Děti si při výběru škol pohoršily, míní lidé

  • 22
Žákům devátých tříd, kteří si letos do prvního kola přijímaček na střední školy směli poslat jen jednu přihlášku, většina lidí nezávidí. Dvě třetiny dospělých si myslí, že si děti při výběru školy výrazně pohoršily. Vyplynulo to z průzkumu agentury Median, který exkluzivně získala MF DNES.

Jen každý desátý člověk z 522 dotázaných věří, že nový systém zjednoduší administrativu a děti nepoškodí. Čtvrtina lidí se o problém nezajímá a 62 procent respondentů tvrdí, že se dětem ztížil přístup ke vzdělávání.

Omezení počtu přihlášek přinesl nový školský zákon. Ministerstvo školství si od změny slibuje, že se na žádané školy dostane více zájemců. Nadané děti, které dříve zvládly přijímačky na více škol, totiž už nebudou moci blokovat místa ostatním.

Kritici návrhu z řad rodičů a opozičních politiků jsou však přesvědčeni o opaku.  Někteří rodiče si už na nový školský zákon stěžují u Ústavního soudu. "Přišly nám dvě takové stížnosti. A pak také podnět skupiny poslanců, kteří žádají vyškrtnutí sporných pasáží ze zákona," potvrdil mluvčí Ústavního soudu Michal Spáčil. Kdy se podněty bude soud zabývat, zatím není rozhodnuto.

Jednu ze dvou stížností poslal k soudu otec čtrnáctileté Barbory Tomáš Kotrč. "Zákon dětem včetně mé dcery upírá právo na vzdělání a povede jedině ke korupci," odůvodňuje svou stížnost Kotrč. Kdyby si Barbora mohla podat přihlášek víc, určitě by zkusila přijímačky na některém ze státních gymnázií.

Kvůli novému systému si nakonec vybrala gymnázium soukromé – v pražské Sázavské ulici, kde má šanci na přijetí přece jen o něco větší. Háček je totiž v tom, že děti si sice mohou poslat neomezený počet přihlášek do druhého kola přijímaček, jenže školy přišly o povinnost druhé kolo vypsat. A většina žádaných středních škol už předem avizuje, že pokud přijde v prvním kole dost zájemců, druhé kolo se konat nebude. Mnohé děti se proto rozhodly raději neriskovat a rovnou se přihlásily na školy, na kterých nebývá největší nával.

Že ústavní stížnost jeho dceři, kterou přijímačky čekají už za šest týdnů, nepomůže, Tomáš Kotrč dobře ví. "Mám další tři mladší děti, dělám to i kvůli nim," vysvětluje své motivy. Hodně si také slibuje od návrhu novely školského zákona, kterou sepsala opoziční ODS. Ta navrhuje omezení počtu přihlášek na střední školy ze zákona vyškrtnout. "Pokud novelu poslanci schválí, ústavní stížnost stáhneme," plánuje Kotrč.

Naděje na přijetí novely ovšem není velká. Poslanci vládních stran – stejně jako ministerstvo školství – ji totiž odmítají. Kdyby se podle nich děti mohly hlásit na střední školy bez omezení, vznikl by chaos.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video