Syrské děti v uprchlickém táboře v jordánském Mafraku (10. ledna 2013)

Syrské děti v uprchlickém táboře v jordánském Mafraku (10. ledna 2013) | foto: Reuters

Ze Sýrie už prchl milion dětí. Utíkají před válkou i mučením, hlásí OSN

  • 22
Počet dětských uprchlíků z občanskou válkou zmítané Sýrie přesáhl jeden milion. V nejnovější zprávě o tom informovala OSN ve spolupráci s UNICEF. Ty, které se ze Sýrie nedokázaly dostat, mnohdy čeká budoucnost se zbraní v ruce v řadách bojovníků opozice.

"Děti a mladiství ze Sýrie každý den přicházejí o své domovy, rodiny i budoucnost. I když se jim podaří ze země utéct, odnášejí si v sobě traumata, deprese a potřebu alespoň nějaké naděje," uvedl pro server telegraph.co.uk Antonio Guterres, nejvyšší komisař OSN pro problematiku uprchlíků.

Uprchlický tábor Zátarí, hlavní město syrské beznaděje

Podle ředitele organizace UNICEF Anthony Lakea není oznámení milionu dětských uprchlíků ze Sýrie jen další statistikou, ale odrazem tragické situace v zemi, kde si násilnosti vyžádaly již více než sto tisíc mrtvých. Z tohoto počtu pak děti tvoří asi sedm tisíc.

"Všichni bychom se měli stydět, protože zatímco se snažíme zmírnit utrpení těch, kterých se konflikt týká, svět zapomíná na svou zodpovědnost za syrské děti. Měli bychom se zastavit a zvážit, zda je můžeme i nadále přehlížet," uvedl v oficiálním prohlášení Lake.

Pracovníci OSN již v minulosti mnohokrát upozorňovali na otřesné podmínky, které musí syrské děti snášet. Často jsou cílem masakrů armády a jsou také mučeni ve věznicích. O nic lepší však není ani počínání Syrské osvobozenecké armády, která děti využívá a nasazuje je do první linie.

Obama varoval Sýrii před překročením „červené čáry“, Čína volá po klidu

Svědci mnohokrát popisovali otřesné obrázky, kdy si vojáci Bašára Asada na tancích vezli i osmileté děti, které měly sloužit jako živé štíty před útoky opozičních bojovníků. Syrská armáda je také nakládá do autobusů převážejících její jednotky a nechá je usadit k oknům. Teprve takto "chráněna" pak vyrazí zjednat pořádek do vzbouřeneckých vesnic.

Ze Sýrie už prchly bezmála dva miliony lidí

Podle posledních statistik už ze Sýrie uprchly téměř dva miliony lidí. Ti nejčastěji směřují do uprchlických táborů v Turecku, Libanonu, Iráku a Jordánsku. Podle OSN se jedná o nejhorší uprchlickou krizi za posledních dvacet let.

Sýrii totiž v průměru opustilo v roce 2013 šest tisíc lidí každý den. Takto vysoká čísla byla naposledy zaznamenána v roce 1994 při genocidě ve Rwandě.

Vyhrocenost konfliktu v Sýrii dokládají i množící se spekulace o možném použití chemických zbraní armádou Bašára Asada. Při středečním útoku měly být použity chemické látky proti bojovníkům syrské opozice, kteří uvádějí, že při nich zemřelo až 1 700 lidí (více o útoku čtěte zde).

Odborníci tvrzení opozice zatím nedokážou potvrdit, režim prezidenta Bašára Asada obvinění z použití chemických látek rezolutně odmítl a označil ho za výmysl. Okolnosti útoku ani počet údajných obětí není možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Francie kvůli událostem pohrozila silovou reakcí. K rychlému vyšetření útoku vyzvalo Německo, Turecko hovoří o překročení veškerých mezí. Izrael o tom, že v konfliktu byly použity chemické zbraně, nepochybuje. Británie chce věc rovněž vyšetřit, ale prosazuje politické řešení (více o reakci zahraničí čtěte zde).

Opozice poskytne inspektorům vzorky tkání mrtvých

Opozice nyní požaduje, aby místo údajných chemických útoků okamžitě prověřili inspektoři OSN, jejichž dvacetičlenný tým je v Sýrii od neděle. Ten však dostal povolení jen k vyšetření incidentů z předcházejících měsíců.

Vyšetření středečního incidentu mohou navíc zabránit tvrdé boje, které v pátek vzplanuly na předměstí Damašku v místech, kde k údajnému chemickému útoku došlo. Obytné domy jsou podle aktivistů opozice ostřelovány z děl, zahynulo podle nich už nejméně sto lidí. Ruská média s odvoláním na syrské vládní zdroje oznámila, že jednotky syrské armády se snaží vytlačit povstalce z jejich pozic na předměstí hlavního města.

Aktivisté syrské opozice mezi tím odebrali obětem údajného chemického útoku vzorky tkání a chtějí je předat inspektorům OSN. "Lidé z týmu OSN s námi už hovořili, a my jsme pak připravili vzorky vlasů, pokožky a krve. Prostřednictvím spolehlivých poslů jsme je odeslali do Damašku," uvedl Abú Nidál, vůdce opozičních jednotek v Irbinu na předměstí hlavního města.

Tisíce uprchlíků míří ze sýrie do Iráku:

21. srpna 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue