých cílů, bezpečnostním aspektům migrace a terorismu a násilné radikalizaci obecně. „V rámci těchto témat se centrum pravidelně zúčastňuje jednání Společné zpravodajské skupiny Bezpečnostní rady státu,“ dodal Chovanec.

Dezinformace ovlivnily výsledek voleb, tvrdí mluvčí Horáčka

Centrum se aktivně zapojilo také do bezpečnostních opatření před volbami. Pořádalo například školení pro členy týmů jednotlivých stran či kandidátů. Před prezidentskými volbami se kurzů zúčastnily týmy sedmi prezidentských kandidátů. Chyběli pouze spolupracovníci Petra Hanniga a Miloše Zemana.

Jak školení probíhala, popsal pro iDNES.cz tehdejší mluvčí Michala Horáčka Jiří Táborský. „Byly to základy chování na internetu, tedy jak mají či nemají vypadat bezpečnostní hesla. Mluvili s námi také o podvodných e-mailech a sdělování zpráv, zároveň sehnali někoho tuším z evropského vedení Facebooku, kdo tam řešil bezpečnost na Facebooku a přístupové metody k účtu, aby byl co nejlépe zabezpečen,“ shrnul obsah kurzu.

Táborský zvlášť ocenil zprostředkování kontaktu s odborníky, jejichž služeb pak mohly týmy při zabezpečení kampaně využít. Zároveň si však povzdechl, že kampaň proti dezinformacím nedokázala zabránit šíření falešných zpráv poškozujících jeho kandidáta.

„Byly tam opakované útoky na Michala Horáčka stran jeho údajné spolupráce s StB. Těch dezinformací bylo nespočet, ale byly tam dva narativy, tedy že je vekslák a estébák. To se šířilo masivně, tak jsme se na to snažili reagovat,“ uvedl Táborský s tím, že se k nim všechna tvrzení nedostala, a tak je nemohli vyvracet. Věří však, že to mohlo ovlivnit výsledek voleb.

Táborský přitom centru nevyčítá, že před volbami nevyvracelo dezinformace, jež se o jednotlivých kandidátech šířily, s odkazem na jeho omezené prostředky. „Pokud nemáte kapacity na to, vytvořit opravdu velký mediální zásah, ať už v klasických médiích nebo na internetu, tak se vám to vyvrací obtížně,“ připustil.

„Někdy stačí jeden telefonát, jindy je to práce na hodiny“

Bojem proti dezinformacím, hoaxům i falešným zprávám se v Česku zabývají také další instituce. Jedná se například o projekt Agentury pro sociální začleňování HateFree Culture, kde na potírání dezinformací pracuje Marie Škardová. Podle ní se projektu podařilo v minulém roce vyvrátit dvacet šest dezinformací a dalších devět v lednu a únoru.

Znásilňují děti a zakazují Vánoce. Internet zaplavují fámy o běžencích

„Při odhalování zavádějících tvrzení je nejdůležitější najít zdroj. Doba, za níž se podaří dezinformaci vyvrátit, je různá. Někdy stačí jeden telefonát a jindy strávíte hodiny vyhledáváním,“ popsala Škardová pro iDNES.cz. „Pokud se například týkají činnosti nějakého úřadu či státního orgánu, ptáme se na informaci tam. Pokud se týkají kriminální činnosti, ověřujeme informaci u policie. V případě šířících se videí či fotografií vyhledáváme původní záznam, tedy původní kontext materiálu,“ doplnila.

HateFree Culture upozorňuje na hoaxy šířící se po českých webech:

HateFree upozornilo například na hoax se znásilněnou norskou dívkou. Smyšlený případ ilustrovala na protimigračních webech fotografie zkopírovaná z fotobanky.

Podobný postup volí i analytik Institutu pro politiku a společnost Roman Máca. Jak sdělil iDNES.cz, nejprve zjišťuje, zda již někdo dezinformaci nevyvrátil. Pokud ne, snaží se nalézt zdroj s pomocí klíčových slov, osob vystupujících v příběhu nebo jinou cestou. Vyhledává například, jestli aktéři ve „zprávě“ skutečně existují. Často mu přitom pomáhá logický úsudek. Například když popisek uvádí, že se jedná o událost v Praze, ale neodpovídá tomu nápis či jiný detail na snímku.

„Pokud se jedná o informace prezentované nikoli textem, ale obrazem, provádí se například forenzní analýza snímku a vyhledávání, zda snímek nebyl na internetu již dříve publikován v jiném kontextu. Podobně to platí i pro videa,“ dodal Máca (jeho náhled na dezinformační kampaň před volbami naleznete také na jeho blogu).

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...