Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

České děti nemají podle OSN u výslechu stejná práva jako mladiství

  • 25
České děti nemají při trestním řízení stejná práva jako mladiství a Výbor OSN pro lidská práva proto požaduje od České republiky nápravu. "Přitom by stačilo analogicky uplatnit stejná práva, která mají mladiství i pro děti," říká právnička Ligy lidských práv Anna Hofschneiderová.

Výbor kritizuje především český systém soudnictví, který přiznává dětem mladším patnácti let méně práv než mají mladiství, kteří jsou již trestně odpovědní. Nejvíce patrné je prý rozdílné zacházení s dětmi vidět v právu na právní pomoc.

Ministerstvo spravedlnosti však tvrdí, že děti nemohou být vyšetřovány, protože nejsou trestně odpovědné, a tudíž nepotřebují advokáta. "Jakmile policejní orgán zjistí, že se jedná o osobu mladší 15 let, musí být řízení zastaveno. Při úkonech, které nejsou úkony trestního řízení, se postavení dětí mladších 15 let od postavení mladistvých v zásadě neliší," uvedli včera ve své zprávě. 

Liga lidských práv uvádí má ale důkazy a celou agendu ilustruje na případu třináctiletého chlapce, pro kterého si v roce 2011 přijela policie domů. Rodiče doma nebyli a nebylo jim ani řečeno, že je podezřelý a z čeho. Chlapec poté strávil na policejní služebně zhruba čtyři a půl hodiny, aniž by měl možnost kontaktovat své rodiče či jakoukoli jinou důvěrnou osobu.V důsledku nátlaku chlapec nakonec potvrdil vše, co mu předtím policie sama popsala. Den poté se nervově zhroutil. Chlapec je výslechovou situací dodnes traumatizován.

Co je podle OSN špatně

 - Trestně neodpovědné děti, na rozdíl od mladistvých (15-18 let), nemají nárok na právní pomoc již v průběhu prověřování případu policejním orgánem

 - Děti ani jejich zákonní zástupci nemají právo nahlížet do policejního spisu.

 - V zákoně chybí alternativní možnosti řešení celé věci, aby dítě mladší patnáct let nemuselo zbytečně stanout před soudem pro mládež.

"V současné době řešíme takové případy tři. V minulosti jsme měli dokonce případ těžce mentálně postiženého chlapce, který strávil na stanici pět a půl hodiny a byl vyslýchán bez právníka. Říkal jim, že už nechce nic říkat a že chce jít na záchod, ale nikdo ho neposlouchal," popsala pro iDNES.cz problematiku právnička Ligy lidských práv Anna Hofschneiderová.  

Paradoxem je, že kdyby byl tehdy starší patnácti let, policie by byla povinna zajistit mu u výslechu právníka, který by střežil jeho práva. "Z naší praxe navíc víme, že u výslechu dítěte bez právníka je zvýšené riziko, že se dítě přizná i k věcem, které nespáchalo. Často jenom proto, že podlehne snaze vyhovět dospělé autoritě, silnému přání vrátit se co nejdříve domů k rodině, nebo strachu z umístění do ústavu," dodala Hofschneiderová.

Výbor OSN pro lidská práva dále vyzval Českou republiku k tomu, aby zajistila, že děti mladší patnácti let nemusí nutně stanout před soudem pro mládež. Poukázal na to, že současný systém nutí státní zástupce k tomu, aby případy dětí mladších patnácti let podávaly k soudům pro mládež i tehdy, kdy to není vůbec nutné. "To je bohužel v rozporu se základními právy dětí, tak jak je vykládá OSN ve svých doporučeních a v rozporu s principy restorativní justice, na kterých je zákon o soudnictví ve věcech mládeže postaven," dodává právnička Barbora Rittichová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video