Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Děti se učí barvy, rodiče balit svačiny. Vyhnou se tak zvláštní škole

  • 198
Dětem, které nechodí do mateřské školy, nabízí Člověk v tísni alternativu - předškolní kluby. Mají pomoci sociálně slabším, aby se vzdělávali a nastoupili do základní, nikoli do zvláštní školy. Na včasnou péči se zaměřuje i ministerstvo školství. Zvažuje, že by byla předškolní docházka rok před nástupem do školy povinná.

"Nízkoprahové kluby jsou zaměřené na předškolní děti, které vyrůstají v rodinách, kde je nějaký handicap ve vztahu k vzdělávání, tedy že jsou například rodiče dlouhodobě nezaměstnaní nebo nevzdělaní," řekla iDNES.cz koordinátorka projektu Petra Klingerová.

předškolní Kluby

Předškolní kluby jsou na tři roky financovány z evropských sociálních fondů. Člověk v tísni dostal na projekt 22 milionů.

Kluby jsou určeny dětem od 3 do 6 let. Kapacita klubů je 12 dětí a je zdarma.

Kluby najdete v těchto městech: Praha, Liberec, Neratovice, Kladno, Libčice nad Vltavou, Bílina, Jirkov, Ústí nad Labem, Přerov, Sokolov

Předškolní kluby fungují v deseti městech při pobočkách Člověka v tísni, mimo jiné v Liberci, Ústí nad Labem či Sokolově. Otevřené jsou tři dny v týdnu vždy v dopoledních hodinách.

"Program se hodně podobá tomu, co se dělá v mateřských školách a co je potřeba pro vstup na základní školu. Tyto děti totiž dost často končí ve speciálních (bývalých zláštních) školách a toto je preventivní způsob, aby k tomu nedocházelo," vysvětlila Klingerová.

Kromě poznávání barev či různých komunikačních a sociálních dovedností se děti během docházky do klubu naučí také ráno vstávat nebo si po sobě uklízet. Zvykají si také na kolektiv. Přínos to má i pro rodiče: ráno musí dítě v určitou hodinu někam odvést a dát mu svačinu.

Kluby se otevíraly postupně během června a července. O prázdninách je navštěvovaly děti, které teď v září nastoupily do první třídy. Většinou to byla jejich první zkušenost s trávením času mezi vrstevníky. Do mateřské školy je rodiče předtím neposílali z finančních důvod nebo proto, že byly školky přeplněné či moc daleko. Od září už do klubů chodí i menší děti.

Kromě dětí se v pobočkách Člověka v tísni učí i jejich rodiče. "Maminky odvedou děti do klubu a pak u nás zůstanou. Snažíme se, aby změnily svůj postoj ke vzdělání. Říkáme jim, proč je potřeba se s dítětem učit či proč je nutné se s ním bavit a zprostředkovávat mu okolní svět," uzavřela Klingerová.

Povinná předškolní docházka? Ministerstvo to zvažuje

Na předškoláky nezapomíná ani resort školství. Od loňska funguje na ministerstvu skupina, která se včasnou péčí o děti ze sociokulturně znevýhodněného prostředí zabývá.

průzkUM MINISTERSTVA

Loňský průzkum ministerstva školství ukázal, že každý čtvrtý romský školák je "onálepkován" jako lehce mentálně postižený. Na školách totiž dochází k záměně mezi mentálním postižením a sociokulturním znevýhodněním. Děti s touto diagnózou v drtivé většině končí ve "zvláštních" školách. Tomu chce ministerstvo zabránit (více čtěte zde)

"Expertní skupina prozatím především definuje okruhy, které je potřeba změnit, například roční povinná předškolní docházka je jedním ze zvažovaných opatření," sdělila iDNES.cz ředitelka odboru rovných příležitostí ve školství Michaela Marksová Tominová.

Je také možné, že v budoucnu se o dětech ze sociokulturně znevýhodněného prostředí budou učit studenti na pedagogických fakultách.

"Jedná se o metody, jak pracovat se sociálním znevýhodněním, učitelé musí rozumět tomu, v jakém prostředí děti žijí a v čem musí být jejich příprava jiná," dodala Marksová Tominová s tím, že se ale zatím jedná pouze o pracovní návrhy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video