Cizí řeči lze učit docela malé děti - nejlépe hrou. Ilustrační foto

Cizí řeči lze učit docela malé děti - nejlépe hrou. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Děti se učí jazyky rychle, ale chraňte češtinu

  • 3
Protože děti vstřebávají cizí jazyk snadněji než dospělí, vyplatí se s výukou neotálet. Dejte si však pozor na to, kdo a jak vaše dítě vyučuje. Kvůli učení angličtině by nemělo zakrnět ve své mateřštině.

Narodil se někomu z vašich příbuzných nebo přátel čerstvý potomek? Pak vaše první kroky možná povedou pro malý obleček do prodejny Mothercare, pro dudlík do Baby Expertu nebo pro plyšáka do Sparkysu.

Dupačky s nápisem "teddy bear" nebo třeba s anglickou větou o tom, že až malý vyroste, chce být tak silný jako táta, má snad každý druhý kojenec. Narodil se totiž do doby, kdy se cizí jazyky, a zejména angličtina, stávají nutnou součástí gramotnosti. Reaguje už i české školství.

Od letošního školního roku je výuka jazyků povinná od třetí třídy. Především angličtina se však na mnoha školách vyučuje i dříve.

Výjimkou už nejsou ani mateřské školy, kde se žáci učí cizojazyčné názvy věcí kolem sebe a zpívají o strýčku Donaldovi, který měl farmu.

"I děti předškolního věku se mohou seznamovat s cizím jazykem," říká dětská psycholožka Ludmila Mrkvicová. "Je však důležité, aby to byla škola hrou. Pak pro dítě, které se harmonicky vyvíjí, není učení cizího jazyka zátěží. Ale nesmíme se domnívat, že tak malé děti se budou učit stejně jako dospělí," upozorňuje.

Pozor na špatnou češtinu
Učitelé ve školkách by měli správné metody výuky znát. Pokud však chcete vašeho potomka do takové mateřské školy přihlásit, zajímejte se o to, kdo jazyk vyučuje.

Přestože jazykové znalosti učitele jsou velmi podstatné, jeho pedagogické vzdělání je v tomto případě důležitější. Dítě by mělo cizí jazyk vnímat jako přirozenou součást hry a učitelé by neměli zapomínat na rozvoj mateřského jazyka.

V době, kdy si pedagogové ze základních a středních škol stále častěji stěžují na malé vyjadřovací schopnosti dětí, nesmí dobrý pedagog podcenit schopnost dítěte používat správně češtinu.

"Výuku cizích jazyků není vhodné příliš uspěchat hlavně proto, aby si dítě dokonale osvojilo mateřštinu a včas zvládlo správnou výslovnost českých hlásek," radí logopedka Ilona Hulínová-Mihalcová.

Připouští však, že vždy záleží na konkrétním dítěti a schopnostech lektora, který výuku vede. Při neodborném postupu si podle ní žák může zafixovat například anglickou výslovnost hlásek a používat ji pak v češtině, protože oba jazyky nedokáže dostatečně odlišit.

Podle Marie Zukalové, ředitelky brněnské jazykové školy Astra, je výuka v raném věku pro dítě výhodná především proto, že se jazyku učí mnohem snadněji.

"Děti vstřebávají jazyky nejen nejrychleji, ale také nejpřirozeněji," tvrdí. "Protože si malé dítě osvojuje cizí řeč s naprostou samozřejmostí jako řeč vlastní, vnímá ji jako zábavu. Nikoliv jako biflování a dřinu, kterou si pod pojmem jazyková výuka vybaví většina dospělých," vysvětluje Zukalová.

Škola hrou
Mnoho jazykových škol otevírá zvláštní kurzy pro děti, které se řídí jejich potřebami. Pokud se tedy vašemu předškolákovi nebo školákovi nedostává jazykové výuky ve školce či škole, zapište ho tam. "Syn chodí už od první třídy do Play School a mluví velmi dobře," pochvaluje si Renata Hrubá z Prahy.

V jazykové škole Astra otevírají kurzy už pro děti od dvou let. "Nabízíme jim výtvarné hrátky v angličtině," říká ředitelka Zukalová. Dítě tráví v jazykové škole hodinu týdně, od tří let věku pak dvakrát týdně třičtvrtěhodinu.

"Všechny kurzy pro předškolní děti probíhají za účasti rodičů. Děti se učí pomocí her, říkanek, písniček nebo dramatizace. Protože klademe důraz především na komunikaci, hodina probíhá z větší části v angličtině," popisuje Zukalová.

Vyučovat může i počítač
Pro starší děti se jazykové kurzy hodí jako doplněk k výuce ve škole. Pokud žák nemá školních hodin "plné zuby" a jazyky ho naopak baví, neuděláte chybu, když mu zaplatíte hodiny dalšího jazyka nebo pokročilejší kurzy cizí řeči, kterou se učí ve škole.

"U dětí školního věku už nevyžadujeme v hodině rodiče a vedle mluveného projevu je seznamujeme i se čtením, psaním a gramatikou," vypočítává Zukalová. Kurz pro mladší i starší děti vás vyjde na necelé dva a půl tisíce za pololetí.

Levnější než jazykové školy bývají kurzy pořádané knihovnou, domem dětí nebo třeba kulturním domem pod záštitou města.

Jestliže má vaše dítě dostatek mimoškolních aktivit v kolektivu svých vrstevníků a chcete ho mít také občas doma, můžete mu koupit výukový CD-ROM. Má-li váš potomek kladný vztah k počítači a je unavený z výuky vedené učitelem, získá tak novou motivaci ke studiu jazyků.

Pro mladší děti najdete spíš jen menší jazykové hry, pro ty starší už seženete propracovanější programy. Například multimediální programy Tell me More, které prodává pražská firma Fiala, nebo produkty Langmaster vás vyjdou cenově podobně jako pololetí v jazykové škole.

Jsou sice zaměřeny spíše na dospělé, ale pro starší děti z druhého stupně základní školy mohou být atraktivní a motivovat je k učení. Při výběru programů se nerozhodujte jen podle ceny. Před nákupem se vyplatí požádat o zkušební demoverzi a poradit se s učiteli jazyků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video