Jaroslav Třešňák říká, že Šanovská věž je jeho sen.

Jaroslav Třešňák říká, že Šanovská věž je jeho sen. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Developer chce v Teplicích mrakodrap, pozemky získal „za hubičku“

  • 16
Zhruba 80 metrů by měl měřit mrakodrap, který chce v Teplicích vztyčit developer Jaroslav Třešňák. Stavbě už se začalo přezdívat Šanovská věž, přestože ji úřad ještě ani neschválil. MF DNES zjistila, že podnikatel získal pozemky na stavbu velmi výhodně. Radnice mu je pronajala za 20 korun za metr.

Smlouvu o pronájmu uzavřela radnice s Třešňákem 1. září 2003. MF DNES má kontrakt k dispozici, radnice pronajala podnikateli tři parcely o rozloze 4 486 metrů čtverečních v Jankovcově ulici u Aquacentra poblíž lázeňské části města.

Dle smlouvy o pronájmu měl Třešňák později odkoupit metr čtvereční za 125 korun. Zastupitelé pak cenu zvedli a stanovili ji na konečných 500 korun za metr. Podle znalců je to ale stálo málo, magistrát cenu naopak hájí.

"V tu dobu to asi bylo maximum," míní tajemník magistrátu Marek Fujdiak.

Pokud by ale město prodávalo formou dražby, mohlo získat více. "Říkat, že dnes by město vydělalo víc, je nefér," namítá Fujdiak.

Mrakodrap má přitom vyrůst v lokalitě Šanov, která patří mezi nejatraktivnější části Teplic. Volné pozemky se tu obvykle prodávají za jiné ceny.

Kde bydlí šéf stavebního úřadu?

MF DNES zjistila, že šéf stavebního úřadu bydlí v domě, který je velmi úzce spjat s aktivitami podnikatele Třešňáka. Říká se mu Gastronom podle toho, že v něm byly do 90. let pultové prodejny potravin.

"Ten dům už není můj. Koupil jsem ho někdy před patnácti lety, opravil a před pěti lety prodal," reagoval Třešňák. I po prodeji si ale vliv na dění v domě ponechal. Prodal ho firmě Core Schaffasch, kde byl Třešňák donedávna jednatelem a po něm se jednatelkou stala jeho osobní asistentka Simona Lacinová. "To, že šéf stavebního úřadu Oldřich Lukeš bydlí v domě, který patří skrze prostředníky k aktivitám podnikatele Třešňáka, vidím jako jasný střet zájmů," podotýká zastupitel Jarolím.

"Já nevím nic o tom, že by to patřilo nějakému panu Třešňákovi. Ten s tím domem nemá nic společného, vůbec v tom nefiguruje," namítá Lukeš. Než se stěhoval, prý zkoumal, kdo budovu vlastní. "Byl nástin, že bych se měl některých věcí vyvarovat. Proto jsem si to zjišťoval," vysvětlil Lukeš.

"Ty pozemky mají cenu tisíc až dva tisíce korun, podle nabídky samozřejmě. Ale pod tisíc korun by to nešlo, za tolik už žádné pozemky v Teplicích neseženete," říká Ladislav Drbohlav, soudní znalec v oblasti odhadování cen nemovitostí.

"I pronájem by měl být o nějakou padesátikorunu vyšší," míní znalec.

Dražba o pozemky se nekonala

Nájem radnice uzavřela na tři roky s tím, že nejpozději do 31. května 2007 pozemky Třešňákovi prodá.

"Já jsem podepsal deset tisíc smluv, na tuhle konkrétní si nepamatuji," řekl o kontraktu Třešňák. "V té době to ale byl standard. Kdokoli stavěl, měl takové podmínky. Tímhle způsobem se v Teplicích postavilo 20, 30 domů," dodal.

MF DNES oslovila opozičního zastupitele Tomáše Jarolíma, kterému se smlouva nezdá. 

"Takový způsob prodeje bez výběrového řízení a dražby je naprosto výjimečný," prohlásil Jarolím. "Magistrátu jsem se tázal, kolik bylo od revoluce vydáno nájemních smluv s předkupním právem a uvedenou cenou. Dali mi jen tři," přiblížil zastupitel Jarolím.

Developer získal povolení na všechny budoucí stavby

Další zajímavostí je, že v den podpisu smlouvy magistrát vydal nájemci všechna povolení k jeho budoucím stavbám. Díky tomu získal Třešňák povolení na čtyřpatrový dům, magistrát však loni 20. prosince zahájil řízení o udělení výjimky na stavbu 80metrového kolosu. 

Lidé z okolí už proti vydání výjimky podali na 50 námitek, stavební úřad je stále posuzuje. "Vyřešeny proto budou v nejbližších dnech," řekl šéf stavebního úřadu Oldřich Lukeš.

Pokud developer získá výjimku, neznamená to, že může hned začít stavět. Bude muset ještě požádat o změnu územního rozhodnutí a stavebního povolení. Proti tomu všemu mohou odpůrci stavby podávat námitky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue