Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Unie odsoudila dětské sňatky. V Evropě se množí i kvůli migrantům

  • 48
Evropský parlament ve středu přijal usnesení, ve kterém odsuzuje dětské sňatky jako porušování práv dítěte a jako jednu z forem násilí na ženách a dívkách. Usnesení mimo jiné uvádí, že tento problém se v souvislosti s masovým příchodem migrantů do Evropy týká i Evropské unie.

„Je to problém, který bychom v 21. století vůbec řešit neměli. Bohužel je ale i dnes v rozvojových zemích každá devátá nevěsta mladší 15 let. Komplikace v těhotenství či při porodu je také v nejchudších zemích hlavními příčinami úmrtí dívek ve věku 15 až 19 let,“ uvedla česká europoslankyně Dita Charanzová.

Kauza dětských sňatků se ale týká i Evropské unie, neboť na kontinent přicházejí migranti, kteří uzavřeli manželství v dětském věku. Takové sňatky se navíc uzavírají i v mimoevropských běženeckých táborech, kde se tímto postupem rodiny dětských nevěst podle BBC mnohdy snaží své dcery ochránit před chudobou či sexuálním obtěžováním. Evropské úřady pak po příchodu takovýchto manželů často o jejich manželství neví.

V Německu přibývá dětských nevěst. Úřady se přou, zda sňatky uznávat

„O mnohých případech ani nemusíme vědět, uniknou naší pozornosti. To je úkol pro sociální pracovníky i učitele, kteří s potenciálními oběťmi přichází do kontaktu,“ sdělila Charanzová.

Eurokomisařka pro spravedlnost a rovnost mužů a žen Věra Jourová při úterní debatě poslancům řekla, že problematika dětských sňatků je velice rozsáhlá, takže ji nelze vyřešit na základě jedné iniciativy. V této souvislosti zmínila význam takzvané istanbulské úmluvy, která se potíráním násilí na ženách včetně jejich nucených sňatků věnuje. Tuto mezinárodní dohodu podepsaly všechny unijní státy, ale také Norsko, Turecko či Švýcarsko s Ukrajinou. Ratifikace v jednotlivých zemích ještě neskončila, Česká republika by ji mohla uzavřít v příštím roce.

Kriminalizace dětských sňatků

Ne všichni europoslanci jsou ale s textem přijatého usnesení spokojeni. Jedním z nich je i Jiří Pospíšil, který kritizoval formulaci, že „případy dětských sňatků v členských státech EU je třeba řádným a jednotným způsobem monitorovat“.

„Čekal bych tvrdší odsouzení,“ řekl Pospíšil s tím, že je třeba takovéto sňatky kriminalizovat. „V Evropě to můžeme řešit,“ dodal.

Pospíšil a také někteří další jeho kolegové se domnívají, že Evropská unie by se problému měla věnovat i v rámci své diplomacie, kdy by například při poskytování pomoci třetím zemím zahrnula boj proti dětským sňatkům jako jednu ze svých podmínek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video