Děti si mohou vyzkoušet přijímačky na střední školu nanečisto

Praha - Jen několik dnů zbývá do uzávěrky přihlášek k Národním srovnávacím zkouškám, při nichž si mohou děti "nanečisto" vyzkoušet své šance na přijetí ke studiu na střední škole. K testům, které mohou zájemci absolvovat v Praze a dalších deseti českých městech 10. února, je třeba podat do 12. ledna přihlášku nadaci Scio, která je připravila a pořádá. Kromě testů z češtiny a matematiky obsahují zkoušky i test obecných studijních předpokladů.

"Je to kombinace testu inteligence a základních dovedností," řekl ředitel nadace Scio Ondřej Šteffl. "Dáme například žákovi přečíst náročnější text a pak testujeme, co si zapamatoval. Kdo si pamatuje obsah napoprve, má jednoduše pro studium lepší předpoklady, než ten, kdo musí text přečíst pětkrát," popsal Šteffl princip testu.

Smysl srovnávacích zkoušek vidí Ondřej Šteffl především v tom, že si děti ověří své znalosti, aniž by byly pod psychickým tlakem skutečných přijímaček. "Lidé mají často pocit, že úspěch u přijímacích zkoušek je dílem náhody. Kvalita testů na jednotlivých školách je navíc často tak špatná, že nakonec o náhodu opravdu jde. Páťáků se občas ptají na učivo ze sedmičky, test všeobecného rozhledu je obvykle o tom, na jaké televizní pořady se dívá jeho autor," konstatoval Šteffl. "Všeobecný rozhled neexistuje, nic takového nelze jednoznačně definovat. Přesto z něj děti zkouší řada škol," dodal ředitel nadace.

Jednou ze škol, které budou k výsledkům srovnávacích testů přihlížet při přijímacích zkouškách, je i pražská Lauderova škola, která zahrnuje základní školu a gymnázium.

"Nechali jsme si od nadace Scio udělat i přijímací zkoušky, protože škola nemá kvalifikované síly na přípravu testů. U žáka, který absolvuje srovnávací testy i regulérní přijímací zkoušky, započítáme lepší z výsledků," potvrdila ředitelka školy Karin Marques.

Srovnávací zkoušky podle ní přinesly v minulosti zajímavé poznatky i pedagogům na škole. "Test studijních předpokladů dokáže zhodnotit, jak škola rozvíjí znalosti žáků. Navíc odhalí i to, že žáci se špatnými známkami často nemají problém s nízkou inteligencí, ale jsou prostě líní se učit. Učitelé pak mohou zjistit, co dokázali děti naučit, mohou prostřednictvím těch testů posoudit kvalitu své vlastní práce," soudí Karin Marques.

Za srovnávací test nadace Scio zaplatí rodiče 475 korun. Pokud prokáží, že dostávají přídavky na děti v nejvyšší kategorii, bude je test stát 115 korun. "Testy jsme zpracovávali dlouho a složitě, garantují je týmy pedagogů z mnoha středních a vysokých škol. Mnoho věcí se přejímalo ze zahraničí. Test předpokladů způsobilosti ke studiu jsme převzali z USA, kde je to základní zkouška k přijetí na vysoké školy. Z něj se vyvinul i test pro žáky základních škol. Ten jsme zkušebně ověřovali na deseti tisících žáků. Jsou to ty nejlepší zkoušky, jaké nyní umíme udělat," odpověděl Ondřej Šteffl na otázku, proč by rodiče měli důvěřovat zrovna testům, které zpracovala nadace Scio.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video