Někteří učitelé prý káží vodu, ale pijí víno. Ilustrační foto

Někteří učitelé prý káží vodu, ale pijí víno. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Děti: Učitelé špatně motivují

  • 3
Učitelé nás dostatečně neinspirují a nemotivují, abychom se dál zajímali o jejich předmět. To tvrdí žáci a studenti v ojedinělém velkém průzkumu společnosti Kalibro, který získala MF DNES. Odpovídalo v něm téměř šest tisíc žáků a studentů z celé země.

Nejméně inspirují učitelé své studenty na středních školách. Pouze dvě procenta z nich odpověděla, že je vyučující pro něco získali.

"Učení mě docela baví, ale nikdo z profesorů nevykládá látku tak zajímavě, že bych se pro ten jeho předmět nadchnul. To určitě ne," řekl například sedmnáctiletý Jan, který studuje střední školu v Brně.

Podobnou zkušenost má také osmnáctiletý gymnazista Ondřej Procházka z Prahy. "Nikdo mě k ničemu neinspiroval. Jen učitel angličtiny, který nám četl texty různých anglických autorů. Někdy to bylo tak zajímavé, že jsem si tu knihu pak přečetl celou," vysvětlil.

Někteří učitelé "kážou vodu, pijí víno"
O moc lépe nedopadli učitelé v očích studentů ani u otázky, zda vyžadují od svých žáků, aby dodržovali něco, co oni sami nedodržují. Přes čtyřicet procent gymnazistů si myslí, že učitelé "kážou vodu, pijí víno".

"Všichni bazírují na tom, abychom se přezouvali, přitom sami chodí normálně v botách," uvedla osmnáctiletá Martina z Prahy. Stejně stará Jana zase vidí rozdíly v tom, jaké požadavky na ně učitelé mají.

"My musíme mít vše včas, ale někteří profesoři opravují test i měsíc." Dospělým středoškolákům se také nelíbí, že učitelé, kteří jim zakazují kouřit, sami kouří.

"Mě když potká profesor někde na ulici s cigaretou, tak je z toho hned haló. To, že on ji v ruce drží také, je ale v pořádku. Většina z nich navíc kouří i v kabinetech, my nemůžeme ani u školy," vysvětlil osmnáctiletý Martin z Třeboně.

Naopak většina studentů a žáků si myslí, že se k nim učitelé chovají zdvořile. Rozdíly se však objevují v tom, na jakou školu děti chodí. Zatímco přes šedesát procent gymnazistů považuje chování profesorů za zdvořilé, dětí na základních školách si to myslí "pouze" přes padesát procent.

"Většina učitelů se k nám chová zdvořile, jen jedna na nás pořád a kvůli všemu křičela. A to není správné," řekla osmiletá Tereza z pražské základní školy.

Sedmnáctiletá Gábina Dvořáková z Plzně tvrdí, že zatímco na gymnáziu, kde nyní studuje, jsou profesoři "v pohodě", na základní škole se chovali mnohem hůř. "Tady už nás berou, jako že jsme na podobné úrovni. Na základce nás brali opravdu jen jako děti, které ničemu nerozumějí a nic se jim nemusí vysvětlovat a odůvodňovat."

Učitelé připouštějí, že ne všichni se k žákům chovají "slušně". "Je pravda, že hlavně starší ročníky učitelů mají stále ještě zafixováno, že při hodině musí být ticho a nemluví se. Doba se ale změnila. S dětmi se musí hodně mluvit a dělat pro ně výuku živější a zábavnější," řekl Tomáš Veverka, učitel základní školy v Nymburku.

Studenti a žáci navíc pochybují, že jsou všichni učitelé spravedliví. Pouze sedmatřicet procent středoškoláků věří, že ano. Gymnazistů je o deset procent víc.

"Jsou profesoři, kteří rozdíly nedělají. Někteří ale privilegují jedničkáře. Na to přeci profesor nemá právo," říká osmnáctiletá Julie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video