Devitalizace nádorů nepomohla všem

  • 16
Praha - Nová metoda léčby rakoviny, takzvaná devitalizace, není samospasitelná ve všech stadiích nemoci. Několik pacientů v poslední fázi choroby navzdory operaci zemřelo. Takový je dílčí závěr dvou ze čtyř pracovišť, která tuto metodu testují. V Praze na Bulovce zemřeli dva ze čtrnácti pacientů, v Masarykově onkologickém ústavu v Brně další dva z dvanácti.

"Nádor se v daném místě zmenšil, ale okraje přežívaly dál. Na vzdálené metastázy (druhotná ložiska původního nádoru - pozn. red.) neměla zatím léčba žádný vliv," uvedl ředitel ústavu Jan Žaloudík.

Ani zmíněná úmrtí však zatím ještě nevypovídají o účinnosti metody jako takové. Experiment s devitalizací spíš naráží na vlastní meze. Vědecká rada ministerstva zdravotnictví jej totiž povolila jen u pacientů v konečné fázi nemoci, kdy už není jiná léčba a po těle jsou rozesety metastázy.

Navíc souhlasila jen s podvazováním metastáz, nikoli původního nádoru, jak to předpokládal objevitel metody Karel Fortýn.

Důvodem byla snaha při experimentu co nejméně riskovat případné poškození pacientů.

CO JE DEVITALIZACE

Devitalizace spočívá v podvazování cév a žil, kterými je nádor spojen s organismem. Po zákroku se tělo samo vypořádá s nádorem odstaveným od dosavadní přirozené výživy. Rozpadající se nádorové buňky aktivují imunitní systém, který je pak schopen likvidovat primární nádorová ložiska i metastázy.

Většina pacientů nadále žije, i když, jak řekl přednosta chirurgické kliniky nemocnice na Bulovce František Antoš, ani u nich zatím metastázy nezmizely. Lékaři nevylučují, že se efekt metody může teprve dostavit.

Princip spočívá v hypotéze, že když se nádor v těle podváže, vyvolá takovou reakci organismu, která v těle zničí veškeré rakovinné buňky. "Pokud se výsledky nedostaví, pak buď budeme nuceni říci, že to nefunguje vůbec - nebo že je léčba nasazena pozdě a že tudy cesta výzkumu nevede. Pak by bylo nutné změnit protokol experimentu," uvedl Antoš.

Lékaři by v takovém případě naléhali na ministerstvo zdravotnictví, aby povolilo začít s operacemi u pacientů v méně pokročilém stadiu nemoci, nebo dokonce aby bylo možné devitalizovat hlavní, původní nádor.

"Testy byly povoleny v této mírné podobě proto, aby se vidělo, zda devitalizace sama o sobě pacienty nepoškodí a nevyvolá u nich otravu," připomněl Antoš.

Žádný z pacientů ani Antoše, ani Žaloudíka, dodnes nezemřel po operaci jako takové. V tomto směru bylo víceméně "vyhráno" již před dvěma měsíci, protože otrava hrozí nejvíce krátce po operaci.

Zásadní obava chirurgické společnosti, která tehdy před experimentem varovala právě kvůli riziku otravy z ponechaného orgánu v těle, se již tehdy nepotvrdila.

Lékaři zatím nedokážou odpovědět ani na to, zda devitalizace alespoň prodloužila život těm pacientům, kteří nadále žijí - je totiž teoreticky možné, že by přežili i bez ní. Efekt metody proto budou moci posoudit až za několik měsíců či roků.

"Mohu říci pouze tolik, že některým to velmi pomohlo psychicky. Měli pocit, že pro sebe ještě něco udělali," připustil Jan Žaloudík.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video