Dětské transplantace vládní pomoc nečeká

Transplantační jednotka kostní dřeně pro děti v pražské motolské nemocnici je v havarijním stavu a vláda jí z něj odmítá pomoci. Alespoň ministr zdravotnictví Bohumil Fišer včera poprvé zcela přímo řekl, že stát dětské transplantační jednotce v Motole žádné peníze nedá. "Do motolské nemocnice v minulosti přišly obrovské finanční prostředky. Musíme investovat také do jiných oblastí. Motol teď bude muset s finančními nároky zůstat trochu stranou. O speciální dotaci vládu žádat určitě nebudu," prohlásil ministr Fišer.

Jednotka v Motole vznikala před deseti lety jako provizorium a od té doby shání peníze na rekonstrukci. Výtěžky z charitativních sbírek náklady nepokryjí a nyní vzala zasvé i naděje na dotaci ze státního rozpočtu.

Ministerstvo vymyslelo pro jednotku jiné řešení.

"Pokud je motolská jednotka v havarijním stavu, jsem schopen ji načas přesunout. Domluvil jsem spolupráci s nemocnicemi v Plzni a Brně. To, jestli je situace havarijní, musí už posoudit Motol," tvrdí Fišer.

Podle ministra Fišera záleží rozhodnutí na vedení nemocnice a na lékařích, kteří na transplantační jednotce pracují.

S ministerstvem nesouhlasí lékaři z transplantační jednotky ani nadace, které ji podporují. "Situaci nevyřeší žádné stěhování, ale šest izolovaných, sterilních boxů, kde děti tráví rizikové období těsně po transplantaci," říká Vendula Svobodová z Nadace Kapka naděje, které se transplantační jednotkou pro děti zabývá už několik let.

"Jsme schopni přijmout pacienty i dlouhodobě. Máme odpovídající zázemí i přístrojové vybavení. Museli bychom jen zaměstnat tři specialisty z Motola," říká tisková mluvčí Fakultní nemocnice v Brně Zuzana Joukalová.

Ministr však nepočítá s tím, že by transplantace prováděli jiní než motolští lékaři. "Základem všeho je zkušenost. Zkušený tým pro dětské transplantace je v republice jen jeden," říká Fišer.

"Ani lékaři se nemohou jen tak přestěhovat, mají v nemocnici na starosti i jiné pacienty," vysvětluje Svobodová.

"Zdá se mi to trochu podivné, už jen ta vzdálenost. To budeme jezdit do nemocnice vzdálené devadesát kilometrů?" podivuje se primář hematologické kliniky motolské nemocnice Vladimír Komrska.

Fišer však nevidí jako problém ani vzdálenost, kterou by lékaři museli dojíždět. "V Plzni jste z Prahy autem za hodinu, v Brně za hodinu a půl," říká ministr.

Jiná situace než v brněnské nemocnici panuje ve Fakultní nemocnici v Plzni. "Klinika by se k nám určitě nemohla přesunout celá. Šlo by o vyloženě chvilkovou pomoc, skutečně jen při nějaké havárii," upozorňuje Vladimír Koza, přednosta hematologicko-onkologického oddělení Fakultní nemocnice v Plzni.

Upozorňuje navíc, že by mohli přijmout jen pacienty, kterým je víc než patnáct let. Podle Kozy navíc nemocnice v Plzni nepočítá s tím, že by se dětská jednotka do Plzně přesunula celá, spíš by prý šlo o jednotlivé pacienty.

Motolští lékaři přesunutí v nějaké rizikové situaci vůbec nepovažují za řešení. "Na takový přesun se nechystáme. To není řešení nebo je jen částečné. Naším cílem je vybudovat dětskou transplantační jednotku v Motole," říká primář Komrska.

Podle něj je důležité udržet jednotku v Praze, protože ostatní kliniky zajišťují následnou péči.

"Důležité je spojení s hematologií, ale i s ostatními klinikami," říká Komrska. Podle Joukalové může i brněnská klinika všechnu tuto péči zajistit ve stejném rozsahu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video