Devitalizace tiše pokračuje

  • 28
Jaromír P. měl být důkazem toho, že devitalizace (podvázání nádoru za účelem jeho "vyhladovění") funguje. Před třemi lety umíral na rakovinu tlustého střeva a doktoři už nad ním zlomili hůl, ale pak mladý muž vyhledal chirurga z nemocnice Pod Petřínem Františka Chaloupku, o němž věděl, že dělá "načerno" devitalizace.

Ač to nikdo nečekal, postavil se na nohy a přibral patnáct kilo. V těchto dnech je však Jaromír P. opět v nemocnici a jeho další osud je podle informací MF DNES nejistý.

Dnes už nikdo nežije
Z dvanácti pacientů, jimž docent Chaloupka devitalizoval nádor střeva, dnes už kromě Jaromíra P. nežije nikdo.

"Vlastně ještě jeden pacient, ale u něj je sporné, že příčinou potíží byl nádor," říká Jan Martínek z Institutu klinické a experimentální medicíny, který analyzoval případy oněch dvanácti pacientů.

Ostatní podle něj zemřeli buď krátce po operaci na komplikace, nebo později. Zda devitalizace prodloužila aspoň někomu z nich život, nikdo neumí říci.

Zemřela také většina ze zhruba padesáti pacientů, kteří podstoupili devitalizaci v roce 2001 v experimentu, jejž povolilo ministerstvo zdravotnictví na čtyřech pracovištích. Kritici nicméně testům vyčítali, že do nich byli zařazeni pacienti v příliš pokročilých stadiích nemoci.

Skončily tedy naděje? Zdá se, že ne. František Chaloupka operoval metodou, kterou vynalezl dnes již zesnulý chirurg Karel Fortýn, více pacientů.

Jak však přiznává, ztratil o nich přehled a poté, co odešel do Nemocnice Na Františku, pustil ze zřetele i devitalizaci.

"Psala mi však nedávno jedna z pacientek, jíž jsem kdysi operoval pokročilý kožní nádor," říká Chaloupka. Jinak prý o nikom nic neví, ani o Jaromíru P.

Co je devitalizace?

Metoda, při níž lékaři podvážou nádor v těle a přeruší jeho krevní zásobování. Odumírající tkáň má pak teoreticky vyvolat imunitní reakci organismu a zničit jak nádor, tak jeho metastázy.  


Liběchov: pokračujeme
To hlavní se nyní odehrává v Ústavu živočišné fyziologie a genetiky v Liběchově. Sem se vrátilo veškeré bádání poté, co první fáze ministerského experimentu neuspěla.

"Myslíme, že metoda by mohla být schůdná u některých typů nádorů. Osvědčila se u kožních nádorů miniaturních prasat, teď se snažíme pochopit její princip. Dáváme dohromady projekt, abychom sehnali peníze," říká Vratislav Horák, šéf liběchovského týmu.

Zájem lékařů podle něj opadl. "Aspoň máme víc klidu na práci. Snažíme se přednášet, ale víc dělat nemůžeme. Nechceme, aby se nám vrátilo jako bumerang, že dáváme falešnou naději nemocným."

Prodloužení života?
Jan Martínek z IKEM je skeptický k tomu, že by devitalizace fungovala například u nádorů tlustého střeva. U většiny pacientů podle něj už sama operace vyvolala zánět pobřišnice, a navíc metoda vůbec nebyla odzkoušena na zvířatech.

Nadějnější jsou podle něj kožní nádory, u nichž se i v rámci ministerského experimentu podařilo docílit toho, že zmizely. Jenže se pak většinou objevily nové.

"Myslím, že něco na tom principu je. Nevěřím, že devitalizace dokáže vyléčit, ale je možné, že za určitých okolností a u určitých typů nádorů dokáže zpomalit postup nemoci," předpovídá Martínek. "V tuto chvíli to ale není bezpečná metoda," tvrdí.

Ministerstvo zdravotnictví devitalizaci nepovolilo. Mezi lékaři se sice říká, že někteří operují načerno, oficiálně se k tomu však přihlásila pouze Krkonošská nemocnice ve Vrchlabí. Žádné zprávy o svých výsledcích však ani ona nepodává.

Nebudu odkrývat karty, říká ředitel nemocnice 

Ředitel nemocnice ve Vrchlabí Vladimír Dryml je znám tím, že rád provokuje - i u devitalizací. Děláme je, ale to je všechno, co k tomu povíme - takové je jeho stanovisko.

Kolik jste operovali pacientů metodou devitalizace a s jakým výsledkem?
Neřeknu vám to, je to pro mě nebezpečné téma. Operujeme každopádně jen ty pacienty, u nichž už lékaři ukončili klasickou léčbu. Nikoho jsme nepoškodili a výsledky jsou povzbuzující.

Co je to povzbuzující?
Tak deset až patnáct procent. O jedné pacientce s kožním nádorem jsem nedávno přednášel na 3. lékařské fakultě.

Byl byste ochoten rozebrat - bez jmen pacientů - případ po případu, a poskytnout tak zcela konkrétní informace?
Ne, doba na to není zralá.

Kdy bude?
To se zeptejte na ministerstvu zdravotnictví.

Kdo operuje, když se k tomu vaši chirurgové nehlásí?
Dělám to já. Někdy mi pomáhají lékaři z jiných nemocnic. Nejsme jediní, kdo to dělá, v republice jsou ještě aspoň další tři nemocnice.

Říká se, že si možná vymýšlíte, abyste zviditelnil svou nemocnici.
Nemusíte mi to věřit, nikdo vás k tomu nenutí. Já ani nemám zájem, aby se to objevilo v novinách a volaly zase stovky pacientů.

Není nefér lákat lidi v těžké situaci na to, že děláte devitalizaci - a neodkrýt karty, jak to vlastně je?
Dokud budou zákony, jaké jsou, nebudu odkrývat žádné karty, aby nikdo nemohl nic obrátit proti mně. Nikdy jsem také netvrdil, že je to metoda vhodná pro všechny pacienty a všechny typy nádorů.

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video