Dětský fond porušil zákon, tvrdí resort

  • 12
Fond, který se má starat o ohrožené děti, je sám ohrožen. Na Fond ohrožených dětí a jeho předsedkyni Marii Vodičkovou podalo ministerstvo práce a sociálních věcí trestní oznámení. Úřad viní organizaci z toho, že se o víkendu v Kroměříži neoprávněně ujala novorozeněte a snažila se zprostředkovat jeho předání náhradním rodičům. "Fond udělal věc, která mu nepřísluší. Může pouze ohrožené děti vyhledávat, ne zprostředkovávat jejich osvojení," řekla iDNES ředitelka odboru sociální politiky ministerstva Marie Kudlová.

Konkrétní důkazy o tom, že by se Fond ohrožených dětí (FOD), snažil několikadenní holčičku předat náhradním rodičům, však ministerstvo nemá.

Matka, která si přála zůstat v anonymitě, kontaktovala FOD 29. října, tedy druhý den po porodu malé Adélky. "Žádala mě, abychom si dítě převzali, že nechce, aby skončilo v kojeneckém ústavu," řekla iDNES předsedkyně fondu Vodičková.

Ministerstvo ale verzi předsedkyně fondu nevěří. "Osobně mě tam spousta věcí zaráží. Jak mohla matka například vědět, u kterých dveří má zazvonit? Já nechci nikoho podezřívat, a proto jsme oznámení postoupili policii, která je prošetří," dodala Kudlová.

Adélka nakonec v ústavu skončila
Fond ohrožených dětí přebíral od matky čtyřdenní holčičku v Kroměříži. "Předali jsme ji do našeho centra Klokánek. Ihned jsme kontaktovali sociální  pracovnici a přivolali jsme lékařku," tvrdí předsedkyně fondu. "Kdybychom chtěli dítě předávat pěstounům, udělali bychom to přeci rovnou," dodala.

Adélka nakonec po rozhodnutí soudu skončila v kyjovském kojeneckém ústavu, i když sociální odbor fondu tvrdil, že půjde podle pořadníků k náhradním rodičům. 

"Až teprve potom, co jsem se dověděla, že dítě skončilo v kojeneckém ústavu, rozhodla jsem se kontaktovat rodiče, kterým by mohla být Adélka svěřena do takzavané péče třetí osoby. V ústavu bude muset být dítě nejméně dva měsíce, a pak se bude čekat na další rozhodnutí soudu, to trvá nejméně půl roku," doplnila Vodičková.

Ministerstvu vadí, že fond nedal zprávu hned
Fond ohrožených dětí se podle ministerstva neprovinil jen tím, že se snažil novorozeně předat náhradním rodičům. "FOD a zejména ti jeho pracovníci, kteří věděli o narozeném dítěti, které bude matkou odmítnuto, porušili zákon o sociálně právní ochraně dětí," soudí Kudlová.

Zaměstnanci fondu podle ní porušili zákon v odstavci, který říká, že zařízení určená pro děti musí oznámit případy, na které se vztahuje sociálně právní ochrana, neprodleně okresnímu úřadu.

"Zajímalo by mě, co by paní ředitelka dělala na mém místě," oponuje Vodičková. "Kdybychom ihned kontaktovali sociální pracovnice, tak by matka mohla utéct a dítě bychom pak za týden našli někde na ulici," dodala předsedkyně nadace s tím, že fond úřady kontaktoval, hned jak dítě přijal.

Fond se nepostavil ministerstvu poprvé
Fond podle své předsedkyně nesouhlasí s přístupem státu k opuštěným dětem. Letos čelil stíhání kvůli sourozenecké trojici, kterou odebral z náhradní péče. Po uzavření případu dospěl úřad veřejného ochránce práv k závěru, že úředníci z Okresního a Městského úřadu v Kroměříži, kteří se měli o tři sourozence ze Zdounek na Kroměřížsku postarat, selhali. O případu více čtěte ZDE.

Organizace provozuje podle ČTK tři azylové domy pro děti, které potřebují okamžitou pomoc. Pro matky s dětmi a  pro rodiče, kteří se ocitli bez přístřeší, má fond dalších devět azylových domů.

Loni fond řešil 1634 případů týraných, zanedbávaných a jinak sociálně ohrožených dětí. V roce 2000 nalezlo prostřednictvím fondu nové rodiče 32 obtížně umístitelných dětí z kojeneckých ústavů a dětských domovů a výjimečně i přímo z porodnice. Nejmladšímu dítěti byly čtyři dny, nejstaršímu scházel rok do nabytí plnoletosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue