Deváťáky při zkušebních testech nejvíc trápil záludný dědeček starosta

  • 353
Více než sto škol se ráno zapojilo do zkušebního testování páťáků a deváťáků. Ministerstvo školství si tím začalo prověřovat techniku na plošné testy, které chce ministr Josef Dobeš spustit od roku 2014. Testování pokračuje ve středu, největší problém deváťákům způsobily větné členy.

Pro žáky pátých a devátých tříd byly připravené testy z češtiny, matematiky a angličtiny. Odpovídali pomocí počítačů, u kterých se během dopoledne střídaly skupiny testovaných, část z nich pak písemně.

Otestujte se

Zkuste si sami testy pro žáky 5. a 9. tříd

Před páťáky ze školy v Londýnské ulici v Praze předstoupila inspektorka Jana Křesťanová chvíli po deváté hodině ráno. Na otázku, zda se těší, nebo bojí, slyšela od dětí obě odpovědi. Zdůraznila, že dnešní testování je jen orientační. Test z matematiky začal rozdáním lístků s klíčem, který žáci zadali do počítačů, podle klíčů si pak také najdou svůj výsledek.

Dvanáct otázek děti prověřilo ze slovních úloh, běžného počítání i z geometrie. Například měly zjistit, kolik vydělal zmrzlinář za den, rozdělit mezi děti 564 bonbonů po dvanácti anebo najít čísla na číselné ose. Odpovídaly klikáním na příslušné správné odpovědi.

Aplikace, kterou správci sítí nahrávali do školních počítačů, je jednoduchá a na výkon stroje nenáročná. Dvacítka počítačů v celé republice nicméně odmítla spolupracovat.

Zrádný "dědeček" mátl deváťáky

Na vyplnění každého testu dostali žáci 15 minut, nejdřív ale měli dost času, aby se s aplikací naučili zacházet. Podle Kamila Melichárka z České školní inspekce tvořily pětinu testovaných škol venkovské malotřídky, pětinu víceletá gymnázia a zbylé tři pětiny základní školy s první až devátou třídou.

"Po skončení se žák okamžitě dozví výsledek i odpovědi, kde chyboval. Každá škola také dostane tabulky se souhrnem výsledků," dodal Melichárek. Školy se tak budou moci srovnávat s průměrným výsledkem všech testovaných ústavů.

Zkušební testy

  • Testování se účastní 3 792 žáků, vyplní 11 196 testů. Tři čtvrtiny žáků pracují na počítači, necelá tisícovka má testy v papírové podobě.
  • Je možné, že papírové testy zůstanou pro studenty, kteří mají nějaké postižení nebo specifické požadavky.
  • Resort chce zkoumat, zda se liší průměrné výsledky písemných testů proti počítačovým.
  • Podle ministerstva bude cílem testů v páté třídě dát učiteli signál, co potřebuje žák doučit, v deváté třídě pak ověření, zda dosáhl potřebného minima.

Zatím se zdá, že nejtěžší úkol číhal v testech z české gramatiky. Nad síly 85 % deváťáků byla věta "Dědeček býval starostou". Pokud jde o větné členy, slovo "starostou" je jmenná část přísudku. Většina žáků si pokyn k zaškrtnutí všech správných možností vyložila tak, že jich je u otázky více, a tak označila za správné i tvrzení, že dané slovo je ve větě předmětem.

Čtyři pětiny žáků také nepoznaly v ukázce bajky umělecký styl.

Dobeš bojuje proti "retardovaným bakalářům"

Testováním chce ministr školství Josef Dobeš pozvednout klesající úroveň českých škol (o důvodech testování hovořil v rozhovoru pro iDNES.cz). Testové otázky vycházejí z nově vytvořených standardů pro dané předměty. Obtížnost má být nastavena tak, aby je zvládl čtyřkař. Ve finální verzi se chce Dobeš ptát i na atmosféru ve škole (o harmonogramu testování čtěte zde).

Roční provoz vyjde na šest milionů korun, jen vytvoření systému na testování ale bude stát 92 milionů Kč.

Nápad testovat znalosti školáků nemá jen příznivce. Podle kritiků testy povedou jen k biflování požadovaných znalostí. Výzvu k bojkotu plošného testování podepsaly téměř dva tisíce lidí. Ministr se také dočkal kritiky za svá slova o tom, že nyní v Česku na titul bakaláře dosáhne i mentálně retardovaný jedinec.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video