Devitalizace: půlrok skončil s rozpaky

  • 16
Ostře sledovaná metoda podvazování nádorů nepřinesla za půl roku efekt. V těchto dnech se rozhodne, jak v experimentu pokračovat. Metoda devitalizace, při níž lékaři zkoušejí podvázat nádor v těle pacienta, a tím jej zlikvidovat, se buď označí za neúspěšnou, a celý experiment skončí, nebo se budou muset změnit jeho pravidla.

Takový je názor některých lékařů ze čtyř pracovišť v republice, která smějí metodu ověřovat v praxi. Příští týden má o dalším postupu jednat ministerstvo zdravotnictví. Dosud bylo operováno 54 pacientů, pětina jich zemřela. Hmatatelný výsledek - nula.

Nikdo z oslovených lékařů ve středu neodpověděl kladně na otázku, zda někomu z pacientů operace prokazatelně pomohla. Stejně tak však nikdo nedokáže jednoznačně říci, zda metoda jako taková je nadějná, či nikoli. Operováni jsou totiž pouze pacienti v konečných stádiích nemoci. A zdá se být zřejmé to, co mnozí čekali: operuje se moc pozdě, v těchto stádiích už metoda nezabírá.

Profesor František Antoš z Fakultní nemocnice v Praze na Bulovce, který vede jeden ze čtyř týmů, soudí: "Myslím, že v tuto chvíli už máme dost podkladů k tomu, abychom mohli říci: Za daných kritérií je to neúčinné." Antoš už před časem veřejně prohlásil, že by bylo třeba povolit operace u lidí, u nichž nemoc ještě tolik nepokročila.

Někteří jeho kolegové sice tvrdí, že na takový krok je ještě brzy, i oni však připouštějí, že experiment se dostává do slepé uličky. "Kritéria pro zařazování pacientů by se měla alespoň upřesnit," uvedl Jan Bříza z Všeobecné fakultní nemocnice, kde se metoda též ověřuje. Jinou možností podle něho je, že se experiment na čas zcela přeruší: přestanou se operovat další pacienti, protože operace bez efektu je pro ně zbytečná zátěž, a počká se třeba i rok na definitivní závěry.

Na příští týden svolalo ministerstvo zdravotnictví poradu. Předseda Vědecké rady ministerstva Jan Dvořáček ji zdůvodnil slovy: "Výsledky jsou zatím velmi nepříznivé. Je třeba zaujmout stanovisko, jak postupovat dál." O možnostech odmítl spekulovat. "Nechceme to celé zhatit. Ale nechceme ani poškodit nemocné," řekl pouze.

Právě obavou o zdraví pacientů zdůvodňovalo ministerstvo své rozhodnutí testovat metodu jen u těch, kteří už nemají jinou možnost léčby. Devitalizaci podle receptu jejího iniciátora Karla Fortýna, který operoval v raných stádiích, označilo ministerstvo za riskantní.

Experiment probíhá na žádost veřejnosti v době, kdy ještě v Akademii věd neskončily pokusy na zvířatech. Svaz pacientů, který dnes pořádá další konferenci o devitalizaci na pražském magistrátu, naléhá, aby ministerstvo zahájilo operace tak, jak to chtěl Fortýn, tedy například dříve, než pacienti podstoupí chemoterapii.
To však lékaři odmítají.

"Tlak veřejnosti nám asi nedovolí, abychom řekli: Končíme, devitalizace se zdá být neúčinná. Ale stejně tak nelze postavit neprověřenou metodu jako alternativu volby k těm metodám, o nichž víme, že léčit dokážou," tvrdí Antoš.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video