Dětem se po školním obědě udělalo špatně a skoro 50 jich skončilo v nemocnici. Více než dvacet dětí mladších 11 let zemřelo. | foto: AP

Za smrt desítek dětí může ředitelka školy, dala jim jídlo s insekticidy

  • 8
Indická policie obvinila z vraždy ředitelku školy, v jejíž jídelně se v červenci po zdarma vydávaném obědě otrávilo 23 dětí a přes dvě desítky dalších jich bylo hospitalizováno. Podle policie ředitelka dala školnímu kuchaři olej kontaminovaný přípravky na hubení hmyzu, se kterými obchodoval její manžel.

Za smrt 23 dětí, které se otrávily v polovině července, může podle indické policie ředitelka školy, v jejíž jídelně se jim dostalo jedovatého jídla. Děti ve věku od šesti do dvanácti let zemřely krátce poté, co snědly oběd z rýže, sóji a brambor v základní škole v chudé vesnici Gandaman ve východoindickém státě Bihár.

Další více než dvě desítky dětí musely být hospitalizovány se zdravotními problémy. Ihned po tragédii ředitelka školy i se svým manželem prchla. Ženu policisté dopadli asi po týdnu, muž se před zákonem skrýval skoro dva měsíce.

Vyšetřování ukázalo, že jídlo, které děti snědly, obsahovalo stopy přípravku na hubení hmyzu. Zatímco po otravě se mělo za to, že se insekticidy do jídla nebo oleje použitého na vaření dostaly nešťastnou náhodou, nyní policie tvrdí, že pár děti otrávil úmyslně. Stopy přípravků na hubení škůdců, se kterými obchodoval ředitelčin manžel, se totiž objevily v oleji, který žena dala školnímu kuchaři k přípravě jídla, píše deník The New York Times.

Motiv toho, proč měla dvojice děti otrávit, policie neobjasnila. Proti ředitelce a jejímu manželovi vznesla obvinění z vraždy a pokusu o vraždu.

Úřady téměř okamžitě po tragédii nabídly rodinám obětí jako odškodné 200 tisíc rupií (v přepočtu asi 61 tisíc korun). Škola, kde se neštěstí odehrálo, zůstává po čtvrt roce nadále zavřená. Řada rodičů svým dětem zakázala po incidentu do školy chodit, protože se bojí o jejich životy.

Skoro polovina indických dětí trpí podvýživou

Bezplatného jídla se dětem dostalo v programu boje proti podvýživě. Podváhou podle indické vlády trpí ve věku šesti až devíti let téměř 60 procent dětí. U starších dětí od deseti do třinácti pak toto číslo šplhá skoro k 80 procentům. Projekt si klade za cíl poskytnout dětem z chudých rodin alespoň jedno teplé jídlo denně. 

Této nabídky využívá podle indické vlády na 1,2 milionu dětí a je to tak největší obdobný projekt na světě. Program sekundárně také přispěl k navýšení školní docházky.

Ačkoli se již v minulosti vyrojily stížnosti na kvalitu podávaného jídla či na špatné hygienické podmínky v jídelnách, nikdy se neobjevila natolik vážná obvinění, jako je tomu v případě školy ve východoindickém Gandamanu.

Lokální úřady po incidentu uvedly, že některé problémy, kterým projekt čelil, již odstranily. Zdůrazňovaly například stavbu nových jídelen a školení kuchařů. Ti však pracují ve školních jídelnách za minimální mzdu, tedy tisíc rupií (v přepočtu asi 300 korun měsíčně), připomíná list The New York Times.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video