Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Děti ze zkumavky? Vědci mají důkaz, že synové dědí neplodnost svých otců

  • 44
Počet dětí počatých umělým oplodněním roste každý rok o 10 procent. Loni se u nás narodilo více než 3 000 dětí ze zkumavky. Vědci nyní zjistili, že u takto počatých chlapců je vyšší riziko, že budou mít problémy s plodností stejně jako jejich otcové. "Tato studie poprvé dokazuje, že neplodnost otců je zřejmě dědičná," uvedl k výsledkům studie lékař Tonko Marděčič z centra asistované reprodukce.

Neplodnost postihuje asi 15 procent všech dvojic. Zhruba v polovině případů je problém na straně muže. Někteří z nich mají tak nekvalitní spermie, že za normálních okolností by nemohli počít dítě. Biologického otcovství se mohou dočkat jen díky metodě, při které do vajíčka lékaři dopraví jednu vybranou spermii.

Tato metoda zvaná ICSI je invazivnější než klasické postupy při tradičním umělém oplodnění. Obchází přirozený výběr a zvyšuje pravděpodobnost, že vajíčko oplodní poškozená spermie.

Tuto metodu přitom podstoupí až 60 procent všech párů, které se rozhodnou pro umělé oplodnění.

Co je metoda Intracytoplazmatická injekce spermie (ICSI)

  • Oplodnění se provádí přenesením jediné semenné buňky do neoplozeného vajíč­ka.
  • ICSI výrazně zlepšila léčbu mužské ne­plodnosti, včetně řady mužů, jejichž pří­pady byly dříve považovány za beznaděj­né v důsledku těžké oligozoospermie nebo abnormálně nízkého počtu sper­mií.
  • Jsou-li semenné buňky životaschopné, lze překonat dokonce i sníženou kvalitu spermií, protože u více než 50 % vajíček lze docílit normálního oplodnění bez ohledu na kvalitu spermií.
  • Úspěšnost je výrazně ovlivněna kvalitou přípravy spermií a zručností a zkušenostmi s mikromanipulacemi.
  • ICSI v kombinaci s IVF je dnes nejúčinnější léčbou mužské neplodnosti - úspěšnost léčby (tj. narození živého dí­těte) činí 20-25 %.

Belgičtí výzkumníci sledovali kvalitu spermií chlapců ve věku 18 až 22 let počatých právě metodou ICSI.

Ukázalo se, že tito chlapci mají až o polovinu menší počet a pohyblivost spermií než ti, kteří byli počati přirozenou cestou. „Hustota jejich spermií byla až třikrát nižší oproti normálním hodnotám, které se pohybují kolem 15 milionů spermií na mililitr,“ uvedl šéf výzkumného týmu Andre Van Steirteghem. Výsledky studie před pár dny uveřejnil vědecký časopis Human Reproduction.

Český lékař Tonko Marděšič z centra asistované reprodukce upozorňuje: „Výsledky této studie neprokazují, že by právě tato metoda nějak způsobovala poškození plodu. Tato metoda je totiž jedinou volbou pro muže, kteří mají závažně sníženou plodnost. Novinkou studie belgických výzkumníků ale je, že prokazuje dědičnost neplodnosti u mužů. Žádné podobné studie zatím zveřejněné nebyly.“

Britská BBC cituje v reakci na výsledky tohoto výzkumu také tamní lékaře. „Studie ukazuje, že ICSI není metodou léčby neplodnosti, ale jednoduše způsob, kdy přenášíme problém neplodnosti na další generace, což není příliš pěkná myšlenka,“ uvedl profesor Richard Sharpe z centra pro reprodukční zdraví při Univerzitě v Edinburghu.

Vývojem dětí počatých metodou ICSI se zabývají také čeští výzkumníci. Tým lékařů z Ústavu pro péči o matku a dítě ve spolupráci s českými pediatry, neurology a psychology dnes sleduje 32 dětí, které se narodily v letech 2002-2003. „Jde o první mezioborovou průřezovou studii v České republice o vývoji a zdravotním stavu ICSI dětí. Naše výsledky ukazují, že v motorickém vývoji dosahují děti slabších výsledků, ale jinak se mentální vývoj těchto dětí neliší od populační normy,“ uvádějí autoři výzkumu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video