Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Šéf lidovců: Výraz devianti bych nepoužil, ale stát má podpořit rodinu

  • 141
Pro stát je výhodnější, aby podporoval úplnou rodinu. Jen ta se nejlépe postará o nemocné, postižené nebo třeba nesoběstačné, míní předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. V rozhovoru pro iDNES.cz prohlásil, že by homosexuály nenazval devianty jako Petr Hájek z Hradu, protože někteří lidé nevnímají tento výraz jako neutrální.

Jako protiváhu pochodu homosexuálů jste uspořádali v centru Prahy pochod pro rodinu. Myslíte si, že stát nyní dostatečně nepodporuje rodiny?
Myslím si, že ne. Ve společnosti panuje určitá nálada, která říká, že je jedno, jestli žijete v rodině, mimo rodinu, ve vztazích, které jsou krátkodobé, nebo žijete single. Každý si může vybrat, ale stát by měl jasně říci, co je pro něj nejvýhodnější. A my se domníváme, že pro stát a pro společnost je nejvýhodnější rodina, nejlépe vícegenerační, která se dokáže postarat i o lidi, kteří jsou postižení, nesoběstační a tak dále. Pro společnost je to výhodnější, ti lidé dostanou více lásky, než kdyby byli v nějakém ústavu.

Zvýšení porodnosti pomůžou částečné pracovní úvazky

Jak by měl podle vás stát víc podpořit rodinu? V rámci pochodu jste připomněl, že se do pěti let každé druhé manželství rozpadá, desetina žen nemá dítě, z toho je třetina vysokoškolaček. Vidíte nějakou cestu, jak by se to dalo změnit?
Právě statisticky významné je, že se to hodně týká žen s vysokoškolským vzděláním. Je evidentní, že mají těžkou pozici ke skloubení kariéry a mateřství. Domníváme se, že by to mohly změnit částečné pracovní úvazky, brané stejně hodnotně jako práce na plný úvazek. Spousta žen se chce vrátit co nejrychleji do práce. Žena by měla mít několik možností. Buď zůstane doma s dětmi a k tomu dostane šanci pracovat na zkrácený úvazek, nebo dá děti do jeslí či miniškolek.

V průběhu týdne zaznělo hodně nesnášenlivých slov vůči sexuální menšině, která uspořádala pochod hrdosti. Vám také vadil průvod Prague Pride?
Mně osobně ne. Asi bych nad takovou akcí nepřevzal záštitu, protože v programu jsou takové věci, jako třeba že kdo přijde nahý, má vstup zdarma a kdo ve spodním prádle, má vstup za polovinu. To jsou věci, které pokud komunita dělat chce, tak prosím, ale nemyslím, že by se měly veřejně prezentovat. Ovlivňuje to celkové ovzduší, které v zemi je.

Když se řekne bastard, také si každý nepředstaví něco vulgárního

Nevyvolávají větší nenávist ve společnosti spíše výroky kolem duhového pochodu? Třeba ten vysokého úředníka ministerstva školství Ladislava Bátory, že sexuální orientace a politické názory spolu souvisí.
V KDU-ČSL jsou i gayové, o lesbičkách nevíme. Pravdou je, že jsou to spíše výjimky. Chtělo by to asi nějaký sociologický průzkum, protože jinak se bavíme o nějakých dojmech než o tvrdých datech.

A co slova vicekancléře Petra Hájka o deviaci?
Nemá smysl se zabývat lingvistikou. Deviace je samozřejmě odchylka. A to, jak se interpretuje, je různé. Když se řekne bastard, někdo si představí něco vulgárního, někdo to, že je to mezidruhový kříženec...

Vy byste slovo deviant nepoužil?
Myslím si, že to slovo je neutrální. Osobně bych se mu vyhýbal, protože část veřejnosti ho vnímá kontroverzně. I když si myslím, že je skutečně neutrální, protože existuje i pozitivní deviace, používá se to třeba v některých vědeckých disciplínách.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek na volebním sjezdu strany ve Žďáru nad...

Zvyšování DPH je nelogické. Čekáme návrat voličů od TOP 09

Pane předsedo, podle některých průzkumů má KDU-ČSL šanci, že by se mohla vrátit v příštích volbách do Sněmovny. Už příští rok se konají krajské a senátní volby. Co uděláte pro to, abyste uspěli?
Máme v krajích stále silné zastoupení, 56 mandátů krajských zastupitelů, post náměstka hejtmana v pěti krajích... To je pořád ještě postavení, které se dá označit jako velice dobré. Naší snahou bude získat znovu přes padesát mandátů.
Zaujmout chceme tím, že jezdíme mezi lidi. Máme třeba stánek, kde představujeme své názory o důchodové reformě, kde vysvětlujeme i naši prorodinnou politiku. Protože důchodová reforma musí být podle nás postavena na menší diskriminaci rodin s dětmi. Odmítáme principy důchodové reformy, jak ji představily ODS, TOP 09 a Věci veřejné. Neřeší příčiny, ale pouze následky. A to ještě nelogickými kroky jako je zvyšování daně z přidané hodnoty.

Myslíte si, že se vám podaří přetáhnout zpět část voličů TOP 09, kteří od lidovců odešli, když se od vás odštěpila frakce kolem Miroslava Kalouska?
TOP 09 lze považovat za stranu, která je programově napravo od ODS. My tímto směrem rozhodně nemíříme, zůstáváme na pozicích sociálně-tržního hospodářství. Trochu mě politika TOP 09 překvapuje. Karel Schwarzenberg při přijímání TOP 09 do Evropské lidové strany tvrdil, že i jeho strana se hlásí k sociálně-tržnímu hospodářství. Přitom kroky, které dělá vláda, jsou neoliberální. Předpokládám, že tu je možnost, aby se co nejvíce voličů, kteří od nás k TOP 09 odešli, zase vrátili, když zjistili, jaký program ta strana prosazuje.

Půjdete do krajských voleb sami, nebo v koalici?
To bude v krajích různé. Na jižní Moravě, ve Zlínském kraji a na Vysočině sami. Jinde probíhají jednání. Už teď je jasné, že v Karlovarském, Pardubickém a v Královéhradeckém kraji i někde jinde budou koaliční kandidátky. Třeba v Pardubickém kraji s SNK, v Karlovarském kraji jsme se dohodli se zelenými, naopak v Jihočeském kraji jsme se s nimi nedohodli kvůli názoru na Temelín a zásahy proti kůrovci na Šumavě.

Čunek získal podporu, do senátních voleb ho znovu pošleme

A co senátní volby, máte už kandidáty? Nasadíte do boje znovu bývalého předsedu strany Jiřího Čunka?
Intenzivně o tom jednáme. Některá jména jsou již známa, tito lidé mají zájem se zúčastnit ve straně primárních voleb. V pátek mi přišla zpráva ze zlínské KDU-ČSL, že Jiří Čunek bude znovu kandidovat a má podporu.

Ještě k finančnímu fungování vaší strany. Dostali jste se do dost velkých problémů kvůli tomu, že jste vypadli ze Sněmovny. Jak je řešíte?
Financování je nastaveno tak, aby bylo závislé jen na příspěvcích od státu. Šli jsme cestou škrtů, propustili jsme šedesát procent zaměstnanců v celé straně. To jsou měsíční úspory kolem milionu korun jen na platech. Teď splácíme všechny závazky, které byly nasmlouvány třeba už v roce 2002, kdy jsme si půjčili nějakých 67 milionů na přestavbu Paláce Charitas. Splácíme všechno tak, jak máme. Letos bychom měli splatit 13 milionů, což je třicet procent všech našich závazků. Takže v polovině roku 2014 bychom měli mít splacené všechny naše závazky, aniž bychom museli navyšovat příjmy. K žádnému rozprodávání majetku nedochází, prodej Charitasu je – dovoluji si odhadnout – v horizontu příštích let vyloučen.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video